Dostawa produktów spożywczych do domu

Opublikowano 30 marca 2021 w dziale Transport

Im dłużej trwa pandemia tym coraz szybciej zmieniają się nasze przyzwyczajenia. Nie tylko żywieniowe, ale również zmianie ulegają najprostsze czynności takie jak zakupy w sklepach i sklepach wielkopowierzchniowych. Brak konsumentów w sklepach może dziwić, niemniej jednak coraz częściej zakupy artykułów spożywczych dokonywane są przez internet. Coraz więcej firm organizuje platformy zakupowe, w których można kupić niemal wszystko. Są nawet i takie, które oferują produkty z Biedronki, Tesco i innych sklepów. Pojawiają się coraz częściej dostawcy, którzy dostarczają do domów świeży chleb, ciasta, ciasteczka i torty. Dostawa realizowana jest rano, aby świeży i ciepły chleb lub bułki można było „schrupać” na śniadanie. Firmy cateringowe jeszcze nie tak dawno zaopatrujące wesela i imprezy masowe dostarczają świeże dania do domów, aby przetrwać ten ciężki dla wszystkich czas. Realizowane są zarówno dania ciepłe do natychmiastowej konsumpcji, jak i dania schłodzone do ponownego odgrzania.

Dostawa produktów spożywczych do domu

Dostawa mrożonek do domu


W Warszawie i innych większych miastach można zamówić stałe dostawy do domu produktów mrożonych. I to nie tylko typowych mrożonek, ale również lodów, tortów lodowych, mrożonych owoców, a nawet lodowych figur na imprezę organizowaną w domu. Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, iż tego typu dostawcy dostarczają również mrożone hamburgery, zapiekanki, pizzę. Jak wdać wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby zamówić coś smacznego i pożywnego do domu. Tego typu firmy dostawcze dostarczają wprost pod drzwi mrożone produkty spożywcze w opakowaniach izotermicznych. Chłodziwem jest niezastąpiony i popularny suchy lód w formie granulatu. Chodzi tutaj o to, aby mrożonki i inne produkty zamrożone nie rozmroziły się w trakcie transportu. Raz rozmnożone produkty nie nadają się do ponownego zamrożenia, dlatego należy przewozić je w odpowiednich warunkach. Jest to trudne zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Niech nikomu się nie zdaje, że transport mrożonek zimą jest łatwiejszy niż latem. Żywność mrożona posiada temperaturę -18°C i taka temperatura (lub niższa) powinna być zachowana w całym procesie dystrybucji, czyli dostawach ze sklepu do domu. Firmy, które nie posiadają samochodów typu chłodnia, muszą zainwestować w odpowiednie opakowania izotermiczne lub kontenery do przechowywania produktów spożywczych. Do zachowania odpowiedniej temperatury transportu można wykorzystać suchy lód. Suchu lód posiadający temperaturę -78,5°C wsypywany jest do kontenerów i dzięki temu niskie temperatury utrzymywane są wewnątrz przez dłuższy czas.


null


Niestety wraz ze wzrostem zapotrzebowania na dostawy produktów mrożonych do domu powstają firmy, które nie mają odpowiedniego doświadczenia w tym temacie. W okresie zimowym dostarczają tego typu produkty w opakowaniach izotermicznych bez suchego lodu. Owszem przez pewien czas w opakowaniu z mrożonkami będzie utrzymywana dość niska temperatura. Przy wydłużających się dostawach, korkach w mieście i innych utrudnieniach dostarczany jest do domu produkt rozmrożony o wątpliwej jakości. W niektórych przypadkach produkt ma konsystencję brei. Przegrzana, rozmrożona warzywna lub owocowa mrożonka nadaje się tylko na śmieci. Inne produkty takie jak mięso lub ryby powinno się utylizować, aby nie stwarzały zagrożenia dla innych.


Dostawa produktów mrożonych w suchym lodzie


Suchy lód posiadający temperaturę -78,5°C doskonale sprawdza się jako chłodziwo do transportu produktów mrożonych, ale nie tylko. Powstający w trakcie sublimacji suchego lodu zimny dwutlenek węgla doskonale konserwuje żywność bez jego zamrażania. Transport w modyfikowanej atmosferze składającej się z mieszanki dwutlenku węgla, azotu i innych gazów wykonywany jest od dekad.


null


Wypełniając dwutlenkiem węgla opakowanie, w którym przewożone jest mięso, wędliny lub świeże owoce przedłużana jest świeżość produktów bez używania konserwantów. Należy pamiętać, że tlen zawarty w powietrzu przyczynia się do szybkiego psucia się mięsa, wędlin oraz gotowych dań dostarczanych do domu. Eliminując tlen z opakowania i zastępując go zimnym dwutlenkiem węgla pochodzącym z suchego lodu mamy gwarancje, że dostarczane produkty zachowają swoją świeżość. Świeże produkty po dostarczeniu do domu można przechowywać w lodówce. Powstaje zatem pytanie, jak to zrobić. Postaramy się odpowiedzieć na to i inne pytania już niedługo na naszym blogu.


W następnych artykułach postaramy się odpowiedzieć na pytania:

  • Jak przewieść świeże wędliny na działkę?
  • Jak przewieść mrożonki, aby zachowały swoje walory odżywcze i smakowe?
  • Transport warzyw i owoców w stanie świeżym.
  • Dostawa gotowych dań do domu.