Chłodzenie napojów podczas imprezy

Opublikowano 23 października 2019 w dziale Imprezy

W obecnych czasach bezproblemowego dostępu do lodu w kostkach lub suchego lodu spowodował, że chłodzenie napojów na imprezie nawet tej organizowanej na łonie natury jest bardzo proste. Do efektownego pojemnika wkładamy butelki napojów oraz alkohol. Wsypujemy lód w kostkach i po sprawie. Mamy wówczas pewność, że w trakcie imprezy napoje znajdujące się w butelkach będą dobrze schłodzone. Tak prostą czynność możne jednak przekształcić w coś bardzo efektownego. Przyciągającego uwagę i podkreślające dane wydarzenie.

Chłodzenie napojów podczas imprezy

Chłodzenie napojów suchym lodem


Chłodzenie napojów suchym lodem jest równie proste, niemniej jednak należy zwrócić uwagę na to, że temperatura suchego lodu jest o wiele niższa niż lodu w kostkach. Lód w kostkach jest przechowywany w hurtowniach w temperaturze -18°C, a to dlatego, aby kostki lodu były przezroczyste. Wówczas w napojach bezalkoholowych lub drinkach wyglądają bardzo efektownie. Z suchym lodem jest całkowicie inaczej. Temperatura suchego lodu wynosi -78,5°C i gdyby zasypać butelki z napojami suchym lodem to w ciągu 5 minut zamarzną na przysłowiową „kość”. Napoje zamarzając, bardzo szybko z głośnym hukiem rozsadzą butelkę. Pewnie nikt takiej sytuacji nie życzyłby sobie na imprezie. Chłodzenie napojów suchym lodem jest całkiem inne niż kostkami lodu. Suchy lód nie może stykać się bezpośrednio z butelką, ponieważ bardzo szybko dojdzie do miejscowego zamarznięcia płynu i takiego napoju nikt nie będzie w stanie wypić. Tak samo alkohol może zamarznąć. Temperatura zamarzania 40% alkoholu wynosi -27°C Piwo potrafi zamarznąć w ciągu 5 do 8 minut w temperaturze -20°C. Taka sytuacja jest niedopuszczalna w trakcie imprezy. W takim razie powstaje pytanie: jak schłodzić napoje suchym lodem?


null

Jak schłodzić napoje suchym lodem?


Chłodzenie napojów suchym lodem jest również proste, ale w trakcie imprezy można postarać się, aby tak prosta czynność wyglądała bardzo efektownie. Aby tak też się stało, należy wykorzystać właściwości suchego lodu. Właściwością suchego lodu jest sublimacja. Przekształcanie się ciała stałego w formie plastrów, bloków lub granulatu w gaz, którym jest dwutlenek węgla. W trakcie sublimacji powstaje bardzo duża ilość zimnego dwutlenku węgla. Gdy sublimacja suchego lodu przebiega w wodzie, powstaje duża ilość białego dymu. Białe obłoki można zobaczyć w trakcie wesele, kiedy Młoda Para wykonuje swój Pierwszy Taniec w Obłokach. Taki sam dymek jest widoczny w drinkach z suchym lodem, które są podawane w restauracjach, pubach. Drinki z suchym lodem mogą pojawić się również i na Twojej imprezie. Takie same efektowne białe obłoki mogą uatrakcyjnić każdą imprezę w trakcie schładzania napojów.


Dymiący kociołek z napojami


Dymiący kociołek z napojami jest bardzo efektowny. Wydobywający się z niego biały, ciężki dym przyciąga uwagę gości. Zadziwia i zastanawia. Skąd pochodzi ten dym? Padają pytania zaproszonych gości zafascynowanym tym zjawiskiem. Aby wykonać dymiący kociołek, należy postarać się o efektowny pojemnik. Może to być drewniany lub gliniany kociołek, lub tak jak jest to widoczne na filmie wykonany z blachy ocynkowanej.Na dno wsypujemy 1 kg granulatu suchego lodu, na który wsypujemy około 5 kg lodu w kostkach. Gdy lód zacznie się topić, woda będzie skapywała na suchy lód. Dwutlenek węgla uwalniany w trakcie sublimacji łącząc się z drobinkami wody, zacznie się wydobywać z kociołka pod postacią gęstego białego dymu. Bardzo ważne! Napoje bezalkoholowe lub piwo umieszczamy w lodzie w kostkach. Dzięki temu już po paru minutach otrzymamy doskonale schłodzone napoje. Jedynie co trzeba zrobić to w trakcie imprezy uzupełniać butelki z napojami. Gęsty biały dym będzie wydobywał się przez godzinę, zapewniając odpowiednie efekty specjalne podczas imprezy. Dymiący kociołek może pojawić się na każdej imprezie, ponieważ koszt uzyskania efektów specjalnych nie jest drogi. 1 kg suchego lodu to koszt: 5,50 złotych. 5 kg lodu w kostkach = 20 złotych. Koszt niewielki, efekt fantastyczny.