Efekty specjalne

Opublikowano 24 stycznia 2017 w dziale Imprezy

Efekty specjalne z udziałem suchego lodu spotkać możemy w teatrze, na targach, koncercie lub oglądając film. Nierozłącznym elementem wszystkich efektów specjalnych jest sublimacja suchego lodu czyli zamiana ciała stałego w gaz z pominięciem fazy płynnej. Biały gęsty dym unoszący się tuż nad podłożem jest wynikiem sublimacji suchego lodu.


Efekty specjalne


Efekty specjalne dają mnóstwo możliwości. Pozwalają organizatorom na stworzenie aury przepełnionej magią i tajemniczością, a nawet grozą. Pozwalają również na „zabawę” światłem, które staje się widoczne,wręcz namacalne. Efekty specjalne towarzyszą nam od zawsze z użyciem rożnych środków. Wykorzystując właściwości suchego lodu efekty specjalne stały się przyjazne dla środowiska.

Efekty specjalne w teatrze


null


Efekty specjalne w teatrze widzimy bardzo często. Najczęściej jest to ciężki biały dym pochodzący z sublimacji suchego lodu. Do efektów specjalnych wykorzystywany jest zarówno granulat suchego lodu fi 16 mm jak i mniejszy pobratymiec granulat fi 3 mm. Wszystko zależy od tego jakie to mają być efekty specjalne i jak długo mają się utrzymywać. Do szybkiego tworzenia białego dymu który unosi się na scenie tuż przy podłodze wykorzystywany jest granulat suchego lodu fi 3 mm który bardzo szybko w ciągu paru minut tworzy dymu spore ilości. Mimo stosowania do efektów specjalnych najnowocześniejszych wytwornic dymu efekty specjalne utrzymują się przez dwie do trzech minut. Do tworzenia długotrwałych efektów specjalny wykorzystywany jest grubszy granulat suchego lodu fi 16 mm lub bloki zestalonego dwutlenku węgla.


Sublimacja suchego lodu podczas tworzenia efektów specjalnych


Sublimacja suchego lodu w wodzie przebiega różnie w zależności od użytego granulatu. Ta sama ilość granulatu suchego lodu fi 3 mm oraz 16 mm zapewnia inne doznania wizualne. Po wrzuceniu odmierzonej ilości granulatu suchego lodu widać jest dokładnie że sublimacja granulatu fi 16 mm przebiega dłużej oraz wydzielanie gęstego białego dymu jest intensywniejsze. Dlatego nawet do drinków z suchym lodem zaleca się dodawanie granulatu suchego lodu fi 16 mm.
Na czym polega sublimacja suchego lodu

Suchy lód wykonany jest z ciekłego dwutlenku węgla który w procesie ściskania i rozprężania zamieniany jest w śnieg. Śnieg powstały z ciekłego dwutlenku węgla jest następnie prasowany w płaty, bloki lub granulat o określonej wielkości. Temperatura suchego lodu wynosi -78 °C i składa się w całości z dwutlenku węgla. W kontakcie z ciepłym powietrzem, wodą itp. następuje sublimacja czyli ponowna zamiana z ciała stałego w gaz, czyli dwutlenek węgla. W trakcie zamiany z ciała stałego w lotny z pominięciem fazy ciekłej wydzielana jest bardzo duża ilość zimnego dwutlenku węgla który jest widoczny pod postacią ciężkiego białego dymu. To właśnie ten ciężki biały dym jest tym co widzimy podczas oglądania sztuki w teatrze. Efekty specjalne w teatrze są po to aby wywołać odpowiednią atmosferę. Wywołać wrażenie grozy i tajemniczości. Wszystko zależy od tematu sztuki w której jesteśmy widzami.


Wytwornica dymu do efektów specjalnych


Do tworzenia efektów specjalnych używana jest specjalna wytwornica dymu która działa na bardzo prostej zasadzie. Wewnątrz wytwornicy dymu znajduje się zbiornik wodą który jest cały czas podgrzewany. Po dodaniu suchego lodu do ciepłej wody efekt gęstego dymu jest intensywniejszy. Dlatego nawet do uzyskania efektów specjalnych w domu zaleca się dodanie granulatu suchego lodu do ciepłej wody aby uzyskać dużą ilość ciężkiego dymu. Wytwornica dymu podgrzewa cały czas wodę a wiatraczek umieszczony w wytwornicy dodatkowo zwiększa moc i zasięg białej mgły. Tak jak już wspominaliśmy wcześniej pojemność wytwornicy dymu jest ograniczona dlatego po trzech minutach należy uzupełnić suchy lód. Firmy realizujące efekty specjalne na zamówienie posiadają więcej niż jedną wytwornicę dymu aby zapewnić długotrwały efekt.


Efekty specjalne na koncercie


null


Efekty specjalne na koncercie towarzyszą nam zawsze. Iluminacje świetlne, elementy pirotechniczne oraz gęsty biały dym pochodzący z suchego lodu to atrakcje które pamiętamy długo. Mimo powstających coraz śmielej urządzeń do wywoływania efektów specjalnych suchy lód podczas koncertu używany jest bardzo często. Efekty specjalne podczas koncertu tak samo jak w teatrze lub filmie są po to aby wywołać odpowiedni efekt. Wywołać wrażenie na publiczności. Suchy lód doskonale sprawdza się przy zadymieniu sceny. Dwutlenek węgla powstały w procesie sublimacji jest cięższy od powietrza w związku z czym wytworzony dym unosi się blisko podłoża. Przy odpowiednim oświetleniu zastosowaniu nawiewy i innych można spotęgować odpowiednie wrażenie. Efekty specjalne na imprezach masowych towarzyszą nam od dekad i nic nie wskazuje na to aby miały zniknąć jak dym uzyskany z suchego lodu.


null


Biały gęsty dym unoszący się tuż przy podłożu jest wynikiem sublimacji suchego lodu. Używając powszechnie suchy lód do efektów specjalnych dbamy o środowisko ponieważ gęsta biała mgła składa się z zimnego dwutlenku węgla. Nie zawiera związków chemicznych i oparów.

Efekty specjalne na imprezach masowych


null


Efekty specjalne spotykamy również na imprezach masowych. Nie muszą być takie imprezy masowe związane z rozrywką lub sportem. Imprezami masowymi są również wszelkiego rodzaju wystawy, targi itp. Efekty specjalne na tagach tworzone są po to aby podkreślić swoją obecność. Aby inni skupili się na tym co mamy do zaproponowania. Wyróżnić firmę na targach i zachęcić do odwiedzania stoiska. Jak zwykle nieodłącznym elementów każdych efektów specjalnych jest suchy lód. Jest to bodaj najprostszy i najtańszy środek który nie pozostawia po sobie śladu. Suchy lód składa się z dwutlenku węgla a nie z wody tak jak lód tradycyjny dlatego po zniknięciu białego dymu nie pozostaje po nim nic. Pozostaje jedynie w pamięci ponieważ ciekawe efekty specjalne pamiętamy bardzo długo.


Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, uruchomiliśmy dział porad, w którym można dowiedzieć się osobiście jak używać suchy lód. Do jakich celów można go użyć oraz jak zorganizować wesele lub inną imprezę z suchym lodem. Zapraszamy do kontaktu: 732-610-501 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00.