Jak przewieść tort
Opublikowano 24 marca 2021 w dziale Transport
Kupując tort w cukierni, jest on już schłodzony do odpowiedniej temperatury, aby zachował swój wygląd i smak. Poszczególne warstwy tortów utrzymują się dlatego, że masa jest odpowiednio schłodzona i sztywna. Jeśli temperatura, w której przewozi się tort, jest za wysoka to przy najmniejszych wstrząsach, może się zapaść. Przy nagłych skrętach tort może się po prostu „rozjechać” a wówczas koniec marzeń o pysznym dodatku urodzinowym. Transport tortu na krótki dystans nie sprawia większych kłopotów. Przewożąc tort samochodem, można podkręcić klimatyzację, aby w kabinie było chłodu. Latem jednak to może nie wystarczyć. Im dłużej tort będzie przewożony, tym większe ryzyko utraty jego walorów smakowych oraz wspaniałego wyglądu.
Tort to kluczowy element wielu rodzinnych uroczystości. Zanim jednak postanowimy kupić tort, należy rozwiązać kwestię jego transportu. Niech nikomu się nie wydaje, że jest to proste zadanie. Im dłużej tort jest przewożony, tym szybciej wzrasta jego temperatura. Wygląda to mniej więcej tak, że w ciągu 1 godziny temperatura schłodzonego tortu wzrasta o 5 do 7 stopni. Oczywiście zależy to w głównej mierze czy tort jest przewożony w zwykłym opakowaniu tekturowym, czy opakowaniu izotermicznym. Opakowania izotermiczne chronią tort przed przegrzaniem. Po włożeniu tortu do opakowania bez chłodziwa temperatura wzrasta w ciągu 1 godziny o 2 do 3°C. Zależy to w głównej mierze od grubości styropianowych ścianek oraz temperatury panującej na zewnątrz.
W trakcie przewożenia
tortu nie można zapominać o polewie i kremach, z których tort
został wykonany. Polewa czekoladowa zaczyna się topić w
temperaturze 31-34°C. Krem z dodatkiem tłuszczu zaczyna tracić
swoją sztywność i konsystencje w temperaturze pomiędzy 26 do
28°C. Jak widać z powyższego zestawienia, tort wymaga większej
uwagi niż ciasta wypiekane, które mogą być transportowane na
większe odległości. W obecnych czasach zakłady cukiernicze są w
stanie dostarczyć wytwarzane przez siebie ciasta czy też torty
samochodami chłodniami. Wówczas można mieć pewność, że domowa
impreza zyska na atrakcyjności. Utrzymanie odpowiedniej temperatury
jest również ważne do zachowania świeżości tortu, która wynosi
zaledwie 3 dni. Mowa jest oczywiście o tortach wykonanych ze
świeżych, pełnowartościowych produktów niezawierających
konserwantów.
Brak odpowiedniej temperatury w trakcie transportu może doprowadzić do skrócenia przydatności do spożycia.
Jak bezpiecznie przewieść tort
Do przewożenia tortu można wykorzystać lodówkę turystyczną lub popularne i tanie pudełka izotermiczne wielokrotnego użytku. W ofercie e-sklepu znajdziesz odpowiednie dla siebie opakowanie styropianowe, w którym możesz bezpiecznie przewieść tort nawet na długie dystanse.
Oferta
opakowań styropianowych – opakowania styrobox
Pojemniki izotermiczne wykonane ze styropianu nie pochłaniają zapachów. Są lekkie i można je poddawać okresowej dezynfekcji. Wzrost temperatury wewnątrz opakowania postępuje o 2 do 3°C w ciągu 1 godziny. Przewożąc tort dłużej niż godzinę, należy utrzymać temperaturę, w której tort był przechowywany. Najczęściej jest to temperatura 3 do 5°C. Powstaje zatem pytanie, jak utrzymać tak niską temperaturę w opakowaniu izotermicznym przez dłuższy czas?
Chłodziwo do transportu tortów
Najprostsze
rozwiązania są zawsze najwartościowsze. Aby zachować przez
dłużysz czas temperaturę wewnątrz opakowania na poziomie 3 do 5°C
można posłużyć się wkładami żelowymi. Wkłady żelowe tak
zwane żelpaki są wykorzystywane przez firmy transportowe do
przewożenia farmaceutyków, leków, szczepionek w stanie
schłodzonym. Transport tego typu odbywa się z zachowaniem zimnego
łańcucha dostaw i odbywa się w temperaturze 2°C do 8°C lub 15°C
do 25°C. Wykorzystywane są do tego celu wkłady chłodzące
CoolGel®, które po odpowiednim zamrożeniu w zamrażalce
umieszczane są w opakowaniu styropianowym lub innego pudełka
izotermicznego.
Wkłady żelowe zostały zaprojektowane do wielokrotnego użytku. Żelpaki znajdują się w naszym e-sklepie w ciągłej sprzedaży. Zobacz naszą ofertę – wkłady żelowe
Wkłady chłodzące wytwarzane są z nietoksycznego opartego na bazie wody żelu zamkniętego w elastycznych woreczkach z polietylenu. Nietoksyczny żel zamknięty w elastycznych zgrzewanych woreczkach po zamrożeniu jest idealnym chłodziwem zachowującym przez dłuższy czas swoją temperaturę. Po umieszczeniu jednego lub paru wkładów żelowych w opakowaniu obniżają temperaturę w jego wnętrzu do temperatury, w której żel został zamrożony. W zależności od grubości ścianek opakowania oraz warunków zewnętrznych temperatura może być utrzymywana do 8 godzin. Jest to wystarczający czas na transport długodystansowy. Należy pamiętać, aby wkładów żelowych nie zamrażać do temperatury poniżej -40°C. Tak niska temperatura może spowodować uszkodzenie wodoszczelnego poszycia wkładu.
Jak widać transport tortu to nie lada wyzwanie, niemniej jednak do przewiezienia tak delikatnego i przepięknego smakołyku można użyć dostępnych on-line opakowań oraz wkładów chłodzących. Do bezpiecznego przewiezienia tortu na długie dystanse można zastosować inne chłodziwo, jakim jest suchy lód. O tym napiszemy następnym razem. W przypadku pytań dotyczących transportu tortu, ciast i ciasteczek skorzystaj z działu porad. Dział porad czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Telefon: 732 - 610 – 501.