Bezpieczne stosowanie suchego lodu

Opublikowano 21 maja 2019 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Temperatura suchego lodu jest bardzo niska i wynosi -78,5°C. Tak niska temperatura może doprowadzić do dotkliwych poparzeń dłoni lub przełyku, jeżeli zostanie połknięta granulka w trakcie sączenia drinka, lub napojów bezalkoholowych z dymkiem. Wystarczy jednak zachować pewne środki bezpieczeństwa, aby cieszyć się podczas imprezy efektami specjalnymi generowanymi przez suchy lód. Nie należy jednak demonizować tego tematu. Krótkotrwałe dotknięcie suchego lodu nie jest szkodliwe i nikomu nie wyrządzi szkody. Dopiero dłuższe przytrzymanie w dłoniach zestalonego dwutlenku węgla może doprowadzić do miejscowego odmrożenia naskórka, które będzie widoczne pod postacią zaczerwienionej skóry lub w skrajnych przypadka w tym miejscu powstanie bąbel. Taki sam jak przy oparzeniach. Trzymając suchy lód w mokrych, wilgotnych dłoniach można bardzo szybko odmrozić naskórek ponieważ reakcja będzie jeszcze szybsza. 

Bezpieczne stosowanie suchego lodu

Ochrona oczu

Używając ognia, gazu czy choćby benzyny należy zachować ostrożność. Mimo że powszechnie używamy ich wszystkich to jednak wypadki, jakie się wydarzają, są wynikiem lekkomyślności. Przesypując suchy lód z opakowania do wytwornicy dymu, który to dym jest atrakcją niemal każdego wesela, należy dla zachowania bezpieczeństwa założyć okulary ochronne. Gdy będziecie przesypywać granulat suchego lodu, żadna granulka nie powinna się jednak dostać do oka. Chyba, że ktoś pochyli się bardzo nisko nad zbiornikiem, do którego wsypywany jest suchy lód. Jakaś drobina granulatu może się odbić od twardego zbiornika i dostać się do oka nie mniej jednak należało by takiego człowieka nazwać „skrajnym pechowcem” Mimo wszystko dla zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa dobrze jest założyć okulary ochronne. Jest to szczególnie ważne, gdy samemu będziecie przeprowadzać doświadczenia z suchym lodem w domu. Dla uzyskania ciężkiego dymu suchy lód dodawany jest do ciepłej, a nawet gorącej wody. Im cieplejsza woda tym efekt jest bardziej widowiskowy, ale to właśnie w tym momencie należy zachować środki ostrożności. Z reguły granulat suchego lodu powinien być wsypywany do wody, a nie odwrotnie. Wytwornica ciężkiego dymu tak często spotykana podczas imprez masowych lub weselu, posiada zbiornik w którym woda jest podgrzewana. Po wsypaniu granulatu do koszyczka wytwornica jest zamykana i naciskając odpowiednią dźwignię, koszyczek z granulatem jest zanurzany w wodzie rozpoczynając w ten sposób intensywną sublimację suchego lodu. Używając profesjonalnej wytwornicy dymu, nikomu nic się nie stanie. Wykonując takie samo zadanie w domu bazując na dostępnych w danym momencie narzędziach, należy zachować ostrożność. Dodając suchy lód do gorącej wody, dochodzi do intensywnej reakcji i właśnie w tym momencie może dojść do pękania granulatu, który może odprysnąć i dostać się do oka. Okulary ochronne podczas domowych doświadczeń są niezbędne i można je nabyć w naszym e-sklepie. Poparzenia naskórka

Zalecamy, aby nie dotykać suchego lodu rękoma. Mimo że krótki kontakt suchego lodu z naskórkiem dłoni nie powinien nikomu uczynić szkody to jednak zwykłe rękawice skórzane lub kuchenne są doskonałym zabezpieczeniem. Przedłużający kontakt ze skórą powoduje zamrożenie komórek i wywoła obrażenia podobne do oparzeń. Gdy oparzenia będą rozległe, należy skontaktować się z lekarzem, który zaordynuje odpowiednie środki opatrunkowe. Wystarczy kupić plastykową szufelkę lub szczypce, aby uniknąć poparzenia naskórka. Wspomniane narzędzia są dostępne w naszym e-sklepie.Dwutlenek węgla

Suchy lód produkowany jest z ciekłego dwutlenku węgla, który przekształcany jest w śnieg a później prasowany jest do pożądanego kształtu. Już w trakcie produkcji w wyniku wyższej niż suchy lód temperatury otoczenia następuje sublimacja suchego lodu. W wyniku sublimacji następuje zamiana ciała stałego w gaz. Dwutlenek węgla, z którego suchy lód został wyprodukowany, jest bezbarwny i bezzapachowy. Duże stężenie dwutlenku węgla jest szkodliwe dla zdrowia. Może wywoływać duszności lub zawroty głowy dlatego suchy lód, który zostanie dostarczany kurierem lub kupiony zostanie bezpośrednio w sklepie suchego lodu, powinien być odpowiednio przechowywany i transportowany. Kupując samemu suchy lód w oddziale firmy Dry Ice Zone, należy go przewozić w opakowaniu styropianowym, który powstrzymuje sublimację suchego lodu. Pracownicy firmy Dry Ice Zone doskonale zdają sobie sprawę z zagrożenia, dlatego każde opakowanie styropianowe jest zaklejane szeroką taśmą samoprzylepną. Powstrzymuje ona w pewien sposób uwalnianie się dwutlenku węgla z opakowania, niemniej jednak nie ma możliwości, aby ten proces całkowicie powstrzymać. Przy szczelnych opakowaniach ciśnienie powstałe poprzez uwalnianie się dwutlenku węgla może go rozerwać. Zdając sobie sprawę z zagrożenia, zalecamy transport suchego lodu w bagażniku samochodu, aby nie doszło do tragedii. Wydobywający się z opakowania dwutlenek węgla mógłby doprowadzić do omdlenia kierowcy a tym samym tragedii. Jeśli nie ma możliwości transportu suchego lodu w bagażniku wystarczy raz na jakiś czas przewietrzyć samochód uchylając okno. 

Przechowywanie suchego lodu w domu

Suchy lód należy przechowywać w opakowaniu, w którym zostanie dostarczony do domu. Wydobywający się dwutlenek węgla z opakowania, w którym znajduje się suchy lód, może stanowić zagrożenie dla osób przebywających w zamkniętym pomieszczeniu. Gdy mamy do czynienia z opakowaniem zawierającym 4 kg suchego lodu dwutlenku węgla będzie niewiele. Dbając o własne zdrowie, nie umieszczajcie jednak suchego lodu w sypialni. Odpowiednim miejscem na przechowywanie suchego lodu będzie kuchnia, w której okno będzie uchylone. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewni dopływ tlenu z zewnątrz. Przechowując suchy lód w magazynku, które nie posiada okna ani wentylacji należy pomieszczenie od czasu do czasu przewietrzyć, aby zmniejszyć stężenie dwutlenku węgla. Możemy podpowiedzieć, że z naszego doświadczenia jeśli da się wyczuć w pomieszczeniu zapach taki sam jaki występuje po burzy to znaczy że stężenie dwutlenku węgla jest bardzo duże. Jest to taki zimny z ładunkiem elektrycznym zapach. 

null

Zagrożenie wybuchem

Suchy lód nie może być przechowany w szczelnych pojemnikach. Uwalniający się dwutlenek węgla powstały poprzez sublimację suchego lodu może doprowadzić do rozerwania pojemnika. Może się to skończyć tragicznie. Przeglądając niektóre filmy udostępnione w sieci, można zobaczyć czym taka zabawa z suchym lodem może się skończyć. Zamykając suchy lód w szczelnie zamkniętej plastykowej butelce z wodą, dochodzi do eksplozji i rozerwania butelki. Nie polecamy takiej zabawy, bo może się to skończyć tragicznie. Styropianowe opakowania, w których dostarczany jest suchy lód pozwalają na to aby nadmiar dwutlenku węgla uwalnianego w trakcie sublimacji mógł swobodnie się z niego wydostać. Wzrastające ciśnienie rozszczelni opakowanie styropianowe i ciśnienie wówczas spadnie. Nie należy suchego lodu przechować w termosie lub innych zakręcanych i szczelnych pojemnikach.

Poparzenia przełyku

Od czasu do czasu przypominamy wszystkim na portalach społecznościowych o zachowaniu środków bezpieczeństwa na każdej imprezie. Do poparzenia przełyku może dojść, gdy zaproszeni goście sączą drinki z suchym lodem bez odpowiedniego zabezpieczenia. Drinki z dymkiem są bardzo efektowne, dlatego można je spotkać coraz częściej nie tylko na imprezach, ale również i pubach. Po połknięciu granulatu może się on przylepić do ścianki przełyku i trudno będzie go usunąć. Efektem tego będą głębokie poparzenia, które goić się będą bardzo długo. Aby uniknąć takiej sytuacji, zalecamy odpowiednie zabezpieczenie w formie kolorowych słomek, które posiadają odpowiedni wkład zabezpieczający. Bezpieczne drinki z suchym lodem nikomu nic złego nie uczynią. Wystarczy zamówić 10 kg suchego lodu na wesele, aby otrzymać 50% rabatu na słomki Dry Ice Stix. Koszt 100 słomek Dry Ice Stix na wesele to zaledwie 100 złotych. Można je również użyć do napojów bezalkoholowych z dymkiem z czego z pewnością będą zadowolone również dzieci. Słomki do drinków z suchym lodem znajdują się w ciągłej sprzedaży => Dry Ice Stix

Dział informacyjny suchego lodu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zapytań jakie pojawiają się w mailach lub w trakcie rozmów telefonicznych postanowiliśmy uruchomić dział informacyjny dla klientów indywidualnych. Organizując imprezę, wesele oraz inne wydarzenie możesz zaczerpnąć telefonicznie informacji na temat zastosowania suchego lodu. Ilości suchego lodu jaki jest potrzebny do wykonania efektów specjalnych, drinków z suchym lodem itp. Porady udzielane są telefonicznie.

Dział informacyjny suchego lodu czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00. Telefon: 732-610-501.

null