Eksperyment z balonami

Opublikowano 19 maja 2018 w dziale Imprezy

Balony które się same nadmuchują również mogą być wspaniałą zabawą z dziećmi. Wystarczy kupić 4 kg suchego lodu aby bawić się ze swoimi pociechami przez długi czas. Jest to doskonała zabawa a zarazem nauka. Eksperymenty z suchym lodem mogą być doskonałą zabawą w której uczestniczą zarówno dzieci jak i dorośli.  Suchy lód wykorzystywany jest w przedszkolu i szkole do zajęć dydaktycznych. Nauka poprzez zabawę jest bardzo wartościowa i pozostaje na długo w pamięci.

Eksperyment z balonami

Balony które się same nadmuchują

Balony które się same nadmuchują również mogą być wspaniałą zabawą z dziećmi. Oczywiście zabawy pod opieką dorosłych. Wystarczy wziąć zwykły balon i do niego wrzucić parę granulat suchego lodu i dobrze go zawiązać i położyć na stole. W ciągu paru chwil zauważymy ze balon sam się pompuje. Czy to jest magia? Oczywiście że nie, ale nasze pociechy dopóki im nie wyjaśnimy dlaczego tak się dzieje w tym prostym eksperymencie tak będą myślały. Balony z każdą chwilą będą stawały się większe i w zależności od ilości użytego granulatu suchego lodu będą powieszały swoje rozmiary. Do eksperymentowania w domu z suchym lodem najlepiej jest kupić zestaw zawierający 4 kg suchego lodu.


Dlaczego tak się dzieje? W procesie sublimacji suchego lodu uwalniany jest z granulatu dwutlenek węgla który posiada potężną siłę. Aby się o tym przekonać wystarczy do butelki plastykowej z wodą wrzucić suchy lód i dobrze butelką zakręcić. Oczywiście nie polecamy takiego doświadczenia ponieważ może dojść do nieszczęścia gdy butelka zostanie rozerwana. Tak samo dzieje się z balonami. Dwutlenek węgla który jest uwalniany w procesie sublimacji rozpręża się i zaczyna wypełniać balon. Wygląda na to że jakaś magiczna siła pompuje balon. Jest to świetne doświadczenie które można wykonać razem z dziećmi. Proszę jednak pamiętać że granulat suchego lodu wkładamy do balonu posługując się szczypcami które z pewnością znajdują się na wypożyczeniu każdego domu. Można to również zrobić w rękawiczkach. Eksperyment z balonami może być doskonała zabawą nie tylko w domu ale również w plenerze tym bardziej w okresie letnim. Im cieplej tym balon szybciej będzie się napełniał dwutlenkiem węgla. Do wzmocnienia efektu można do balonu wlać trochę wody aby wzmocnić proces sublimacji.

Inne możliwości do domowych eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu => Eksperymenty z suchym lodem.


Zestawy suchego lodu, które można wykorzystać w trakcie ekepsrymentów.

Dostawa realizowana jest kurierem w 24 h.

Wybierz Swój zestaw4 kg
     7 kg

    10 kg      12 kg
15 kg
    20 kg
    30 kg
    40 kg


Zestawy specjalne suchego lodu dostarczane w opakowaniach posiadających grubsze ścianki (60 mm).
        Mniejsza sublimacja i straty suchego lodu. Bezpieczniejsze odporniejsze opakowanie.20 kg
     25 kg
     40 kg