Drink z suchym lodem, zielona żabka

Opublikowano 27 lutego 2018 w dziale Drinki

Drinki z suchym lodem są bardzo efektowne. Zwracają uwagę swoim gęstym biały obłokiem wydobywającym się z drinka. Drinka z suchym lodem można zamówić w niektórych restauracjach czy też pubach lub zrobić sobie samemu w domu. 

Drink z suchym lodem, zielona żabka

Drinki z suchym lodem są bardzo efektowne. Zwracają uwagę swoimi gęstymi białymi obłokami wydobywającymi się z drinka. Drinka z suchym lodem można zamówić w niektórych restauracjach czy też pubach. Drinków z suchym lodem można się spodziewać na weselu, ponieważ organizatorzy weselnych uroczystości starają się zaskoczyć gości oraz młodą parę czymś wyjątkowym. Drinki z suchym lodem to wyjątkowe napoje alkoholowe z których wydobywa się biały gęsty dym. Gesty biały dym jest niczym innym jak dwutlenkiem węgla który w procesie sublimacji, zamiany suchego lody w gaz wydobywa się ze szklanki. Intensywność białego dymu zależy w dużej mierze od wielkości suchego lodu oraz temperatury samego drinka. W miarę schładzania się drinka proces sublimacji jest mniejszy ale nie ustaje całkowicie.


null

Drink zielony zielona żabka

Drink zielona żabka (green frog) widoczny na filmie zachwyca swoim pięknym kolorem. Kolor zielony uzyskujemy, łącząc sok pomarańczowy z wódką i niebieskim, bardzo smacznym likierem blue curaçao. Intensywność barwy zielonej zależy od ilości błękitnego likieru, dlatego jego intensywność można zwiększać lub zmniejszać dodając mniej albo więcej.

Składniki na drinka zielona żabka

  • 40 ml wódki
  • w zależności od uzyskania pożądanej barwy 20-40 ml blue curacao
  • 120 ml soku pomarańczowego
  • plasterek cytryny lub limonki do dekoracji
  • granulat suchego lodu fi 16 mm

Wszystkie składniki na drinka przelewamy do shakera lub innego pojemnika, który jest akurat pod ręką. Intensywnie wstrząsamy pojemnikiem, aby wymieszać wszystkie składniki. Wymieszany płyn wlewamy do kieliszków dekorując je plastrami limonki. Szczypcami wkładamy do kieliszków parę granulek suchego lodu fi 16 mm. Po włożeniu suchego lodu do drinka rozpoczyna się intensywna sublimacja. Z kieliszków zaczyna się wydobywać gęsty biały dym. Należy pamiętać! Nie wolno pić drinków z suchym lodem bez odpowiedniego zabezpieczenia. Odpowiednim zabezpieczeniem są słomki Dry Ice Stix które pozwalają na to aby suchy lód dodać bezpośrednio do drinka.


Suchy lód do drinków 

Suchy lód do drinków używany jest nie tylko do ich schłodzenia ale do ciekawych efektów specjalnych. Efekty specjalne są pożądane na każdej imprezie. Mogą to być imieniny lub urodziny. Doskonale sprawdza się na większych imprezach firmowych i to nie tylko do drinków ale również napojów bezalkoholowych. Im większy granulat tym lepsze, ładniejsze efekty specjalne. Granulat suchego lodu fi 16 mm doskonale spełnia swoje zadanie. Lepiej niż jego mniejszy brat granulat fi 3 mm. Wielkość granulatu fi 16 mm sprawia że drinkami z suchym lodem można się dłużej cieszyć bez uzupełniania zestalonego dwutlenku węgla. Suchy lód posiada jeszcze jedną właściwość o której nie można zapominać. A mianowicie nie rozcieńcza drinków ponieważ nie składa się z wody jak każdy lód a dwutlenku węgla. Suchy lód powstaje w procesie ściskania i rozprężania ciekłego dwutlenku węgla. Po dodaniu go do wody, drinka lub dowolnego napoju rozpoczyna się proces sublimacji czyli ponownej zamiany w gaz. Granulat suchego lodu do drinka wkładany jest szczypcami lub wsypywany szufelką. Należy przy tym uważać aby nie dotykać go rękoma ponieważ można się poparzyć. Temperatura suchego lodu wynosi -78°C. Jest on bardzo zimny dlatego dłuższy kontakt ze skórą grozi poparzeniem. Podczas sączenia drinków należy również uważać aby nie połknąć granulatu suchego lodu. Połknięcie suchego lodu grozi poparzeniem przełyku. Dla własnego i gości bezpieczeństwa należy zachować ostrożność i zamawiając zestaw suchego lodu na imieniny lub inną rodzinną imprezę kupić również kolorowe słomki dzięki którym można mieć pewność że żadna granulka nie dostanie się do przełyku. Kolorowe słomki Dry Ice Stix doskonale sprawdzają się do sączenia drinka lub napojów bezalkoholowych. Słomki Dry Ice Stix posiadają kolorowy wkład świecący w ciemności co jeszcze bardziej buduję rangę domowego przyjęcia. Świecący wkład słomek zabezpiecza również przed przed przedostaniem się suchego lodu do jamy ustnej. Kolorowe słomki można zamówić w e-sklepie razem z zestawem suchego lodu. Używając słomek do sączenia drinka, można wrzucić suchy lód bezpośrednio do kieliszków lub szklanek.

Suchy lód do napojów bezalkoholowych 

Wspominaliśmy wcześniej że granulat suchego lodu można używać do innych napojów w tym bezalkoholowych. Nie polecamy jednak wrzucania granulatu suchego lodu do napojów gazowanych ponieważ zawierają one już w sobie CO2. Reakcja napoju gazowanego do którego dodamy suchy lód może być bardzo gwałtowna. Tak samo reakcja suchego lodu z szampanem może być burzliwa. Suchy lód do napojów bezalkoholowych takich jak sok, napoje niegazowane, kompot również można użyć podczas imienin lub urodzin. Dymiący białym dymem dzbanek z lemoniadą domowej roboty z pewnością ubarwi każdą nawet najmniejszą uroczystość. Korzystając z właściwości suchego lodu można również wykonać lody domowej roboty, deser lodowy, owocowy sorbet i wiele innych ciekawostek. Zapraszamy do wypróbowania suchego lodu w domu.

Na koniec jedna uwaga – jeden kilogram granulatu suchego lodu wystarczy na stworzenie około 20 drinków z suchym lodem. Suchy lód który pozostanie z zamówionego zestawu wysyłkowego można wykorzystać do tworzenia innych ciekawych efektów specjalnych => efekty specjalne.