Dlaczego suchy lód jest suchy

Opublikowano 31 sierpnia 2021 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Czy zastanawialiście się, dlaczego suchy lód jest suchy? Takie pytanie pata czasami w trakcie rozmów z klientami. Zainteresowanie jest oczywiste, ale gdy takie samo pytanie pada od przedstawiciela firmy organizującej imprezy lub wesela, jest to trochę dziwne. Zważywszy, że w większości przypadków organizatorzy imprez mają częsty kontakt z suchym lodem. To właśnie poprzez wykorzystanie właściwości suchego lodu tworzone są przepiękne efekty specjalne. Ciężki dym na taniec w obłokach Młodej Pary lub smaczne dymiące drinki podawane zaproszonym gościom. Tak, tak. To wszystko dzięki niewinnie wyglądającemu granulatowi, który firma Dry Ice Zone sprzedaje i dostarcza w całym kraju. Jeszcze 10 lat taki stan rzeczy był tylko marzeniem. Na dawnych potańcówkach typu „prywatka” wystarczył gramofon lub magnetofon szpulowy i barwne oświetlenie. Obecnie taki stan rzeczy jest niedopuszczalny i nudny. Powróćmy jednak do pytania. Dlaczego suchy lód jest suchy?

Dlaczego suchy lód jest suchy

Czy suchy lód jest suchy?


Na pytanie, jak powstaje lód oraz jaki jest jego skład, dowiedzieć się można obecnie już w przedszkolu. Na zajęciach w przedszkolu typu „nauka przez zabawę” Dzięki licznym i bardzo efektownym doświadczeniom już w przedszkolu nasze pociechy nabywają wiedzy. Takiej samej jak dwie dekady wstecz starsze pokolenie nabywało takiej samej wiedzy w trzeciej lub czwartej klasie szkoły podstawowej. Tak, tak. W obecnych czasach nasze maluchy nabywają szybciej wiedzy o otaczającym nas świecie niż dekadę, dwie temu. Dla nich odpowiedź jest bardzo prosta. Lód powstaje w wyniku zamrożenia wody.


null


Czy lód jest mokry – oczywiście! W takim razie dlaczego suchy lód jest suchy?


Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy uświadomić sobie, że suchy lód nie powstaje przez zamrożenie wody. Produkowany jest z dwutlenku węgla, który jest skraplany, a następnie przetwarzany w śnieg. Śnieg powstały w wyniku rozprężania dwutlenku węgla jest prasowany w prasach hydraulicznych do postaci: bloków, plastrów oraz granulatu. Suchy lód nie pozostawia po sobie wilgoci, ponieważ w wyniku sublimacji (zamiana ciała stałego w gaz) znika, przekształcając się w gaz. To właśnie dlatego nazywany jest suchym lodem!


null

Dwutlenek węgla w stanie ciekłym wykorzystywany do produkcji suchego lodu.


Suchy lód jest nie tylko suchy, ale i bardzo zimny. Ekstremalnie niska temperatura suchego lodu -78,5°C wykorzystywana jest w przemyśle przetwórczym, transporcie i życiu codziennym. Pojawia się na weselach lub w trakcie mniejszych czy większych imprezach, ale to jest tylko namiastka jego możliwości.