Czyszczenie strumieniowe

Opublikowano 22 marca 2022 w dziale Czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie strumieniowe suchym lodem jest szybkie i bardzo dokładne. Jest porównywane do piaskowania, niemniej jednak z piaskowaniem nie ma nic wspólnego. Wspólnym mianownikiem jest tylko to, że granulat tak jak piasek rozpędzany jest do dużych prędkości przez sprężone powietrze.

Czyszczenie strumieniowe

Czyszczenie strumieniowe? Skąd taka nazwa. Czyszczenie tego typu wykonywane jest strumieniem suchego lodu wylatującym z dyszy pod ciśnieniem. Szybkość wylatujących granulek jest porównywalna do szybkości przelatującego ponaddźwiękowego odrzutowca. Dlatego w tego typu czyszczeniu używany jest najdrobniejszy granulat suchego lodu fi 3 mm. Zważywszy na niesamowitą prędkość, jaką osiąga pojedyncza granulka, jej wielkość jest optymalna. Granulat fi 16 mm osiągając dużą prędkość, może uszkodzić oczyszczaną powierzchnię, a nawet doprowadzić do uszkodzenia maszyn lub taśmy produkcyjnej.


null


Czyszczenie suchym lodem w skrócie - Czyszczenie suchym lodem jest delikatniejsze, ale równie skuteczne. Technologia czyszczenia polega na zamrażaniu warstwy zabrudzeń, smarów, odpadów poprodukcyjnych itp. W wyniku różnicy temperatur (temperatura powierzchni a temperatura suchego lodu -78.5°C) zamrożona powierzchnia pęka. W szczeliny przedostaje się suchy lód, który sublimując, rozrywa je na kawałki. W ten sposób usuwana jest warstwa, którą należy usunąć, pozostawiając po sobie powierzchnię gładką bez spękań i zarysowań.  null


Urządzenia do czyszczenia strumieniowego firmy ASCO wykorzystują skompresowane powietrze do rozpędzenia granulatu suchego lodu fi 3 mm do prędkości powyżej 150 m/s. Energia kinetyczna w połączeniu z niską temperaturą suchego lodu powoduje pękanie powłoki zanieczyszczenia w wyniku utraty elastyczności. W wyniku pęknięć w powstałe szczeliny wnika z dużą prędkością granulat suchego lodu, który sublimując, rozpręża się, krusząc zamrożoną powłokę. Proces oczyszczania powierzchni jest bardzo szybki


null

Zalety czyszczenia strumieniowegoSzybkie czyszczenie linii produkcyjnych

Podczas czyszczenia maszyn, taśmy produkcyjnej, form wtryskowych nie trzeba ich demontować na czas wykonywania usługi. Granulat suchego lodu podczas czyszczenia z łatwością dociera do najdrobniejszych szczelin oraz trudno dostępnych miejsc. Operator wykonujący usługę posiada odpowiedniej długości dysze i jest w stanie dotrzeć do najciaśniejszych zakamarków. Czyszczenie linii produkcyjnej wykonywane jest bardzo szybko. Żadna technologia czyszczenia przy użyciu rozpuszczalników itp. nie jest w stanie dorównać technologii czyszczenia strumieniowego.


null


Minimalny czas przestoju taśmy produkcyjnej

Brak konieczności demontażu maszyn oraz zatrzymywania linii produkcyjnej gwarantuje krótkie przestoje, ograniczając straty finansowe. Usługa czyszczenia strumieniowego może być wykonywana również poza godzinami pracy zakładu pracy lub w trakcie dni wolnych od pracy.

Przyjazna środowisku metoda czyszczenia

W procesie czyszczenia strumieniowego nie stosuje się żadnych środków chemicznych, rozpuszczalników i detergentów. Suchy lód w trakcie wykonywania usługi sublimuje, przekształcając się w gaz. Dlatego nie pozostają po nim żadne odpady, które należy utylizować.

Brak uszkodzeń na oczyszczanej powierzchni

Granulatem suchego lodu fi 3 mm można czyścić strumieniowo bardzo delikatne powierzchnie oraz takie, które narażone są na korozję. Powierzchnie oczyszczone można od razu po wykonaniu prac zabezpieczyć odpowiednią powłoką zabezpieczającą.