Jak zrobić suchy lód

Opublikowano 26 lutego 2020 w dziale Produkcja suchego lodu

Jak zrobić suchy lód w domu to pytanie pojawia się dosyć często w komentarzach i przeróżnych stronach internetowych. Szkoda jednak, że przed tym pytaniem nie pojawia się od razu cena uzyskania suchego lodu domowym sposobem. Suchy lód można zrobić szybko nawet w domowych warunkach. Różnica uzyskanego w ten sposób suchego lodu polega na tym, że w domowych warunkach uzyskiwany jest śnieg składający się z pyłu suchego lodu, a nie sam suchy lód. Aby uzyskać dobrej jakości suchy lód powstały w warunkach domowych śnieg, należy jeszcze sprasować do postaci granulatu, bloków lub plastrów. Tak jak to ma miejsce w firmie wytwarzającej suchy lód na skalę przemysłową.

Jak zrobić suchy lód

Jak zrobić w domu suchy lód

Technika wykonania suchego lodu w domu jest bardzo prosta i nie wymaga posiadania składników, które bardzo trudno zdobyć. Aby zrobić suchy lód w domu potrzebna będzie gaśnica śniegowa, worek lub poszewka na poduszkę oraz ochronne rękawice. Przypominamy! Temperatura suchego lodu wynosi -78,5°C. Przy tak niskiej temperaturze można się nabawić odmrożeń i powierzchniowych poparzeń naskórka dłoni. Bez rękawic ochronnych lepiej nie przystępować do wykonania suchego lodu domowym sposobem.


Jak uzyskać suchy lód z gaśnicy


Gaśnica śniegowa posiada szeroką dyszę, z której wylatuje pod ciśnieniem zimny dwutlenek węgla. W trakcie rozprężania dwutlenek węgla zamienia się w śnieg. Dlatego taka, a nie inna nazwa – gaśnica śniegowa. Aby uzyskać śnieg, należy do wylotu dyszy przytwierdzić poszewkę, worek itp. Odkręcić zawór gaśnicy i poczekać aż na ściankach poszewki nawarstwi się CO2 pod postacią śniegu. Zasada wytwarzania śniegu z dwutlenku węgla powinna być znana każdemu z was z lekcji fizyki. Oziębienie poprzez rozprężenie. Dwutlenek węgla w trakcie rozprężania zamienia się w śnieg, który gromadzi się na ściankach poszewki. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości suchego lodu zakręcamy zawór gaśnicy i wytrzepujemy śnieg do pojemnika, w którym ma być przechowywany. Można go użyć do dowolnych celów.


Cena suchego lodu otrzymana domowym sposobem


Cena suchego lodu uzyskanego domowym sposobem jest bardzo wysoka. Aby uzyskać 1 kg suchego lodu pod postacią śniegu, należy kupić gaśnicę śniegową o zawartości 2 kg dwutlenku węgla. Koszt takiej gaśnicy wynosi: od 120 do 150 złotych. Czy jest zatem sens wytwarzania suchego lodu domowym sposobem? Wątpię! Zważywszy, że w sklepie suchego lodu można kupić 1 kg granulatu fi 16 mm za 5,50 złotych. Za 120 zł, które wydamy na gaśnicę śniegową, można zamówić 10 kg suchego lodu razem z opakowaniem styropianowym oraz opakowaniem zabezpieczającym przed uszkodzeniem mechanicznym. Za cały zestaw Zapłacisz 88.01 złotych. Dostawa kurierem do dowolnego miejsca w kraju wynosi 19,99 zł. Jak widać z powyższego, nie ma sensu bawić się w produkcję suchego lodu w domu, chyba że?! Jest to tylko zabawa.

Suchy lód dostarczany kurierem w zestawach wysyłkowych


  ...
...
4 kg
- 57.51 zł    7 kg
- 67.01 zł
   10 kg - 88.01 zł    12 kg
- 105.01 zł


...
...
15 kg
- 121.51 zł    20 kg
- 150.50 zł    30 kg
- 209.51 zł    40 kg
- 267.51 zł.


Zestawy specjalne suchego lodu dostarczane w opakowaniach posiadających grubsze ścianki (60 mm).
        Mniejsza sublimacja i straty suchego lodu. Bezpieczniejsze odporniejsze opakowanie.
  


20 kg
- 183.50 zł   25 kg
- 200.01 zł   40 kg
- 294.51 zł