Eksperymenty z suchym lodem

Opublikowano 19 maja 2018 w dziale Imprezy

Wystarczy zamówić w sklepie Dry Ice Zone 4 kg suchego lodu aby cieszyć się eksperymentami które wykorzystują właściwości suchego lodu. Dobra zabawa z dziećmi gwarantowana. Suchy lód należy do bardzo ciekawych komponentów z którego można wykonać ciekawe eksperymenty. Eksperymenty z suchym lodem wykonywane są już w przedszkolach lub szkołach. Nauka dzięki zabawie jest wyśmienitym pomysłem ponieważ to co zapamiętają przedszkolaki przyda się później w szkole i w dorosłym życiu. Najczęściej eksperymenty z suchym lodem przeprowadzane są wykorzystując efekt sublimacji. Ponownej zamiany zestalonego dwutlenku węgla w gaz. Dwutlenek węgla z którego suchy lód jest wytworzony.

Eksperymenty z suchym lodem

Suchy lód należy do bardzo ciekawych komponentów który można wykorzystać do różnych eksperymentów a przy tym doskonalej zabawy. Eksperymenty z suchym lodem to nie tylko dobra zabawa ale również nauka dlatego podane poniżej eksperymenty wykonywane są już w przedszkolach lub szkołach. Najczęściej do eksperymentów wykorzystywana jest reakcja suchego lodu na wodę. W momencie dodania suchego lodu do wody następuje intensywna sublimacja czyli ponowna zamiana ciała stałego w gaz, dwutlenek węgla.


Sublimacja suchego lodu w trakcie eksperymentów


Suchy lód wytwarzany jest z ciekłego dwutlenku węgla o temperaturze -78,5°C. W wyniku skomplikowanego procesu technologicznego dwutlenek jest zamieniany w śnieg a później prasowany do postaci bloków, płatów lub granulatu. Suchy lód posiadając temperaturę -78,5 °C w cieplejszym od siebie środowisku ponownie zamienia się w gaz. Jest nazywany suchym ponieważ przekształcając się w gaz nie pozostaje po nim śladu. W wyniku topnienia lodu który skała się zamrożonej wody pozostanie po lodzie kałuża wody. W wyniku sublimacji powstaje ciężki i zimny obłok dwutlenku węgla i właśnie to zjawiskowo przyciąga najwięcej ciekawskich maluchów. Nie ma się co oszukiwać. Osoby dorosłe również zaciekawione tym zjawiskiem gromadzą się na pokazach które są organizowane w miejscach publicznych podczas imprez masowych. Po wrzuceniu suchego lodu do wody następuje większa i żywiołowa sublimacja. Z wody wydobywa się bardzo dużo ciężkiego dymu a w wodzie widoczne są bąbelki. Im cieplejsza woda tym reakcja jest mocniejsza.Sublimacja suchego lodu w gorącej wodzie jest efektownym eksperymentem, który wzbudza ogromne zainteresowanie i jest jest to na tyle bezpieczny eksperyment, że mogą uczestniczyć w nim również dzieci. Oczywiście należy zachować pewne środki bezpieczeństwa ponieważ dotykając suchy lód gołymi rękoma można się poparzyć. Podczas eksperymentu suchy lód do wody wkładamy szczypcami lub szufelką.

Sublimacja granulatu suchego lodu

Wydostający się z suchego lodu dwutlenek węgla pod postacią intensywnych bąbelków jest biały i gęsty. Część dwutlenku węgla rozpuszcza się w wodzie tworząc słaby kwas węglowy. Woda nieco zmienia smak pod wpływem dwutlenku węgla. Podobny do tego jaki czujemy pijąc gazowaną wodę mineralną.Inaczej przebiega sublimacja granulatu suchego lodu fi 3 mm a inaczej fi 16 mm co widać jest na filmie.

Inne eksperymenty z suchym lodem

Zabawa z suchym lodem może być bardzo pouczająca a zarazem jest doskonałą alternatywą zabawy podczas urodzin lub imienin. Urodziny lub imieniny nie muszą być nudne. Możecie się bawić wspólnie z dziećmi wykonując domowe eksperymenty z suchym lodem. Zabawa z suchym lodem może być bardzo pouczająca a zarazem jest doskonałą alternatywą zabawy podczas urodzin lub imienin. Urodziny lub imieniny nie muszą być nudne. Możecie się bawić wspólnie z dziećmi wykonując domowe eksperymenty z suchym lodem. Aby zobaczyć jak może przebiegać wspólna zabawa z dziećmi wystarczy obejrzeć film. Poniżej klikając na link może się dowiedzieć ja przeprowadzić domowe eksperymenty w domu z wykorzystaniem właściwości suchego lodu.


Suchy lód to bardzo fajny komponent który można wykorzystać do licznych eksperymentów. Podane poniżej eksperymenty można przeprowadzić w domu podczas imienin lub urodzin naszej pociechy. Po co? Aby dobrze się bawić razem z dzieckiem. Jesteśmy pewni że niektóre triki czy też sztuczki spodobają się dzieciakom przekształcając nudne przyjęcie urodzinowe w doskonałą zabawę. Część z przedstawionych pomysłów można wykorzystać jako krótkie i szybkie acz ciekawe pokazy na domowych i plenerowych imprezach. Zabawa z suchym lodem jest też bezpieczna niemniej jednak powinna być przeprowadzana pod nadzorem osób dorosłych. Poniżej przedstawiamy instrukcję jak przeprowadzić domowe eksperymenty z suchym lodem abyście mogli je sami wykonać w domu. Oczywiście z dziećmi, czyli swoimi pociechami aby zabawa była pouczająca. Wystarczy obejrzeć dołączone do tekstu filmy i przeczytać jak samemu można przeprowadzić eksperymenty z suchym lodem.

  1. Świeczka której nie da się podpalić
  2. Eksperyment z balonami
  3. Lewitująca bańka mydlana
  4. Gejzer baniek mydlanych
  5. Bańka z suchym lodem


Zabawa z suchym lodem może być bardzo pouczająca a zarazem jest doskonałą alternatywą zabawy podczas urodzin lub imienin. Urodziny lub imieniny nie muszą być nudne. Możecie się bawić wspólnie z dziećmi wykonując domowe eksperymenty z suchym lodem. Aby zobaczyć jak może przebiegać wspólna zabawa z dziećmi wystarczy obejrzeć film. Poniżej klikając na link może się dowiedzieć ja przeprowadzić domowe eksperymenty w domu z wykorzystaniem właściwości suchego lodu.