Krioterapia miejscowa suchym lodem

Opublikowano 10 kwietnia 2019 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Oziębianie ciała wodą i lodem stosowane jest w lecznictwie już w V wieku. Obecnie krioterapia jest wykonywana w specjalnych komorach, w których panuje temperatura powietrza poniżej -120°C. Mimo wszystko w lodowatej kąpieli odbieranie tkankom ciepła jest o wiele szybsze. Do kriostymulacji miejscowej zalicza się masaż lodem lub suchym lodem. Do krioterapi miejscowej używany jest zarówno suchy lód, jak i zimny dwutlenek węgla powstały w wyniku sublimacji suchego lodu. Krioterapia miejscowa suchym lodem może być wykonywana bez wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić suchy lód z dostawą do domu. Użyć dostępnych w domu narzędzi i materiałów, aby kriostymulację wykonywać w dowolnym momencie.

Krioterapia miejscowa suchym lodem

Krioterapia

Krioterapia z Greckiego - krýos „lód”, „zimno” Therapeía „leczenie” Postęp techniczny umożliwił na wykorzystanie temperatur do leczenia nawet niższych niż -195°C. Tak niskie temperatury początkowo były wykorzystywane do wybiórczego zamrażania i niszczenia tkanek. Kriochirurgia wykorzystuje tak niskie temperatury do zamrażania tkanek. Następnie niskie temperatury zostały wykorzystywane do wywoływania korzystnych fizjologicznych reakcji organizmu na zimno. Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur. Dzięki krioterapii możliwe jest przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu całego ciała.


Krioterapia oddziałuje na układ hormonalny i odpornościowy organizmu. Niskie temperatury powodują wzmożone wydzielanie endorfin. Hormonów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Podczas pierwszego etapu oddziaływania niskich temperatur dochodzi do nagłego zwężenia naczyń krwionośnych, w efekcie czego dochodzi do chwilowego spowolnienia przepływu krwi. Następnie naczynia krwionośne ulegają znacznemu rozszerzeniu. Właśnie w ten sposób organizm zaczyna się bronić przed wychłodzeniem organizmu.

null

Kriostymulacja miejscowa Dry Ice®

Masaż lodem w kostkach lub suchym lodem jest zabiegiem kriostymulacyjnym, przy czym niższą temperaturę otrzymuje się poprzez zastosowanie granulatu suchego lodu. Kriostymulacja miejscowa Dry Ice® usprawnia miejscowe krążenie krwi. Stosując masaż miejscowy suchym lodem, łączone jest działanie zimna oraz mechaniczne oddziaływanie masażu, który działa na receptory zimna i receptory skóry. Reguluje napięcie tkanek oraz wpływa na narządy wewnętrzne, przyspieszając przemianę materii. Kriostymulacja miejscowa suchym lodem jest zabiegiem niedrogim. Wystarczy zamówić on-line 4 kg suchego lodu z dostawą do domu, aby cieszyć się przez parę dni regenerującym oddziaływaniem zimna.


Ze względu na proces szybkiego odbierania ciepła kriostymulacja miejscowa suchym lodem nie jest zalecana przy świeżych urazach. Podobnie jak inne szybko oziębiające środki, suchy lód lub zimny dwutlenek węgla może spowodować zwiększenie wynaczynienia obrzęku i dalsze uszkodzenie tkanek. Świeże urazy potrzebują delikatnego stosowania terapii zimnem.

null


Masaż suchym lodem składa się z dwóch etapów. Podczas pierwszego etapu dochodzi do intensywnego odbioru ciepła przez tkanki, który można rozpoznać po krótkotrwałym zbieleniu skóry powstałym na skutek zwężenia powierzchownych naczyń krwionośnych. Drugi etap rozpoczyna się po zakończeniu masażu suchym lodem rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Skóra staje się lekko różowa, ponieważ powstaje czynna powierzchnia przekrwienia widoczna do granicy wykonywanego zabiegu.


Jak przebiega kriostymulacja miejscowa suchym lodem


Uwaga! Suchy lód posiada bardzo niską temperaturę. Temperatura suchego lodu -78,5°C może doprowadzić do poparzenia naskórka. Aby do tego nie dopuścić, należy suchy lód zawinąć w ręcznik lub ściereczkę, a wówczas materiał będzie odpowiednim izolatorem, dzięki któremu nie dojdzie do poparzenia. Ściereczka musi być sucha. Wkładając suchy lód do wilgotnej ściereczki nastąpi bardzo szybki proces sublimacji suchego lodu, a tym samym szybkiego wydzielania zimnego dwutlenku węgla, który może uszkodzić naskórek. Wystarczy granulat suchego lodu zawinąć w ściereczkę i końcówkę owinąć sznurkiem lub tasiemką, aby stworzyć doskonałe narzędzie do miejscowego masażu zimnem. Widać jest to doskonale na zdjęciu. Podczas kriostymulacji miejscowej ruchy powinny być okrężne i delikatne tak jak to ma miejsce w trakcie masażu. Nie należy przykładać suchego lodu w jednym miejscu na dłużej. Zimny masaż suchym lodem można wykonywać od stóp do twarzy lub skupić się na wybranych obszarach. Cały masaż nie powinien trwać więcej niż 10 do 15 minut.


null


Pielęgnacja skóry suchym lodem

Bardzo często podkreśla się pozytywne działanie masażu suchym lodem na wygląd skóry, dlatego polecany jest dla osób, które walczą z cellulitem. Niewłaściwe mikrokrążenie w tkance podskórnej sprzyja powstawaniu „pomarańczowej skórki” Masaż suchym lodem powoduje wytwarzanie przez organizm większych ilości ciepła. Poprzez wzrost temperatury nabiera tempa przemiana materii i redukcja tkanki tłuszczowej. Cellulit zanika stopniowo. Masaż suchym lodem intensyfikuje procesy złuszczania oraz prawidłowej odbudowy naskórka. Wzmacnia włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra staje się jędrna i bardziej elastyczna.


Przeczytaj również o dobroczynnym wpływie suchego lodu na trądzik: „suchy lód na trądzik

null


Warto jednak pamiętać, że masaż suchym lodem nie jest przeznaczony dla każdego. Przeciwwskazaniem do wykonania masażu suchym lodem są stany zapalne skóry i infekcje. Warto skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem pierwszego zabiegu.