Dekoracja Szwedzkiego Stołu

Opublikowano 09 grudnia 2019 w dziale Imprezy

Rezygnując z drinków z suchym lodem, można stworzyć przepiękną dekorację Szwedzkiego stołu i sprawić, aby twoja impreza była oryginalna. Drinki lub napoje bezalkoholowe w obłokach białego ciężkiego dymu wyglądają równie efektownie. Tak samo zimne przekąski lub kanapki mogą otrzymać żywą dekorację. Zamawiając suchy lód na zabawę Sylwestrową, który wykorzystany zostanie na ciężki dym puszczany w trakcie potańcówki drobną jego część, można użyć do dekoracji. Dodać należy, że żywej dekoracji, ponieważ biały dymek unoszący się nad blatem stołu lub dużej tacy z napojami będzie unosił się i spływał na ziemię. Ciężki dym jest w ciągłym ruchu od momentu wsypania granulatu suchego lodu do wody.


Dekoracja Szwedzkiego Stołu

Dekoracja stołu z przekąskami


W trakcie zabawy każdy z nas sięga po przekąski, aby się posilić i nabrać sił do dalszej zabawy. Organizując Sylwester z przekąskami, można urządzić osobny stół na wzór stołu Szwedzkiego. Przygotowane wcześniej kanapki i inne przekąski mogą być otoczone białym ciężkim dymem pochodzącym z suchego lodu. Ciężki dym będzie się utrzymywał parę centymetrów nad blatem stołu, spływając na podłogę.


null


Bufet Szwedzki to sposób serwowania posiłków polegający na udostępnieniu gościom kilkunastu potraw, z których sami mogą ułożyć posiłek z uwzględnieniem własnych upodobań kulinarnych. W języku szwedzkim określany się je słowem smörgåsbord - stół kanapkowy.


Jak wykonać dekoracje z suchego lodu


Biały ciężki dym jest bardzo prosty do wykonania. Wystarczy na Szwedzkim stole postawić dekoracyjny pojemnik, który napełniamy do połowy wodą i wsypujemy odmierzoną ilość granulatu suchego lodu. Najładniej prezentuje się na Szwedzkim stole pojemnik szklany. Może to być duży szklany wazon na kwiaty, owoce lub ciasteczka. Poprzez przezroczyste szklane ścianki widać, jak tworzą się duże bąbelki z suchego lodu. Bąbelki wypełnione są dwutlenkiem węgla, który pochodzi z sublimacji suchego lodu. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i łącząc się z drobinkami ciepłej wody, wydobywa się na zewnątrz pod postacią białych obłoków. Biały ciężki dym otacza ułożone na Szwedzkim stole przekąski i spływa na podłogę. Żywa dekoracja z suchego lodu jest doskonałym uzupełnieniem każdej imprezy organizowanej w domu. Szczególnie gdy jest to Sylwester organizowany w mieszkaniu, w którym jak zwykle jest za mało miejsca na potańcówkę.


nullUwaga! Sylwester 2020 wypada z czwartku na piątek (31 grudnia na 1 stycznia). Ze względu na utrudnienia w dostawach paczek, prezentów itp. najkorzystniej jest zamówić suchy lód we wtorek na dostawę w środę. 31 grudnia suchy lód można również kupić w oddziale firmy Dry Ice Zone, która mieści się w Raszynie. Ulica Mieczysława Słowikowskiego 41 A w godzinach od 9:00 do 13:00.

Ile suchego lodu przeznaczyć na dekorację stołu


Zastanawiając się nad tym ile suchego lodu jest potrzebne do dekoracji Szwedzkiego stołu, należy pamiętać, że po wsypaniu granulatu do wody ciężki dym będzie się wydobywał z naczynia przez określony czas. Suchy lód posiada temperaturę -78,5°C dlatego w trakcie wytwarzania ciężkiego dymu woda stale się schładza. Po ochłodzeniu do temperatury +5°C w dalszym ciągu zachodzi proces sublimacji i zamiana ciała stałego w dwutlenek węgla niemniej jednak biały dymek zanika. Ilość ciężkiego dymu i czas jego wytwarzania zależy od pojemności naczynia z wodą oraz ilości suchego lodu.

Podajemy trzy przykłady:

  • Wsypując 20 dkg suchego lodu do naczynia z 3 litrami wody, otrzymamy ciężki dym przez 7 do 8 minut.
  • Po wsypaniu 30 dkg suchego lodu do naczynia z 3 litrami wody otrzymamy ciężki dym przez 7 do 8 minut. Jak widać z powyższego przykładu, po wsypaniu większej ilość suchego lodu otrzymamy trochę więcej ciężkiego dymu, ale czas jego wytwarzania będzie ten sam. Winę za to ponosi woda, która szybciej się schłodzi przy takiej ilości granulatu.
  • Wsypując 30 dkg suchego lodu do naczynia z 5 litrami wody, ciężki dym będzie się z niego wydobywał do 10 minut. Jak widać, dolewając 2 litry wody więcej, dłużej będzie się wydobywał ciężki dym przy tej samej ilości granulatu.

null


Aby obliczyć, ile suchego lodu na Sylwestra zamówić należy się zastanowić, ile razy taką żywą dekorację Szwedzkiego stołu będziecie chcieli uruchomić. Wiadomo jest, że zabawa Sylwestrowa przeciągnąć się może do białego rana dlatego najkorzystniej jest zamówić zestaw wysyłkowy zawierający 10 kg suchego lodu. 10 kg suchego lodu na sylwestra to wystarczająca ilość do dekoracji Szwedzkiego stołu oraz innych efektów specjalnych, które mogą się pojawiać cyklicznie podczas zabawy.


Warto sprawdzić jakie inne atrakcje dla Was na Sylwestra przygotowaliśmy => Sylwester z suchym lodem