Czy to już koniec kryzysu dostaw dwutlenku węgla?

Opublikowano 02 lipca 2018 w dziale Nowości ze świata

W niektórych regionach Europy wprowadzono reglamentację napojów gazowanych. Coca-Cola tymczasowo zatrzymała niektóre linie produkcyjne, a niektóre zeżnie wstrzymały swoją dzielność. Kryzys niestety pogłębia się z dnia na dzień, ponieważ CO2 jest gazem niezbędnym w procesie uzdatniania wody. W niektórych częściach Europy już zastosowano ograniczenia w poborze wody. Taki jest bilans kryzysu dostaw CO2, ale czy to już jest koniec kryzysu wywołanego przez niedobór ciekłego dwutlenku węgla?

Czy to już koniec kryzysu dostaw dwutlenku węgla?

Świat gazowy po raz pierwszy w zeszłym tygodniu przełamał impas opisany jako „najgorsza sytuacja podażowa, która uderzyła w europejską działalność związaną z CO2 od dziesięcioleci”


W Wielkiej Brytanii istnieje pięć głównych źródeł emisji CO2, w których główne przedsiębiorstwa gazownicze posiadają instalacje do produkcji ciekłego dwutlenku węgla. W ciągu ostatniego miesiąca tylko dwa z tych źródeł działały. Obecnie po szybkich, rutynowych przeglądach technicznych uruchomiony został odzysk dwutlenku węgla. Ponowne uruchomienie instalacji zajmuje od 24 do 48 godzin, aby uzyskać na rynku wysokiej jakości płynny CO2 i dlatego jak widać, prawdopodobnie już w tym tygodniu rozpoczęte zostaną dostawy ciekłego dwutlenku węgla.


null


Problem z CO2


CO2 jest produktem ubocznym produkcji amoniaku. Ilość emitowanego CO2 zmienia się w zależności od surowca użytego do produkcji. Problemem jest to, że w Europie głównym surowcem do pozyskiwania dwutlenku węgla jest gaz ziemny, którego cena jest zmienna. Rosnące ceny gazu w Europie doprowadziły do wcześniejszego niż zwykle zamknięcia zakładów produkcyjnych mające na celu przegląd techniczny i naprawę instalacji. Głównym problemem kryzysu jest to, że są one uzależnione od właścicieli zakładów chemicznych, bioetanolu i amoniaku. Muszą one działać, aby uzyskać dostęp do surowego gazu CO2, który zostanie przetworzony. Jeśli te zakłady nie działają nie ma na rynku Europejskim CO2, który można oczyścić i upłynnić, a tym samym następuje zapaść podaży.

null


Coraz częściej na rynku Europejskim rozważa się inny scenariusz niż ten, który jest podawany do opinii publicznej. Rozważa się sytuację, w której ceny dwutlenku węgla poszybują w górę. Czyżby były to przygotowania do światowej podwyżki cen surowca, który jest niezbędny w wielu gałęziach przemysłu? Wyższa cena dwutlenku węgla skutkuje wyższą ceną suchego lodu który jest wytwarzany z ciekłego dwutlenku węgla. Tego by nikt nie chciał, ponieważ skutkuje to niesamowitymi podwyżkami w każdej dziedzinie życia.


Dwutlenek węgla


Dwutlenek węgla jest gazem występującą naturalnie na Ziemi w małych ilościach. Jest on gazem niepalnym i nietoksycznym. Dwutlenek węgla nie wywołuje korozji. Cechuje się wysoką wartością współczynnika dyfuzji, umożliwiającą dogłębną penetrację substratu w celu uzyskania z surowca wszystkich pożądanych składników. Dzięki wspomnianym właściwościom znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym:

  • do szybkiego mrożenia kriogenicznego
  • pakowania produktów spożywczych w modyfikowanej atmosferze gazów ochronnych
  • saturacji napojów i wina
  • utrwalania produktów mlecznych

Dwutlenek węgla w stanie stałym (suchy lód) wykorzystywany jest do czyszczenia strumieniem cząstek stanowiąc skuteczną metodę zastępującą czyszczenie agresywnymi środkami chemicznymi.
Oczywiście to nie wszystkie możliwości dwutlenku węgla zarówno w stanie naturalnym, jak i skroplonym. Wśród gazów, dwutlenek węgla (CO2) wyróżnia się niesamowitą ilością zastosowań przemysłowych. Dwutlenek węgla jest wykorzystywany przez producentów i konserwatorów gaśnic śniegowych oraz butli spawalniczych. W przemyśle napojów bezalkoholowych gaz ten służy do nasycania napojów gazowanych. W lecznictwie wykorzystywany jest do wodnych i suchych kąpieli kwasowęglowych oraz w krioterapii. CO2 jest naturalnym gazem wytwarzanym przez wszystkie żywe organizmy. Jest niezbędny dla wzrostu roślin, które zamieniają dwutlenek węgla w tlen w procesie fotosyntezy. Jednak C02 odgrywa ważną rolę nie tylko w naturze. Dzięki swoim specyficznym właściwościom chemicznym, jak i fizycznym, znajduje wiele zastosowań w przemyśle, zarówno w formie ciekłej, jak i gazowej.


Pakowanie w atmosferze modyfikowanej (MAP)


null


Najprostszym i zarazem najczęściej spotykanym zastosowaniem dwutlenku węgla jest pakowanie produktów spożywczych w zmiennym środowisku gazowym (MAP). Pakowanie w atmosferze modyfikowanej jest spotykane na każdym kroku. Pakowanie w zmiennej modyfikowanej atmosferze polega na zastąpieniu powietrza w opakowaniu gazem lub mieszanką gazów, które posiadają właściwości konserwujące. Dwutlenek węgla w opakowaniu wypiera tlen, który przyczynia się do psucia się mięsa i innych produktów spożywczych. Stosując zmienną atmosferę w opakowaniu eliminuje się dodawanie, konserwantów oraz innych związków chemicznych, które mają na celu powstrzymanie starzenia się produktów.


Kryzys z C02 przekłada się na problemy z suchym lodem z którego ten komponent jest wytwarzany. Brak suchego lodu oznaczać może również problemy z transportem produktów w stanie zamrożonym lub w stanie głębokiego mrożenia. Brak suchego lodu może oznaczać załamanie się zimnego łańcucha dostaw. Jak widać suchy lód jest niezbędny w wielu dziedzinach życia codziennego.


Powiązane artykuły: "Kryzys dostawa CO2"