Kryzys w Europie a sprzedaż suchego lodu 2021 r

Opublikowano 27 lipca 2021 w dziale Nowości ze świata

Trudności w dostawach ciekłego dwutlenku węgla w Europie spowodowały podwyżkę cen suchego lodu, który wykorzystywany jest w różnych segmentach przemysłu. Nie zwracamy zbytnio uwagi na dwutlenek węgla ze względu na to, że jest on „czarną owcą” wywołującą efekt cieplarniany na całym świecie. Tak nas media o tym zapewniają niemal codziennie, zapominając jednak dodać, że sam dwutlenek węgla jest obecny w naszym życiu codziennie. Rozpoczynając gorący dzień szklanką napoju gazowanego, przyczyniamy się do światowej konsumpcji CO2.


Kryzys w Europie a sprzedaż suchego lodu 2021 r

Zwiększona tego lata konsumpcja CO2 w napojach gazowanych, piwie itp. przyczyniła się do zmniejszenia produkcji suchego lodu, który powstaje z ciekłego dwutlenku węgla. Ucierpiała na tym nie tylko branża rozrywkowa (choć i tej bardzo ciężko się pozbierać po długiej przerwie), ale również przemysł farmaceutyczny i transport. Powoli jednak wszystko powraca do normalności, jeżeli taką codzienność można nazwać normalnością. Ostrzegawcza czerwona lampka zgasła niemniej jednak należy przypomnieć, że w ciągu trzech lat zapaliła się już dwukrotnie. Oznacza to, że przyszedł już czas poszukać jakiegoś rozwiązania. Teraz, a nie w momencie gdy będzie za późno na jakiekolwiek rozważania. Abo zrozumieć, z jakim problemem mamy do czynienia należy wymienić najważniejsze zastosowania dwutlenku węgla w życiu codziennym. Tak, tak! Nie ma się co dziwić, bo wymieniana jednym tchem przez wielu „czarna owca” uczestniczy w naszym życiu codziennie. Nie da się jej ot, tak wyeliminować. Warte podkreślenia jest fakt wykorzystania dwutlenku węgla, zanim trafi on do atmosfery. Są to pokłady dwutlenku węgla zalegające w ziemi lub powstałego w trakcie wytwarzania tak powszechnych w naszym życiu nawozów do uprawy zboża, warzyw i owoców. Po zamianie dwutlenku węgla w formę ciekłą wytwarzany jest suchy lód powszechnie stosowany w różnych gałęziach przemysłu.


Zastosowanie dwutlenku węgla


Dwutlenek węgla wśród innych gazów wyróżnia się niesamowitą ilością zastosowań zarówno w przemyśle przetwórczym jak i transporcie. Dzięki swoim właściwościom fizycznym dwutlenek węgla w formie stałej lub ciekłej wykorzystywany jest przez branżę farmaceutyczną i medyczną. Na co dzień CO2 jest gazem wytwarzanym w procesach metabolicznych zwierząt. Pochłaniany jest przez rośliny. Dwutlenek węgla jest niezbędny dla roślin, które w wyniku fotosyntezy zamieniają ten gaz w niezbędny do oddychania tlen. Dwutlenek węgla jest obecny w niemal każdym aspekcie naszego życia, niemniej jednak bardzo mało osób zdaje sobie z tego sprawę. Ciekły CO2 biorąc udział w procesie zamrażania kriogenicznego, pozwala zachować walory odżywcze i smakowe naszych rodzimych warzyw i owoców.

Zalety chłodzenia i mrożenia z użyciem ciekłego dwutlenku węgla:

  • Szybsze mrożenie zwiększające zdolność produkcyjną
  • Doskonałe zachowanie składników odżywczych
  • Zachowanie naturalnego smaku i formy produktu

Mrożenie kriogeniczne to szybki proces mrożenia produktów. Często używany w różnych sektorach przemysłu spożywczego, takich jak: przetwórstwo mięsa oraz owoców morza. Dwutlenek węgla stosowany jest również w piekarniach i wykorzystywany przy produkcji niektórych słodyczy.


null


Suchy lód w transporcie farmaceutycznym


Suchy lód wykorzystywany jest w transporcie farmaceutyków do zachowania zimnego łańcucha dostaw. Stosując chłodziwo, jakim jest suchy lód w formie: bloków, plastrów lub granulatu możliwe jest zachowanie elastyczności logistycznej na każdym etapie dystrybucji farmaceutyków o różnych wymaganiach temperaturowych.


  • Zestalony dwutlenek węgla jest nietoksyczny
  • Niepalny, bez smaku i zapachu
  • Sublimuje zamieniając się w gaz a tym samym nie pozostawia po sobie wilgoci w opakowaniu w którym przewożone są leki, szczepionki lub półprodukty do ich wykonania.

Długo by szukać podobnego komponentu posiadającego podobne paramenty takie, jakie posiada suchy lód. Temperatura -78,5°C wyróżnia go jako chłodziwo do transportu na długie dystanse zarówno z wykorzystaniem transportu drogowego, jak i napowietrznego.


null


Transport w modyfikowanej atmosferze


Transport artykułów spożywczych i mięsa w atmosferze modyfikowanej (MAP) przy użyciu dwutlenku węgla przedłuża świeżość i trwałość przewożonych produktów. W tego typu transporcie wykorzystywany jest dwutlenek węgla lub mieszanka gazów, które nie wpływają na smak i zapach artykułów spożywczych. Największą zaletą transportu i przechowywania w modyfikowanej atmosferze przy użyciu CO2 jest wydłużony okres przydatności do spożycia produktów spożywczych. Stosując w opakowaniu CO2 lub mieszankę gazów ograniczona jest reakcja chemiczna i biochemiczna wewnątrz produktu. Reakcje tego typu powodują pogorszenie się jakości produktu, doprowadzając do jego zepsucia.


null


Napoje gazowane


Głównym winowajcą zaistniałego kryzysu dostaw ciekłego dwutlenku węgla był zwiększony popyt na napoje gazowane i piwo. Aby uzyskać napój bezalkoholowy z gazem (napoje gazowane) należy go nasycić dwutlenkiem węgla. Proces ten polega na mieszaniu napoju ze sprężonym gazem, jakim jest w tym przypadku CO2. Taki sam proces można zauważyć, gdy do syfonu zostanie wtłoczony pod ciśnienie dwutlenek węgla. Dostępny w sprzedaży w formie „naboju” Uzyskiwany w ten sposób napój jest nasycony dwutlenkiem węgla, który uwalniany jest pod postacią małych musujących bąbelków. Takich samym, jakie można zauważyć w piwie. Warto zauważyć, że nasycenie wody CO2 powstrzymuje rozwój bakterii, dlatego ten sam proces używany jest do uzdatniania wody pitnej.


null


Jak widać z powyższych przykładów dwutlenek węgla w formie gazowej, ciekłej lub stałej wykorzystywany jest w przeróżny sposób. Nie można się zatem dziwić, że ograniczone dostawy ciekłego dwutlenku węgla w Europie wywołały lawinę problemów i zwyżkę cen. Ze względu na to, że firma Dry Ice Zone nie zajmuje się produkcją a jedynie dystrybucją suchego lodu, podwyżka surowca przyczyniła się do podwyżki samego suchego lodu do 8 zł za 1 kilogram. Staramy się jednak aby być na bieżąco i w momencie obniżki surowca do produkcji suchego lodu walczyliśmy o obniżenie ceny. Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ przez lata dystrybucji suchego lodu w całym kraju posiadamy bardzo dużą ilość stałych klientów indywidualnych oraz firm wykorzystujących zestalony dwutlenek węgla do produkcji. Mamy nadzieję, że obecna cena suchego lodu. 1 kg = 7 zł jest do przyjęcia.