Ewakuacja w Disneylandzie – bomba z suchego lodu

Opublikowano 23 września 2019 w dziale Nowości ze świata

Z Disneylandu mieszczącego się w Kalifornii ewakuowano wszystkich gości. Powodem ewakuacji była eksplozja w jednym z koszy na śmieci. Po oględzinach okazało się, że w koszu na śmieci wybuchła plastikowa butelka z suchym lodem. Bombę z suchym lodem jest bardzo prosto wykonać. Wystarczy plastykowa butelka z ciepłą wodą, do której wsypuje się granulat suchego lodu. W wyniku szybkiego wzrostu ciśnienia butelka jest rozrywana niczym granat. Takie zabawy z suchym lodem mogą się skończyć tragicznie, dlatego nie polecamy takich zabaw w domu.

Ewakuacja w Disneylandzie – bomba z suchego lodu

Eksplozja w Disneylandzie


Do eksplozji w Disneylandzie bomby z suchym lodem doszło we wtorek po południu. Wybuch bomby był silny i rozerwał kosz na śmieci. Suchy lód przestraszył turystów, niemniej jednak nie doszło do paniki. Nikt z bawiących się gości w Disneylandzie nie został ranny. Służby porządkowe parku rozrywki Disneyland bardzo szybko zareagowały i powiadomiły policję o zdarzeniu. Po przybyciu policji nakazano ewakuować turystów, a część Disneyland zamknięto. Rzecznik policji sierżant Bob Dunn stwierdził „ewakuacja podyktowana była względami bezpieczeństwa” Na miejsce przybyli saperzy, ale nie znaleziono żadnych śladów po materiałach wybuchowych. Ich uwagę zwróciła jednak substancja pozostała na rozerwanych śmieciach. Po oględzinach okazało się, że są to pozostałości po suchym lodzie. Okazało się również że suchy lód jest sprzedawany w sklepach z pamiątkami na terenie całego parku rozrywki. Najwidoczniej jakiś dowcipniś postanowił skorzystać z okazji i wykonał prostą bombę suchego lodu. Po odkryciu przyczyny wybuchu w Disneylandzie park rozrywki ponownie otwarto, a turyści powrócili do dalszej zabawy.


Bomba z suchego lodu


null


Stanowisko firmy Dry Ice Zone jest jasne i czytelne. Nie sprzedajemy suchego lodu osobom niepełnoletnim, ponieważ wiemy, że młode pokolenie może wpaść na różne „wybuchowe pomysły” które mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale i osób postronnych. Bomba z suchego lodu jest łatwa do wykonania i wystarczy obejrzeć choćby jeden film na YouTube, aby pokusić się o to, aby takie doświadczenie zrobić samemu. Niebezpieczeństwo jest na tyle duże, że w zależności od ilości wsypanego suchego lodu do butelki z wodą pomysłodawca ma w zasadzie od 30 sekund do 5 minut czasu na to, aby oddalić się na minimum 20 metrów od miejsca wybuchu. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak zachowa się bomba suchego lodu. Ile czasu jest potrzebne na to, aby oddalić się na bezpieczną odległość, ponieważ należy wziąć pod uwagę trzy czynniki, które mają wpływ na wybuch butelki lub innego pojemnika:

  • temperatura wody
  • ilość suchego lodu wsypanego do wody
  • wytrzymałość i pojemność butelki.

Te trzy czynniki mają decydujący wpływ na czas i siłę wybuchu. Jak widać z powyższego, trudno jest określić, kiedy ciśnienie powstałe w wyniku gwałtownej sublimacji suchego lodu osiągnie stan krytyczny. Kiedy zostanie rozerwana butelka oraz jaka siła wybuchu zostanie osiągnięta.


Uwaga! Wybuch bomby suchego lodu może nastąpić w parę sekund raniąc osobę, która ją wykonała oraz osoby będące w strefie rażenia. Wybuch może być porównywalny z wybuchem dużej petardy. Wybuch może wyrzucić fragmenty plastiku, z którego została wyprodukowana butelka na duże odległości. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jaką bezpieczną odległość należy zachować.

Należy również zauważyć, że bomba suchego lodu, która nie wybuchła również stanowi poważne zagrożenie. Ciśnienie, jakie powstało w wyniku sublimacji suchego lodu, pozostanie w butelce na zawsze. Gdy taka bomba zostanie porzucona stanowi zagrożenie dla innych ludzi.

Pamiętaj! Pozostawienie niewybuchu z bomby suchego lodu może być interpretowane jako spowodowanie zagrożenia publicznego.
Źródło informacji => tvn24