Jak szybko schłodzić mieszkanie

Opublikowano 03 lipca 2019 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Gorąco, upały zmuszają niektórych ludzi do niekonwencjonalizowanych rozwiązań, które są w stanie chociaż trochę ulżyć w cierpieniach. Najgorsze katusze przeżywają osoby, które w okresie letnim są chore. Cierpią na schorzenia serca lub na nadciśnienie. Żar wdzierający się do mieszkania nagrzewa ściany i podłogi, dlatego nawet nocą nasz organizm nie jest w stanie odpocząć. Potrzebuje trochę chłodu do wypoczynku, aby się zregenerować. Gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż +30°C, tradycyjne wentylatory nie są w stanie schłodzić mieszkania a przegrzewająca się klimatyzacja odmawia posłuszeństwa. Należy wówczas ratować się w inny sposób. W takim przypadku z pomocą przychodzi suchy lód, z którego pomocą można szybko obniżyć temperaturę nawet o 8°C.

Jak szybko schłodzić mieszkanie

Jak schłodzić mieszkanie suchym lodem


Temperatura suchego lodu wynosi -75,5°C dlatego ten komponent wykorzystywany jest w chłodnictwie oraz transporcie produktów zamrożonych. Tak niską temperaturę suchego lodu można wykorzystać do schłodzenia w krótkim czasie mieszkania, ale nie tylko. W okresie letnim suchy lód wykorzystywany jest do chłodzenia serwerów, pawilonów wystawienniczych, a nawet restauracji, gdy zepsuje się klimatyzacja. Chłodząc pomieszczenie suchym lodem uzyskuje się czas na to aby naprawić klimatyzację lub inne urządzenia chłodnicze. Suchy lód może również uratować lody, mrożonki itp. gdy zepsuje się zamrażalka. Po wsypaniu do zamrażalki suchego lodu przez długi czas utrzymuje się temperatura -20°C. Uzyskuje się w ten sposób czas na naprawę zamrażalki.

Do obniżenia temperatury w mieszkaniu potrzebny jest:

  • wentylator
  • opakowanie styropianowe lub inny pojemnik
  • granulat suchego lodu fi 16 mm

Do opakowania styropianowego (lub innego) wsypujemy 1,5 kg suchego lodu. Opakowanie z suchym lodem musi być pochylone, aby wentylator mógł zassać schłodzone powietrze. Tutaj jedna uwaga! Wentylator powinien być nastawiony na najniższe obroty. Im wyższe obroty wentylatora, tym szybciej urządzenie zaczyna się nagrzewać, wydmuchując coraz więcej ciepłego powietrza do wnętrza. To właśnie dlatego wentylatory przy temperaturze +30°C i powyżej, powinny wydmuchiwać powietrze z wnętrza mieszkania, a nie tłoczyć jeszcze cieplejsze powietrze do wnętrza. 10 kg suchego lodu jest wystarczającą ilością do ochłodzenia pomieszczenia na 6 do 8 godzin.
Chłodzenie hali produkcyjnej, biura lub innego pomieszczenia można przeprowadzić właśnie w ten prosty sposób. Opakowanie z suchym lodem musi się znajdować za wentylatorem. Po włączeniu wentylatora różnica temperatur jest znaczna. Już po dziesięciu minutach w pomieszczeniu 25 m2 temperatura spada o 5 do 6 stopni. Należy zamknąć okna oraz drzwi, aby nie wprowadzać do wnętrza ciepłego powietrza.


Ile suchego lodu jest potrzebne do schłodzenia mieszkania


Tak naprawdę suchego lodu nie potrzeba aż tak wiele, aby obniżyć temperaturę wewnątrz mieszkania o parę stopni. 1,5 kg suchego lodu wystarczy na 1,5 do 2 godzin intensywnego chłodzenia. Już po paru minutach odczuwalna jest różnica temperatur. Ochładzanie mieszkania większą ilością suchego lodu nie ma sensu i powinna być przeprowadzana stopniowo, aby nie doszło do szoku termicznego. Od czasu do czasu należy szybko mieszkanie przewietrzyć, ponieważ suchy lód produkowany jest z ciekłego dwutlenku węgla. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla może wywołać zawroty głowy, dlatego co dwie godziny powinno się przewietrzyć pomieszczenie.


Jak obniżyć temperaturę pomieszczenia klimatyzerem


null

Komfortową temperaturą dla człowieka wynosi od 21°C do 25°C. Temperatura w okresie letnim powyżej 25°C sprawia, że priorytetem ludzkiego organizmu jest utrzymanie właściwej temperatury ciała. Nasz organizm jest w stanie regulować temperaturę do pewnego czasu. Naczynia krwionośne rozszerzają się. Serce bije coraz szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić. Właśnie w ten sposób nasz organizm chroni się przed przegrzaniem. W trakcie długich okresów o podwyższonej temperaturze otoczenia spada nasza wydajność. Jesteśmy zmęczeni i osowiali. Zaczynamy wówczas szukać możliwości schłodzenia mieszkania, aby odpocząć i zregenerować organizm. Znikają wówczas z półek sklepowych wszelkie urządzenia, które mogą przynieść, chociaż chwilową ulgę. Ostatnimi czasy popularnością cieszą się urządzenia przenośnie typu klimatyzery (nie mylić z klimatyzacją), w których czynnikiem chłodzącym jest woda. Klimatyzer chłodzi wnętrze przy pomocy wody oraz specjalnych wkładów chłodzących. Do zbiornika niektórych klimatyzatorów można dodać kostki lodu, dzięki czemu woda w zbiorniku nie nagrzewa się tak szybko. Chłodzenie pomieszczenia przez klimatyzer polega na wtłaczaniu do wnętrza urządzenia powietrza, które przechodząc przez nasączone wodą wkłady, zostaje schłodzone, a następnie wtłaczane jest do pomieszczenia. Pod wpływem wilgoci, powietrze w pomieszczeniu staje się bardziej rześkie i chłodniejsze. Posiadając klimatyzer z pompką, która tłoczy wodę ze zbiorniczka z wodą, można poprawić jego parametry. Wystarczy do zbiornika wrzucić parę (dokładnie 3, maksymalnie 4 granulki suchego lodu) aby woda przez godzinę była zawsze zimna. Wrzucając więcej suchego lodu spowodujemy awarię klimatyzera, ponieważ woda w zbiorniku zamarznie i zostanie uszkodzona pompka tłocząca wodę. Należy również pamiętać, aby nie zamykać zbiornika z wodą ponieważ w trakcie sublimacji suchego lodu powstaje spora ilość dwutlenku węgla. Powstałe w ten sposób ciśnienie może rozsadzić zbiornik. Dodając suchego lodu do zbiornika klimatyzera, uzyskamy o wiele chłodniejsze powietrze.