Lewitująca bańka mydlana

Opublikowano 19 maja 2018 w dziale Imprezy

Lewitująca bańka mydlana jest bardzo widowiskowym eksperymentem. Można wykonać eksperyment w domu podczas zabawy z dziećmi na imieninach bądź urodzinach. Do wykonania lewitującej bańki wystarczy zamówić 4 kg suchego lodu który przyda się również do innych eksperymentów. Ciekawe eksperymenty z suchym lodem należy przeprowadzać z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Lewitująca bańka mydlana

Lewitująca bańka

Lewitująca bańka mydlana jest super efektem specjalnym. Do wykonania Potrzebne jest do tego eksperymentu spore, przezroczyste naczynie. Może to być plastykowe opakowanie po klockach lub duża misa szklana. Im większe naczynie tym lepszy efekt. Potrzebny jest również dwutlenek węgla w sporych ilościach. Dwutlenek węgla można uzyskać z sublimacji suchego lodu dlatego trzeba będzie zamówić zestaw 4 kg suchego lodu który zostanie wykorzystany do eksperymentu. Oczywiście nie zużyjecie 4 kilogramów suchego lodu bo wystarczy go jakieś dwa kilogramy ale resztę można użyć do innych eksperymentów.

null


Wsypujemy do pojemnika 2 kg suchego lodu. Podczas pokazu użyliśmy mniej suchego lodu dlatego też jak widać jest że poduszka powietrzna z dwutlenku węgla była mniejsze. Nie przykrywamy ponieważ dwutlenek węgla powstały w procesie sublimacji jest cięższy od powietrza dlatego będzie się gromadził na dnie pojemnika. W momencie gdy granulat suchego lodu zniknie można przystąpić do eksperymentu.Najtrudniejszą częścią eksperymentu jest wytworzenie bańki mydlanej. Im większa bańka mydlana tym bardziej widowiskowe doświadczenie. Musimy to zrobić tak, aby bańka opadły spokojnie na dno naczynia. Należy podczas tego doświadczenia uważać aby nie dmuchać do naczynia aby nie rozwiać dwutlenku węgla którego nie widać. Delikatnie i spokojnie przenosimy bankę do naczynia i co się dzieje. Banka zaczyna lewitować. W zależności od tego ile wrzuciliśmy do pojemnika suchego lodu bańka będzie lewitowała parę centymetrów nad dnem naczynia lub parędziesiąt. Im więcej suchego lodu tym grubsza warstwa dwutlenku węgla będzie na dnie. Proszę sobie wyobrazić zaciekawione oczy naszych dzieci które widzą jak banka lewituje w naczyniu bo dwutlenku węgla rzecz jasna nie widać.


null


Bańka sama w sobie waży bardzo mało. Na tyle mało, że choć jest nieznacznie cięższa od powietrza i powoli opada ale.......uwaga, jednak lżejsza niż CO2 dlatego będzie się utrzymywała na poduszczę wytworzonej przez dwutlenek węgla. Bańka będzie się zachowywała tak jak przedmiot wrzucony do wody. Najpierw troszeczkę się zanurzy, a następnie wypłynie na powierzchnię i się na niej będzie się utrzymywała. Wygląda to bardzo efektownie i wyobraźcie sobie terasz wasze dzieci które z zaciekawieniem puszczają bańki mydlane na poduszkę wytworzoną przez dwutlenek węgla który pochodzi z sublimacji suchego lodu.

Inne możliwości do domowych eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu => Eksperymenty z suchym lodem.


Zestawy suchego lodu które można wykorzystać w trakcie eksperymentów.

Dostawa suchego lodu realizowana jest w 24 h.

Wybierz Swój zestaw4 kg
     7 kg

    10 kg      12 kg
15 kg
    20 kg
    30 kg
    40 kg


Zestawy specjalne suchego lodu dostarczane w opakowaniach posiadających grubsze ścianki (60 mm).
        Mniejsza sublimacja i straty suchego lodu. Bezpieczniejsze odporniejsze opakowanie.20 kg
     25 kg
     40 kg