Kryzys CO2 w roku 2021

Opublikowano 07 lipca 2021 w dziale Nowości ze świata

Trzy lata wstecz a dokładnie 27 czerwca 2018 w dziale „Nowości ze świata” opublikowaliśmy materiał pod znamiennym tytułem „Kryzys dostaw CO2” Okazuje się, że po trzech latach temat powrócił jak bumerang ze zdwojoną siłą. Światowe rozgrywki w piłce nożnej Euro 2020 (2021) oraz upały i zwiększone zapotrzebowanie na napoje gazowane wywołały kryzys dostaw ciekłego dwutlenku węgla, oraz suchego lodu w całej Unii Europejskiej. Chociaż światowe media milczą na ten temat, kryzys ostrzy swoje zęby. Coraz więcej suchego lodu jest potrzebne w punktach szczepień oraz transporcie specyfiku zapewniającego „odporność organizmu”. Transport w przedziale od -20°C do -80°C pochłania olbrzymie ilości suchego lodu. Produktu o niebywałych możliwościach i zastosowaniu.

Kryzys CO2 w roku 2021

Poszczególni klienci z całej Wspólnocie Unii Europejskiej kładą nacisk na wysoką jakość i terminowość dostaw surowca, który w wielu branżach stanowi produkt pierwszej potrzeby. Dwutlenek węgla jest potrzebny przy produkcji wody mineralnej, napojów gazowanych, coli, piwa itd. Wykorzystywany jest w przemyśle przetwórczym. Jest potrzebny wszędzie tam, gdzie proces produkcyjny został skrócony do minimum. Suchy lód powstający z ciekłego dwutlenku węgla jest używany do transportu produktów chłodzonych i mrożonych. Zarówno produktów spożywczych, jak i farmaceutyków oraz przesyłek medycznych. Oczywiście są obecnie na rynku opakowania pozwalające na transport produktów w stanie schłodzonym, a nawet zamrożonym niemniej jednak tego typu opakowania specjalistyczne są bardzo drogie. Suchy lód był i jest najtańszym z dostępnych na rynku chłodniczym komponentów o dużych możliwościach i niskiej temperaturze wynoszącej -78,5°C.


null


Szczególną właściwością suchego lodu jest sublimacja, czyli przejście ze stanu stałego w stan gazowy, bez pozostawiania żadnego osadu. Dzięki swoim właściwościom suchy lód z powodzeniem jest stosowany do transportu produktów wrażliwych na temperaturę i do specjalistycznych przesyłek kurierskich przez firmy dystrybucyjne oraz logistyczne, do chłodzenia produktów spożywczych w czasie mieszania i miksowania, kontroli temperaturowej podczas procesów produkcyjnych, do cateringu, do badań laboratoryjnych czy też czyszczenia przemysłowego.


Produkcja ciekłego dwutlenku węgla w Polsce


Pierwsza wytwórnia skroplonego dwutlenku węgla na ziemiach Polskich powstała w Dusznikach-Zdroju w 1924 r. Do II Wojny Światowej wytwarzano ciekły dwutlenek węgla oraz suchy lód. Drugim zakładem produkującym ciekły dwutlenek węgla w Polsce jest wytwórnia w Krynicy-Zdroju, która rozpoczęła działalność w 1933 r. Do produkcji ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu wykorzystywano gaz wydobywany z otworu Zuber II. Produkcję suchego lodu zarzucono jednak w połowie lat 50-tych 20 wieku. Produkcja ciekłego dwutlenku węgla prowadzona jest w sposób ciągły do dnia dzisiejszego. Roczna produkcja ciekłego dwutlenku węgla utrzymuje się na poziomie 200 ton.


null


Produkcja ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu


Suchy lód można produkować samemu. Dostępne są na rynku nowoczesne maszyny do produkcji suchego lodu, które nie wymagają wysokich nakładów finansowych. Własna produkcja suchego lodu pozwala na mniejsze uzależnienie się od harmonogramu dostaw zestalonego dwutlenku węgla, niemniej jednak do tego typu produkcji potrzebny jest ciekły dwutlenek węgla. Pomysł na produkcję suchego lodu pęka jak bańka mydlana, gdy zobaczymy, kto obecnie w Polsce wytwarza ciekły dwutlenek węgla. Obecnie w Polsce dwutlenek węgla w stanie ciekłym produkowany jest w czterech zakładach: Włocławku, Kędzierzynie-Koźlu, Tarnowie oraz Puławach. Powyższe zakłady oprócz ciekłego dwutlenku węgla wytwarzają bloki, plastry oraz granulat suchego lodu. Rozpoczynając samemu produkcję suchego lodu, nie uniknie się kryzysu, który rozlewa się po całej europie, ponieważ nie ma możliwości, aby samemu pozyskać dwutlenek węgla, który zostanie skroplony i wykorzystany do produkcji suchego lodu.


Wydobycie i pozyskiwanie dwutlenku węgla od lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Liderem na Polskim rynku dostaw suchego lodu oraz ciekłego CO2 jest firma ACP. Wydajność instalacji firmy ACS wynosi rocznie 180 tys. ton, pokrywając tym samym 40% krajowego zapotrzebowania na ciekły dwutlenek węgla.


Czy to już jest koniec kryzysu?


Postawiliśmy w tytule znak zapytania, ponieważ sami nie wiemy, czym ten kryzys się skończy. Wiemy jednak co może się stać gdy suchego lodu zabraknie a na rynku nie pojawi się równie tani i szeroko dostępny komponent. Zamiennik suchego lodu. Jak do tej pory nie zanosi się na żadne zmiany. Ceny suchego lodu poszybowały w górę wraz z cenami ciekłego dwutlenku węgla, który w niekontrolowany sposób drożeje na rynku. Dochodzi do tego pozyskanie i wydobycie dwutlenku węgla utrzymujące się od lat na stałym poziomie a za rok czekają nas ponownie duże emocje w trakcie Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 21 listopada. Wielki finał odbędzie się 18 grudnia. Jak widać, są to zimne miesiące dlatego można mieć nadzieję, że nie będzie tak dużego zainteresowania napojami gazowanymi i piwem. Niemniej jednak nie można liczyć na szczęśliwe zakończenie przy tak olbrzymim zapotrzebowaniu na suchy lód używanym do transportu. Pogłębiający się kryzys doprowadzi do załamania się dostaw produktów mrożonych i schłodzonych nie tylko na skalę europejską, ale i światową. I tak olbrzymia ilość dostaw przeniosła się z transportu napowietrznego na drogowy. Aby utrzymać cenę dostaw produktów o różnej temperaturze transportu, potrzebny jest suchy lód i gdy jego zabraknie, rodzinne sklepu zaczną znikać jeden po drugim. Pozostaną potentaci, którym opłaci się przetransportować dużą partię żywności o tych samych wymaganiach jednym dużym transportem z użyciem agregatu chłodniczego. Załamią się również dostawy niektórych farmaceutyków, chyba że dojdzie do racjonowania suchego lodu. Tak może się stać, ale nie musi. Wiemy, że w chwilach kryzysu człowiek potrafi wymyślić proste i dobre rozwiązania. Czekamy na to wszyscy.