Ile suchego lodu na pierwszy taniec młodej pary

Opublikowano 20 sierpnia 2019 w dziale Wesele

Białe gęste obłoki otaczające Młodą Parę podczas pierwszego tańca wytwarzane są z suchego lodu, który jest zasypywany do wytwornicy ciężkiego dymu. Ciężki dym powstaje w wyniku sublimacji suchego lodu w wodzie. Jakość białych obłoków zależy od paru czynników, o których postanowiliśmy napisać.

Ile suchego lodu na pierwszy taniec młodej pary

Jakość ciężkiego dymu


Jakość ciężkiego dymu zależy od trzech czynników, które należy wziąć pod uwagę, dokonując zakupu wytwornicy. Dostępne na rynku wytwornice ciężkiego dymu posiadają różne parametry i ich zakup podyktowany jest niestety ceną, a nie jakością. Oczywistym jest, że z wytwornicy o mniejszej sprawności po pewnych modyfikacjach technicznych można uzyskać lepszej jakości białe obłoki, ale czy warto? Przed samym zakupem wytwornicy należy się zastanowić jakie imprezy będą przez Was obsługiwane. Gdyby się udało połączyć niską cenę wytwornicy z dużą wydajnością, rynek wesel obsługiwany byłby tylko przez dwa, trzy modele. Tak jednak nie jest. Równie często na samym początku działalności kupowana jest tańsza wytwornica ciężkiego dymu na zasadzie, jakoś to będzie a następnie po licznych niepowodzeniach, wymieniana jest na lepszy model.


null


Bardzo często można przeczytać na forach internetowych, że głównym winowajcą uzyskania niskiej jakości ciężkiego dymu jest suchy lód. W pewnym sensie nie mija się to z prawdą. Aby to zrozumieć, należy wciąć pod uwagę fakt, że suchy lód wytwarzany jest z ciekłego dwutlenku węgla, dzięki czemu osiąga on temperaturę -78,5°C. Tak niska temperatura sprawia kłopoty podczas przechowywania suchego lodu, ponieważ nie da się jej uzyskać w kontenerach, w których ten komponent jest transportowany i przechowywany. Wyższa temperatura niż wspomniana wcześniej -78,5°C powoduje, że suchy lód podlega procesowi sublimacji. Jest to zamiana ciała stałego w gaz, dwutlenek węgla, z którego suchy lód został wyprodukowany. Poprzez sublimację, suchy lód traci swoje właściwości i dlatego do uzyskania jak najlepszej jakości ciężkiego dymu powinien być on kupowany jak najświeższy. Oznacza to, że nie powinien być on przechowywany dłużej niż 3 dni. Po tym czasie granulat suchego lodu zmniejsza swoją średnicę i długość. Kupując na miejscu suchy lód warto poprosić sprzedawcę o to aby pokazał, jak granulat suchego lodu wygląda. Zbyt mała średnica suchego lodu, dużo mniejsza niż 16 mm oraz zbyt krótkie pelety (mniej niż 30 mm) mogą wskazywać na to, że suchy lód przechowywany jest w nieodpowiednich warunkach lub zbyt długo.


null


Popularność ciężkiego dymu na weselach spowodował wzrost wymagań klientów, ponieważ każda Młoda Para chce, aby to jedyne w swoim rodzaju widowisko było atrakcyjne. Atrakcyjniejsze od tego, które widzieli u znajomych lub rodziny na weselu. Nie można się temu dziwić. Jakby nie było wesele to dla wielu Młodych Par jeden jedyny taki dzień w życiu. Tutaj już nie chodzi tylko o zadowolenie weselnych gości, ale i samych siebie. Aby uzyskać dobrą jakość białych obłoków podczas pierwszego tańca młodej pary, należy posiadać odpowiednią wytwornicę ciężkiego dymu oraz dostęp do suchego lodu, który powinien być przechowany jak najkrócej.


Dym dymowi nierówny


Białe obłoki ścielące się do wysokości kolan nazywane są ciężkim dymem, ponieważ głównym składnikiem jest dwutlenek węgla, który jest cięższy od powietrza. Zawieszone w dwutlenku węgla drobinki wody tworzą oryginalne białe obłoki. Uzyskane w ten sposób białe obłoki unoszą się nisko nad parkietem do 8 minut. Ten czas może być dłuższy lub krótszy, ponieważ zależy to od temperatury, jaka panuje w danym pomieszczeniu. Szczególnie latem potrzebne są wytwornice o dużej wydajności, ponieważ ciężki dym dosyć szybko się ogrzewa i zanika. Niski dym jak sama nazwa wskazuje, utrzymuje się nisko i jest wytwarzany z suchego lodu.

null

Wytwornice dymu bez suchego lodu


Niektórzy organizatorzy wesel dysponują również wytwornicami dymu (ale nie ciężkiego) które działają na innej zasadzie. Dym otrzymywany jest z wody, do której dodawany jest specjalny płyn. Należy jednak zauważyć, że uzyskane w ten sposób białe obłoki nie utrzymują się nisko przy powierzchni, ale bardzo szybko rozwiewają się po pomieszczeniu. Im wyższa temperatura występuje w pomieszczeniu, tym szybciej dym się unosi. Przy niskiej wydajności unosić się może zaraz po jego wytworzeniu. Takie wytwornice dymu można spotkać bardzo często podczas imprez masowych, na których dodatkowym elementem dekoracyjnym są efekty świetlne. Do schłodzenia dymu używany jest lód w kostkach.

Uwaga! Wytwornice uzyskujące dym bez suchego lodu, mogą spowodować włączenie alarmu przeciwpożarowego.

null

Wytwornice mgły


Wytwornice mgły działają na innej zasadzie. Do wytwarzania mgły używane są specjalne płyny, aby uzyskać mgłę w sposób ciągły lub okresowo powtarzalny. W takich wytwornicach uzyskiwana jest mgła bez większej koncentracji. Używając wytwornicy mgły chodzi o zadymieniu całej powierzchni pomieszczenia a nie tylko parkietu. Mgła niczym dym rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu i przy większej koncentracji może dojść do włączenia systemu przeciwpożarowego. Do wytwarzania mgły nie potrzeba stosować suchego lodu.

null


Ile suchego lodu


Tak jak już na samym początku napisaliśmy, ilość suchego lodu na pierwszy taniec uzależniona jest od paru czynników. Modeli wytwornicy ciężkiego dymu, powierzchni, na której ciężki dym ma się utrzymywać oraz jakości suchego lodu. Aby określić „ile suchego lodu na pierwszy taniec” jest potrzebne, należy wziąć pod uwagę te trzy składowe.

Należy pamiętać! Podane powyżej wartości suchego lodu zostały określone przez firmy, które u nas dokonują zakupu suchego lodu na wesele. W przypadku wykorzystania suchego lodu do innych celów nić ciężki dym lepiej jest się skonsultować z działem porad. Dział porad czynny jest od poń do piątku w godz: 8:00 do 15:00. Telefon: 732-610-501. Podając w trakcie rozmowy ilość gości weselnych oraz sposób wykorzystania suchego lodu można dokładnie obliczyć, ile suchego lodu na wesele należy kupić.


Suchy lód na Pierwszy Taniec Młodej Pary dostarczany kurierem w całym kraju.

Dostawa realizowana jest w 24 h.

Wybierz Swój zestaw4 kg
     7 kg

    10 kg      12 kg
15 kg
    20 kg
    30 kg
    40 kg


Zestawy specjalne suchego lodu dostarczane w opakowaniach posiadających grubsze ścianki (60 mm).
        Mniejsza sublimacja i straty suchego lodu. Bezpieczniejsze odporniejsze opakowanie.20 kg
     25 kg
     40 kg