Dostawa gotowych dań w stanie schłodzonym

Opublikowano 10 kwietnia 2020 w dziale Transport

Największy problem transportu gotowych dań z restauracji do klienta występuje w okresie letnim. Nie dlatego że dania muszą być transportowane w stanie ciepłym, a nawet gorącym. W okresie od wiosny do jesieni bardzo problematyczny jest transport żywności w stanie schłodzonym. Takim przykładem może być transport sałatki jarzynowej bardzo popularnej na święta lub schabu czy też ryby w galarecie. Tego typu gotowe dania powinny być transportowane w odpowiednich warunkach, aby zachować ich świeżość. Transport tego typu dań powinien przebiegać w temperaturze: od 2ºC do 8ºC, aby można je było później przechowywać w domowej lodówce.

Dostawa gotowych dań w stanie schłodzonym


Każdego roku w okresie od wiosny do jesieni, gdy temperatura na zewnątrz osiągnie wartość ponad +10ºC odbieramy codziennie mnóstwo telefonów, które dotyczą transportu różnych produktów w stanie zamrożonym lub schłodzonym. Postanowiliśmy odpowiedzieć na powtarzające się pytania dotyczące transportu żywności w stanie schłodzonym.


Na wstępie należy zaznaczyć jedno! Transport żywności z wykorzystaniem suchego lodu w stanie schłodzonym nie oznacza ich zamrożenia. Transport z wykorzystaniem chłodziwa, jakim jest suchy lód, polega na wypełnieniu zimnym dwutlenkiem węgla opakowania zbiorczego, w którym znajdują się gotowe dania. Dzięki temu przez określony czas zachowana jest odpowiednio niska temperatura oraz wilgotność. Czas ten uzależniony jest od ilości suchego lodu zastosowanego jako chłodziwo oraz pojemności opakowania zbiorczego, w którym transportowane są zimne dania.


null

Transport zimnych dań


Zamawiając zimne dania w restauracji z dostawą do domu, klient powinien być pewien, że warunki transportu będą zachowane. Co to oznacza? Zamawiając tak popularne na święta pierogi przechowywane w temperaturze od 4ºC do 8ºC, powinny być przewożone w tych samych warunkach. Potrawy schłodzone muszą być odpowiednio zabezpieczone przed nagłymi zmianami temperaturowymi, aby nie doszło do szoku termicznego, który wpływa na smak oraz jakość przewożonych dań. Bardzo często firmy cateringowe dzwonią do nas z zapytaniem jak wykorzystać suchy lód do transportu gotowych dań, które mają trafić na wesele lub dużą imprezę. Transport zimnych dań to jedno. Przechowywanie zimnych dan również może być kłopotliwe ze względu na to, że w trakcie wesela konsumowane są bardzo duże ilości gotowych dań. Jest ich tak dużo, że nie da się ich pomieścić w lodówce. Aby rozwiązać ten problem, należy kupić opakowanie styropianowe o pojemności 100 litrów oraz mniejsze opakowanie o pojemności 7 litów, oraz suchy lód.

Jak przewozić i przechowywać zimne dania


Aby przewozić zimne dania w odpowiednich warunkach, należy posiadać opakowanie izotermiczne posiadające odpowiedniej grubości ścianki oraz chłodziwo. Doskonałym chłodziwem jest suchy lód, niemniej jednak posiadając temperaturę -78ºC należy się z nim odpowiednio obchodzić. Nie można dopuścić do bezpośredniego kontaktu suchego lodu z żywnością, ponieważ zostanie ona zamrożona. Należy postąpić zgoła inaczej, tym bardziej że chodzi o to, aby wewnątrz opakowania panowała temperatura od 4ºC do 8ºC.


Jak to zrobić:


Zanim zimne dania włożymy do opakowania zbiorczego, należy w nim umieścić mniejsze opakowanie styropianowe, do którego wsypujemy 7 kg granulatu suchego lodu. Opakowanie z suchym lodem musi być otwarte, aby zimny dwutlenek mógł się z niego wydobywać. Teraz do opakowania zbiorczego układamy gotowe dania, a następnie szczelnie je zamykamy. Całe opakowanie zbiorcze zostanie wypełnione zimnym dwutlenkiem węgla a temperatura wewnątrz, będzie się utrzymywała według schematu. Zimny dwutlenek węgla otoczy gotowe dania, dzięki czemu zachowają swoją świeżość w trakcie przechowywania lub transportu. Przyprowadziliśmy kontrolowane badania, aby ustalić czas i temperaturę transportu z wykorzystaniem: 4 kg suchego lodu, 7 kg suchego lodu oraz 10 kg suchego lodu. Do ustalenia zakresu temperatur wykorzystaliśmy rejestratory temperatury TemTele. Po wsypaniu 7 kg suchego lodu i zamknięciu opakowania zbiorczego w ciągu 8 godzin utrzymywana była temperatura +2ºC. W ciągu następnych 4 godzin temperatura osiągnęła wartość +4ºC i utrzymywała się przez następne 5 godzin. Następnie w ciągu następnych 8 godzin temperatura wewnątrz utrzymywała się na poziomie +8ºC. Jak widać, są to odpowiednie warunki do transportu gotowych dań w stanie schłodzonym. Dwutlenek węgla powstały w wyniku sublimacji suchego lodu zabezpiecza dodatkowo zimne dania przed tlenem, który jest głównym winowajcą psucia się żywności.


null


Opakowanie styropianowe ST 100 o pojemności 100 litrów służące za opakowanie zbiorcze oraz opakowanie St 7 na 7 kg suchego lodu. Oba opakowania są dostępne w ofercie.


null


Przechowywanie gotowych dań w stanie schłodzonym


Przechowywanie gotowych dań powinno odbywać się w opakowaniach styropianowych o odpowiedniej grubości ścianek. Im grubsze ścianki opakowania, tym łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz przy minimalnej ilości chłodziwa. Wykorzystując suchy lód do chłodzenia zimnych lub gotowych dań, które w trakcie imprezy lub wesela będą poddawane obróbce termicznej, granulat musi również znajdować się w osobnym opakowaniu. Trzeba izolować gotowe dania przed temperaturą suchego lodu, aby nie doszło do zamrożenia. Może to być małe opakowanie na 4 kg suchego lodu, ponieważ w każdej chwili będzie można uzupełnić straty wynikające z zamiany suchego lodu w dwutlenek węgla. Wykorzystując suchy lód, można gotowe dania przechować w temperaturze od +2ºC do +8 ºC przez więcej niż 20 godzin.


Zobacz również:


Transport dań w temperaturze od 4ºC do 8ºC

Transport dań w temperaturze od 8ºC do 10ºC


null


Należy pamiętać: Transport żywności lub gotowych dań z restauracji do domu jest możliwa, gdy powierzchnia bagażnika będzie łatwa do utrzymania w czystości oraz zostaną zachowane odpowiednie warunki transportu. Aby zachować odpowiednie warunki transportu, restauratorzy stosują specjalne zamykane pojemniki izotermiczne, które chronią żywność przed zanieczyszczeniem oraz warunkami zewnętrznymi. Bagażnik, w którym umieszczane są opakowania izotermiczne do przewozu dań, powinny być wyłożone specjalnymi wykładzinami, które są łatwe do utrzymania w czystości. Opakowania zbiorcze powinny być systematycznie czyszczone i odkażane.