Czyszczenie maszyn do pakowania jaj kurzych

Opublikowano 17 marca 2021 w dziale Czyszczenie suchym lodem

Maszyny do pakowania jaj razem z taśmociągiem należy poddawać regularnemu oczyszczaniu. Czyszczenie taśmy pakującej pozwala uzyskać czyste jaja, które umieszczane są w foremkach (tak zwanych kratkach) po 10 i więcej sztuk. Utrzymanie czystości jaj jest bardzo ważne dla zdrowia konsumentów. Systematyczne czyszczenie maszyn suchym lodem usuwa nie tylko zanieczyszczenia biologiczne. W momencie zamrażania wierzchniej warstwy zalegającej na maszynach usuwane są również bakterie.

Czyszczenie maszyn do pakowania jaj kurzych


Czyszczenie maszyn do pakowania


Mycie i czyszczenie jaj może spowodować uszkodzenie skorupy oraz zewnętrznej powierzchni skorupy, kutikuli. Są to naturalne bariery ochronne jajka. Skorupka jaja posiada wiele właściwości chroniących jajo przed czynnikami zewnętrznymi, blokując przenikanie bakterii do wnętrza jaja. Hamują również utratę wilgotności. Z pewnością mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie nieumiejętnego mycia jaj bakterie mogą wniknąć do wnętrza jaja. Kutikula stanowi nie tylko ochronę mechaniczną, lecz także chemiczną, z uwagi na zawartość mucyny i glikoproteidów.


null


Po otrzymaniu zlecenia zespół firmy Dry Ice Zone wykonujący czyszczenie suchym lodem przystępuje do pakowania na samochód kontenera z suchym lodem oraz urządzenia firmy Asco. Maszyna do czyszczenia Ascojet 1701 jest najczęściej używana podczas wykonywania tego typu usług. Jest uniwersalna i niezawodna.


Regulacje prawne Unii Europejskiej zakazują mycia i czyszczenia jaj konsumpcyjnych. Przeznaczonych do wykorzystania piekarniczego lub cukierniczego oraz przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Jaj nie mogą myć zarówno producenci, jak i zakłady zajmujące się pakowaniem jaj. Jedyną dopuszczalną czynnością w procesie sortowania jaj jest naświetlanie ich przez specjalistyczne lampy UV. Poprzez naświetlanie jaj można pozbyć się różnych niepotrzebnych bakterii, niemniej jednak raz ubrudzone jajko takie już pozostanie. Dlatego dosyć często można ubrudzone jajka spotkać w opakowaniach, w których je kupujemy. Jedyną możliwością zachowania ładnego wizualnego stanu jest czyszczenie maszyn do pakowania. Jedno brudne jajko może przyczynić się do tego, że cała partia jaj będzie nosiła ślady zabrudzenia. Nie można do tego dopuścić, ponieważ konsument jest wybredny.


Czyszczenie suchym lodem a bakterie


Wiele bakterii ginie w tracie czyszczenia suchym lodem. W trakcie zamrażania powłoki z odpadami poprodukcyjnymi takimi jak białko kurze lub żółtka, ulegają zniszczeniu bakterie takie jak Giardia, lub Cryptosporidium. Im dłużej powierzchnia jest zamrażana, tym więcej ginie komórek wegetatywnych gronkowców i paciorkowców. Jak widać czyszczenie suchym lodem, wykonuje się nie tylko dla uzyskania czystych jaj kurzych.


null


Wykonując usługę czyszczenia a w tym przypadku czyszczenia taśmy pakującej, zabezpieczamy na czas wykonywanej usługi suchy lód. Dostarczamy na miejsce granulat suchego lodu fi 3 mm, którym wykonywane są prace czyszczące.

Na fermach wykorzystywane są nowoczesne technologie. Urządzenia do automatycznego zbioru, sortowania, klasyfikacji, a następnie ich pakowania jaj do gotowych foremek. Poprzez zastosowanie urządzeń technicznych możliwe jest uzyskanie czystych jaj, niemniej jednak o urządzenia techniczne należy dbać i obchodzić się z nimi tak jak z jajkiem. Pracownicy firmy Dry Ice Zone przeprowadzają regularne czyszczenie maszyn i urządzeń pakujących usytuowanych na fermach kurzych lub w halach przeznaczonych do pakowania jaj. Użycie suchego lodu jest więcej niż właściwe, ponieważ w trakcie czyszczenia niszczone są bakterie zalegające na maszynach i urządzeniach technicznych. Temperatura suchego lodu wynosi -78,5°C i w trakcie czyszczenia wszelkie zabrudzenia są zamrażane, a następnie w wyniku sublimacji (zamiany ciała stałego w gaz) są kruszone i wydmuchiwane przez sprężone powietrze. Czyszczenie suchym lodem jest szybkie i w trakcie czyszczenia nie trzeba wyłączać taśmy pakującej. W praktyce wygląda to tak, że ciągu paru godzin oczyszczane jest jedno stanowisko na tej samej hali, w której pakowane są inne jaja. Po zakończeniu prac pracownicy przystępują do czyszczenia następnej taśmy pakującej. W ciągu paru godzin można wyczyścić dwa, trzy stanowiska.

Zalety czyszczenia maszyn suchym lodem


Dla przemysłu spożywczego i przetwórczego oferujemy doczyszczanie taśm produkcyjnych bez przestojów technicznych. Gwarantujemy szybkie usunięcie zanieczyszczeń, tłuszczów oraz resztek poprodukcyjnych w maksymalnie krótkim czasie. Czyszczenie suchym lodem fi 3 mm nie przyczynia się do powstawania wtórnych strumieni odpadów i wilgoci. Czyszczenie suchym lodem doskonale sprawdza się przy oczyszczeniu podzespołów części maszyn, taśm produkcyjnych, urządzeń technicznych będących pod napięciem.


null


Czyszczenie suchym lodem jest metodą mało inwazyjną. Granulat suchego lodu fi 3 mm wyrzucany jest z dyszy maszyny czyszczącej pod dużym ciśnieniem. Uderza on z ogromną prędkością w warstwę zabrudzenia, smarów, plastyku itp. zamrażając jej warstwę. Następnie w wyniku rozszerzania się granulatu i jego zamiany w gaz powłoka jest kruszona, niszcząc w ten sposób jej strukturę. W wyniku tego działania zanieczyszczenia spadają na podłogę. Suchy lód zamienia się w dwutlenek węgla, nie pozostawiając po sobie śladu i wilgoci. Czyszczenie suchym lodem wykonywane jest w takich gałęziach przemysłu jak: przemysł spożywczy, przemysł przetwórczy, farmacja, drukarnie, przemysł metalurgiczny, przemyśle tworzyw sztucznych, przemyśle motoryzacyjnym, w trakcie produkcji form wtryskowych i odlewniczych, przemyśle papierniczym, obiektach użyteczności publicznej.


Maszyna do czyszczenia suchym lodem Ascojet 1701


null


Czyszczenie suchym lodem wykonujemy najczęściej urządzeniem firmy Asco „Ascojet 1701” Maszyna do czyszczenia suchym lodem Ascojet 1701 jest kompaktowa i mobilna. Porusza się na pompowanych kołach zwrotnych. Dzięki wydajnemu systemowi z jednym wężem urządzenie do czyszczenia suchym lodem Ascojet 1701 stanowi idealne połączenie wysokiej wydajności i łatwej obsługi. Maszyna do czyszczenia wyposażona jest w regulator do ustawiania ciśnienia roboczego i zużycia suchego lodu na panelu sterowania. Zawartość zbiornika granulatu suchego lodu o pojemności 23 kg zapewnia długie oczyszczanie maszyn w trakcie jednego tylko zasypania granulatu. Ciśnienie robocze maszyny regulowane jest na poziomie od: 0 - 10 bar (0 - 145 psi). Maszyna do czyszczenia Ascojet 1701 jest bardzo wydajna i łatwa w obsłudze.