Gastronomia i catering

Opublikowano 17 stycznia 2017 w dziale Catering

Suchy lód wykorzystywany jest przez firmy cateringowe do chłodzenia przygotowanych potrawa i utrzymywaniu ich przez długi czas w stanie świeżym. W okresie letnim rewelacyjnie sprawdza się suchy lód na imprezach plenerowych, grillach czy piknikach, a także podczas wyjazdów na działkę. Suchy lód pozwoli także w niebanalny sposób zaserwować dania, desery oraz drinki. 

Gastronomia i catering
 

Suchy lód do gastronomi

Suchy lód jest produktem dopuszczonym do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Jego atutem jest niska temperatura która wynosi -78 °C. Suchy lód został dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności pod nazwą E 290 poprzez dyrektywę unijną nr 2002/82/EC oraz wynikające z niej Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23.12.2003 (Dz.U.03.59.530).Innym atutem suchego lodu jest hamowanie rozwoju bakterii oraz grzybów dlatego bardzo często stosowany jest w gastronomi. Suchy lód nie wpływa na smak i zapach żywności zarówno gotowych już produktów jak i żywności nieprzetworzonej.

Idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie agregatów chłodniczych, a istnieje potrzeba zamrożenia lub utrzymania niskiej temperatury. Suchy lód sprawdza się wyśmienicie ponieważ poprzez sublimację suchego lodu otrzymywany jest produkt o wysokim potencjale chłodzenia oraz bezpiecznego w bezpośrednim kontakcie z żywnością. Suchy lód wytwarzając zimny dwutlenek węgla otacza nim gotowe dania które są wcześniej przygotowywane przez firmy cateringowe. Danie przechowywane w zimnym dwutlenku węgla pozostają długo świeże dlatego suchy lód jest wykorzystywany w wózkach Cateringowych jako czynnik chłodzący i zapobiegający starzeniu się gotowych dań. Suchy lód również często można spotkać w samolotach ponieważ produkty umieszczone w szafkach chłodzone są zimnym dwutlenkiem węgla który pochodzi z suchego lodu. Suchy lód w gastronomi sprawdza się wyśmienicie.null

Suchy lód do transportu żywnościZe względu na fakt dopuszczenia suchego lodu do kontaktu z żywnością jest on niezastąpionym chłodziwem do transportu żywności w temperaturze od -8°C do -18 °C. Równie często wykorzystywany jest w transporcie w stanie głębokiego zamrożenia do -78 °C. Ale to nie wszystko ponieważ możliwości są o wiele większe. Podczas sublimacji czyli ponownej zamianie ciała stałego w gaz, dwutlenek węgla wytwarzany jest ciężki biały dym który otacza produkty żywnościowe. Ciężki biały dym składa się z innego dwutlenku węgla który w opakowania w którym został umieszczony wypiera tlen co jest niezwykle korzystne podczas transportu żywności. Żywność otoczona zimnym dwutlenkiem węgla nie psuje się a żywność zachowuje długo swoją świeżość. W ten właśnie sposób transportowane są owoce morza w stanie świeżym z odległych rejentów kuli ziemskiej. Transportowane są w stanie świeżym bez ich zamrażania. Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu => suchy lód do transportu.  

 

null

Suchy lód w procesie produkcji żywności

Granulat suchego lodu dodawany jest w trakcie produkcji kiełbas do schłodzenia masy, aby w trakcie mieszania mięso nie zostało przegrzane. Zachowało swoją barwę i świeżość. W procesie mieszania mięsa kiełbasy powstaje bardzo dużo ciepła, a zbyt wysoka temperatura może zmienić zabarwienie mięsa. Przegrzanie mięsa kielbasy powoduje że wygląda na blado i nieświeżo.  Dosypując suchego lodu w trakcie mieszania powstaje również dwutlenek węgla co bardzo korzystnie wpływa na świeżość kiełbasy.

Dwutlenek węgla który powstaje z suchego lodu towarzyszy nam, na co dzień. Do większości opakowań, które zawierają świeże mięso wtłaczany jest dwutlenek węgla po to, aby powstrzymać jak najdłużej proces gnicia, fermentacji i starzenia się mięsa. Dwutlenek węgla jest bezwonnym gazem dlatego też nie zmienia on smaku i zapachu konserwowanego w ten sposób mięsa. Dzięki zastosowaniu dwutlenku węgla nie trzeba korzystać z chemicznych konserwantów które przedłużają przydatność do spożycia żywności.

Dekoracja dań


null


Dekoracja dań jest bardzo ważna ponieważ estetyka dań wpływa na ich walory smakowe. Suchy lód pomaga w istotny sposób wzbogacić walory estetyczne dania, a także w utrzymaniu niskiej temperatury. Otaczając zimnym dwutlenkiem węgla gotowe dania sprawiamy że stół na urodzinach lub imieninach wygląda bardzo tajemniczo. Przy poszczególnych daniach można postawić małe pojemniki z wodą do których wrzucony zostanie suchy lód. Biały gesty dym powstały w procesie sublimacji wydobywający się z takiego pojemnika będzie wyglądał bardzo interesująco. Z pewnością uzyskany efekt zaskoczy wszystkich gości. Można w ten sposób podać na stół lody czy też sushi.


Drinki z suchym lodem


Drinki z suchym lodem można spotkać bardzo często w restauracji lub pubach. Drinki są bardzo efektowne i w zależności od ich kolorystyki oraz podanych dodatków zachwycają wszystkich. Granulat suchego lodu dodany do drinka wywołuje kaskady białego dymu wydobywającego się z jego wnętrza. Drinki z suchym lodem nie tylko są efektowne ale i bardzo smaczne. Suchy lód pochodzący z dwutlenku węgla a nie z wody nie rozcieńcza drinka co jest niebywałym jego atutem. Zamienia się ponownie w gaz dlatego też nie wpływa na pogorszenie się smaku oraz zapachu drinka. Suchy lód do drinków jest w naszym e-sklepie w ciąglej sprzedaży. Najkożystniej jest zamowić do drinków granulat suchego lodu fi 16 mm. Granulat suchego lodu fi 16 mm dluzej sublimuje i nie trzeba go tak często dosypywać do drinków. 
null

Słomki do drinków z suchym lodem


Kolorowe słomki do drinków lub napojów bezalkoholowych które posiadamy w ciągłej sprzedaży posiadają odpowiedni wkład dzięki czemu granulat suchego lodu może być dodawany bezpośrednio do drinka bez obawy połknięcia granulatu.

Dzięki świecącemu w ciemności wkładowi wewnątrz słomki żadna granulka nie ma szans przedostania się do ust i przełyku. Dzięki słomkom Dry Ice Stix napoje nie tylko alkoholowe wyglądają bardzo efektownie i są bezpieczne. Słomki Dry Ice Stix doskonale sprawdzają się podczas imprez domowych lub większych, imprez okolicznościowych.null

Słomki Dry Ice Stix sprzedawane są w czterech dostępnych kolorach:

  • pomarańczowy
  • zielony
  • żółty
  • różowy

Słomki do drinków z suchym lodem dostępne są w e-sklepie => Słomki Dry Ice Stix  Suchy lód może zostać wykorzystany do zdobienia praktycznie każdego napoju. Jeśli chodzi o napoje gazowane, bulgotanie wewnątrz płynu będzie o wiele większe ponieważ napoje gazowane posiadają w sobie już dwutlenek węgla. Efekt gęstego dymu również będzie większe, a napój szybciej się wygazuje.   SPRAWDŹ OFERTĘ