Czyszczenie suchym lodem samochodu

Opublikowano 31 stycznia 2019 w dziale Czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem powierzchni metalowych jest stosunkowo szybkie a co najważniejsze bardzo dokładne. Czyszczenie suchym lodem jest porównywane do piaskowania, niemniej jednak z piaskowaniem nie ma nic wspólnego. Nie tylko dlatego, że do czyszczenia wykorzystywany jest granulat suchego lodu fi 3 mm zamiast piasku lub innego ścierniwa. To całkowicie odmienna technologia oczyszczania powierzchni metalowych. Gwarantująca nie tylko oczyszczenie powierzchni. Czyszczenie suchym lodem gwarantuje, że powierzchnia metalowa nie zostanie porysowana lub uszkodzona w inny sposób, co zdarza się podczas piaskowania. Ze względu na to, że samo oczyszczanie prowadzone jest na sucho, powierzchnie metalowe nie korodują. Można je od razu zabezpieczyć dowolną powłoką zabezpieczającą. Farbą podkładową lub lakierem.


Czyszczenie suchym lodem samochodu

Renowacja pojazdów suchym lodem


Renowacja nadgryzionych zębem czasu samochodów nie jest zadaniem łatwym. Odrestaurowanie samochodów wiąże się też z wysokimi kosztami oraz pracami ręcznymi, które wydłużają wszelkie prace renowacyjne. Wyjątkowo trudna do usunięcia jest rdza występująca na powierzchni lub w wgłębieniach nadwozia i podwozia samochodu. Większość prac wykonywana jest ręcznie, aby podczas oczyszczania powierzchni metalowych nie robić dziur lub po to, aby niepotrzebnie nie porysować powierzchni. Podczas renowacji zabytkowego auta wykorzystywana jest technologia czyszczenia suchym lodem. Suchy lód usuwa wieloletni brud. Rdzę, stare spieczone smary na silniku, kołach i innych częściach samochodu. Technologia czyszczenia suchym lodem wykorzystywana jest również z powodzeniem do renowacji motocykli. Wszelkie próby pozbycia się starej powierzchni lakierniczej za pomocą szczotek drucianych, papieru ściernego czy środków chemicznych w tym i piaskowania mogą nie przynieść pożądanego efektu. Osad, który gromadził się przez lata jest bardzo trudny do usunięcia, ponieważ przez lata podlegał zmianom temperatury oraz wilgoci. Takie zanieczyszczenia są bardzo trudne do usunięcia. Pojazdy, które ze względu na wysoką wartość historyczną wymagają profesjonalnego podejścia do wykonywanych prac. Tutaj liczy się każdy detal, ponieważ każdemu użytkownikowi zależy na tym, aby pozostawić w takim aucie jak najwięcej oryginalnych części. W tym przypadku piaskowanie w ogóle się nie sprawdza.

null

Czyszczenie suchym lodem czy piaskowanie?

Podzespoły samochodu takie jak silnik, koła, zębatki czy metalowe detale nadwozia oraz elementy wnętrza, zabrudzone i skorodowane najlepiej jest oczyścić suchym lodem. Oczywiście nie tylko samochodów zabytkowych. Równie często właściciele nowych samochodów, szczególnie tych luksusowych korzystają z czyszczenia suchym lodem silników lub podwozia.

null

Piaskowanie podzespołów samochodu jest rozwiązaniem skutecznym i niedrogim, ale?! Piaskowanie negatywnie wpływa na stan delikatnych metali takich jak aluminium, które coraz częściej stosowane są w nowoczesnych samochodach. Drobinki piasku podczas czyszczenia uderzając z ogromną prędkością w powierzchnie, usuwają niepożądaną warstwę zanieczyszczenia, ale rysują powierzchnię oczyszczaną.

Czyszczenie suchym lodem samochodu oraz jego poszczególnych elementów odbywa się na innej zasadzie. Granulat suchego lodu jest wyrzucany pod dużym ciśnieniem z dyszy maszyny czyszczącej podobnie jak podczas piaskowania. Tutaj jednak kończy się podobieństwo obu metod czyszczenia. Granulat suchego lodu w kontakcie z cieplejszą od siebie powierzchnią (przypominamy – suchy lód posiada temperaturę -78.5°C) niemal natychmiast sublimuje, zamieniając się w gaz. Dwutlenek węgla, z którego został wykonany. Powierzchnia zanieczyszczeń jest bardzo szybko zamrażana i w wyniku różnicy temperatur zamrożona powierzchnia pęka. W szczeliny przedostaje się suchy lód, który sublimując, rozrywa je na kawałki. W ten sposób usuwana jest warstwa, którą należy usunąć, pozostawiając po sobie powierzchnię gładką bez spękań i zarysowań. Podczas oczyszczania suchym lodem nie powstają odpady wtórne, które dodatkowo mogą zanieczyścić, zabrudzić wnętrze samochodu. Problemem, jak zwykle może się okazać jedynie cena czyszczenia suchym lodem.

Cena czyszczenia suchym lodem


null


Cena czyszczenia suchym lodem uzależniona jest od ilości włożonej pracy oraz zużycia suchego lodu podczas oczyszczania. 1 godzina czyszczenia suchym lodem to koszt pomiędzy 400 a 500 złotych. Cena uzależniona jest również od dostępu do granulatu suchego lodu. W Polsce najpopularniejszy jest granulat suchego lodu fi 16 mm, dlatego fi 3 mm w większości przypadków trzeba zamówić z dwudniowym wyprzedzeniem.

Cena piaskowania jest również uzależniona od wkładu pracy oraz dostępności do powierzchni, która ma być oczyszczona. Trudno dostępne miejsca wymagają większego nakładu pracy. Cena jednej godziny piaskowania to koszt od 150 do 200 złotych. Cena piaskowania jest zróżnicowana i w głównej mierze zależy od tego, czy będzie piaskowana jedna powierzchnia, czy poszczególne elementy samochodu.

Zalety czyszczenia suchym lodem

  • Technologia czyszczenia suchym lodem jest metodą mobilną;
  • Nie powoduje uszkodzenia powierzchni i poszczególnych części;
  • Czyszczenie jest metodą skuteczną i precyzyjną;
  • Podczas czyszczenia nie powstają dodatkowe odpady (z wyjątkiem usuniętych zanieczyszczeń);

null

null Na pytania dotyczące czyszczenia lub wynajem maszyn do czyszczenia. Zakupu urządzeń firmy Asco, odpowie ekspert działu handlowego - Maciek Walo - telefon: 575-901-990. Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.