Chłodzenie serwera suchym lodem

Opublikowano 24 kwietnia 2018 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Jak co roku sporym problemem są przegrzewające się serwery kiedy temperatura latem dochodzi do 30°C. Mimo zastosowania chłodzenia pasywnego, wentylatorów o dużej wydajności latem dochodzi do przegrzewania się serwerów dlatego bardzo częstymi gośćmi latem, w e-sklepie Dry Ice Zone są firmy które zajmują się obsługą serwerów.

Chłodzenie serwera suchym lodem


Przyzwyczailiśmy się już do tego ponieważ od trzech lat temperatura latem potrafi sięgać ponad 35°C a to skutkuje awariami i przegrzewaniem się serwerów. Suchy lód bardzo szybko potrafi schłodzić podzespoły lecz jest to rozwiązanie awaryjne. Można by rzec, że chłodzenie serwerów suchym lodem jest pierwszą pomocą w nagłych przypadkach a takich przypadków jest coraz więcej. Już teraz na wiosnę takie przypadki się zdążają a najczęściej są to serwery mniejszych firm które nie posiadają oddzielnego pomieszczenia które nie posiada odpowiedniej, wydajnej wentylacji. Usuwanie wysokiej temperatury podczas pracy serwerów jest utrudnione dlatego dochodzi do takich krytycznych sytuacji.


null


Każdy serwer wytwarza ciepło, które musi być odprowadzone z pomieszczenia w którym się znajduje. Brak cyrkulacji powietrza jest najczęstszym powodem przegrzewania się serwera. W przypadku gdy temperatura na zewnątrz wynosi ponad 30°C powstaje problem ponieważ mimo odpowiednich wentylatorów temperatura napływającego powietrza jest za wysoka i wydajność chłodzenia drastycznie spada.

Chłodzenie serwerów


Obecnie wiele serwerów instaluje się w pomieszczeniach mniejszych firm które chcą być niezależne. Niestety, takie pomieszczenia bardzo często nie są zaprojektowane z myślą o chłodzeniu i zapewnieniu optymalnych warunków pracy urządzeń które wytwarzają bardzo dużo ciepła. Zimą w większości przypadków problem przegrzewających się serwerów nie występuje jednak latem jest to zmora każdego serwisanta. Aby nie doszło do spalenia się serwera w nagłych przypadkach stosowany jest suchy lód. Jest to szybki sposób na schłodzenie serwerów które pracują przy dużym obciążeniu. Do chłodzenia elektroniki stosowany jest nie tylko suchy lód a dość często stosowany jest również ciekły azot. Pierwsza pomoc w nagłych przypadkach jest bardzo ważna. Liczy się tutaj szybkość reakcji ponieważ awaria serwera generuje poważne straty oraz utratę danych a koszt naprawy może być naprawdę spory. Oczywiście suchy lód do chłodzenia serwerów używany jest w nagłych przypadkach ponieważ granulat sublimując zanika zmieniając swój stan skupienia i zamieniając się w gaz, dwutlenek węgla. Do ciągłego chłodzenia serwera trzeba by suchy lód uzupełniać.


Suchy lód do chłodzenia serwerów


null


Jak sama nazwa wskazuje, suchy lód jest suchy. Nie pozostaje po nim kałuża wody ponieważ jest wykonany z zetlonego ciekłego dwutlenku węgla. W warunkach naturalnego ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury, w procesie sublimacji zamienia się ponownie w gaz. Stosując suchy lód do schodzenia serwera w momencie krytycznym nie pozostaje po nim żaden ślad a co jest bardzo istotnie nie skrapla się na przewodach i poszczególnych częściach serwera. Dzięki temu nie dochodzi do spięcia i jeszcze większej awarii. Suchy lód w przemyśle jest wykorzystywany do czyszczenia urządzeń i maszyn pod napięciem. W Warszawie suchy lód jest wykorzystywany do czyszczenia urządź elektrycznych w metrze ponieważ nie powoduje zwarcia instalacji. Temperatura suchego lodu wynosi – 78°C dlatego jak widać jest doskonałych chłodziwem w przypadku awarii serwera. Zimny dwutlenek węgla pochodzący z sublimacji suchego lodu można podawać bezpośrednio plastykową lub gumową rurą o większej średnicy bezpośrednio z opakowania w którym jest dostarczany do firmy. Suchy lód sublimując w opakowaniu będzie się wydobywał na zewnątrz bez większych strat temperatury. Serwisanci którzy w przypadku awarii nas odwiedzają właśnie w ten sposób schładzają całe szafy w których są umieszczone serwery. Należy jednak uważać aby nie doszło do nagłych spadków temperatury. Suchy lód do chłodzenia serwerów można zamówić u nas z zestawach wysyłkowych lub kupić na miejscu w odpowiedniej liści wprost z magazynu który mieście się w Raszynie. Dostawa suchego lodu w miejscowości Warszawa realizowana jest codziennie od poń do piątku.


null


W biurach w których umieszczony jest serwer zaleca się używać pasywnej wentylacji. Poprzez tego typu chłodzenie ciepłe powietrze miesza się z zimniejszym, pochodzącym z zewnątrz. Efektywność tego typu chłodzenia można zwiększyć poprzez wymuszenie obiegu powietrza. Można w takich pomieszczeniach zamontować klimatyzatory niemniej jednak należy pamiętać że specjaliści nie zalecają używania do chłodzenia typowych klimatyzatorów używanych w domach lub pomieszczeniach biurowych.