Opakowania do transportu lotniczego

Opublikowano 18 lipca 2018 w dziale Opakowania

Transport lotniczy żywności jest uniwersalnym środkiem transportu dla eksportu wszelkich towarów z Polski. Poprzez rosnące zapotrzebowanie na Polską żywność zarówno świeżą, jak i mrożoną transport napowietrzny zapewnia szybkie dostawy na duże odległości do takich krajów jak: Japonia, USA, RPA, Korea Południowa, Chiny czy też Kanada. Aby można było eksportować drogą lotniczą naszą żywność, należy zapewnić odpowiednie opakowania, które muszą spełniać odpowiednie wymogi stawiane przez przewoźników. Dzięki zwiększającej się liczbie połączeń lotniczych Polska stała się konkurencyjnym dostawcą żywności na całym świecie. Staliśmy się konkurencyjni w dostawach drobiu, ślimaków, pieczarek, jabłek i borówek amerykańskich, truskawek oraz wiele innych produktów. Cały czas dynamicznie rozwija się polski eksport wołowiny, sera oraz produktów mlecznych. Poprzez zwiększony eksport żywności wzrósł popyt na opakowania, w których żywność może być transportowana w stanie schłodzonym, jak i zamrożonym.

Opakowania do transportu lotniczego


Opakowania do transportu lotniczego żywności


Na rynku jest różnorodność lepszych i gorszych opakowań do transportu lotniczego żywności, chociaż „gorsze” nie oznacza, że są one złe. Chodzi raczej o to, że należy do transportu lotniczego zastosować odpowiednie komponenty chłodzące, które mogą sprawiać problemy. W niektórych przypadkach żelpaki i inne wkłady chłodzące nie są wystarczające. Trzeba zastosować inne środki chłodzące i tutaj z pomocą przychodzi suchy lód, który posiada temperaturę -78.5°C, chociaż w niektórych sytuacjach zastosowanie suchego lodu może być problematyczne. Niektórzy przewoźnicy nie chcą zabierać na pokład samolotu, przesyłki z suchym lodem, ponieważ ten komponent jest oznaczony jak produkt niebezpieczny. Firmy transportowe z odpowiednim doświadczeniem traktowani są inaczej ponieważ przez lata swojej pracy, praktyki wyrobiły sobie odpowiednią markę i wiadomo jest, że stosują takie opakowania do transportu żywności, które są bezpieczne mimo zastosowania suchego lodu.


Opakowania styropianowe do transportu lotniczego


null


Firmy transportowe proponują różne rozwiązania do transportu żywności. Serwis aktywny w kontenerach, które posiadają agregat chłodniczy oraz serwis pasywny, który realizowany jest w opakowaniach z dodatkiem komponentu chłodzącego. Bardzo dużo żywności, transportowana drogą napowietrzną przewożona jest w opakowaniach styropianowych. Opakowania styropianowe są lekkie i bardzo tanie. Pudełka styropianowe są na tyle wytrzymałe, że można w nich przewozić dużą ilość żywności zarówno w stanie sypkim, jak i zapakowanym. Doskonałym przykładem jest opakowanie STP Euro o pojemności 315 litrów. Opakowanie jest wytrzymałe, ponieważ posiada ścianki o grubości 70 mm. Aby opakowanie było stabilne, jest potrzeba umieszczenia go na euro-palecie dlatego jak widać, bardzo dobrze sprawdza się w transporcie lotniczym Cargo. Opakowanie Styrobox STP Euro to idealne rozwiązanie logistyczne do transportu produktów zamrożonych w suchym lodzie.


Specyfikacja opakowania STP Euro:
 • Wymiary zewnętrzne 1200 x 800 x 590 mm (rozmiar euro palety)
 • Wymiary wewnętrzne 1060 x 660 x 450 mm
 • Grubość ścianki 70 mm
 • Pojemność 315 l
 • Waga opakowania 5,2 kg
 • Waga gabarytowa 95 kg
 • W skład opakowania wchodzi pojemnik styropianowy z pokrywą.

Opakowanie STP Euro doskonale sprawdza się w transporcie w suchym lodzie zarówno w transporcie drogowym jak i napowietrznym. Ze względu na bardzo duże zainteresowane opakowaniami styropianowymi posiadamy w stałej sprzedaży opakowania styropianowe o różnej pojemności w tym również, STP Euro => Opakowania styropianowe


Opakowanie Styrobox ST 80 Maxi


null


Odpowiednim opakowaniem do transportu żywności może być również opakowanie styropianowe Styrobox ST 80 Maxi. Mniejsze opakowania są łatwiejsze w użyciu i kompletowaniu żywności na paletach. Do opakowania Styrobox ST 80 Maxi można wsypać żywność mrożoną luzem lub w opakowaniach o wadze do 80 kilogramów niemniej jednak to nie koniec wszystkich możliwości opakowania. Dodając do opakowania dodatkową przystawkę, zwiększamy możliwości i pojemność Styrobox ST 80 Maxi o dodatkowe 40 kg. Grube ścianki pojemnika wynoszące 65 mm pozwalają na stabilny transport na paletach w transporcie lotniczym Cargo. Opakowanie Styrobox ST 80 dzięki dodatkowej nakładce pozwala na dowolną jego modyfikację, dzięki czemu jest to rozwiązanie bardzo uniwersalne.

 • Wymiary zewnętrzne opakowania Styrobox ST 80 Maxi: 600 x 800 x 670 mm
 • Wymiary wewnętrzne: 470 x 670 x 540 mm
 • Grubość ścianki: 65 mm
 • Pojemność: 169 litra
Opakowanie Styrobox ST 80 Maxi składa się z trzech elementów które są łączone na zamek wpustowy takie jak;
 • Podstawa którą stanowi pudełko styropianowe
 • Nadstawka powiększająca
 • Pokrywa

Grube ścianki opakowania Styrobox ST 80 (65 mm ) chronią żywność mrożoną lub świeżą przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W przypadku transportu lotniczego żywności mrożonej stosowany jest granulat fi 16 mm jako chłodziwo, który dłużej sublimuje, zachowując swoje właściwości. Mniejszy granulat suchego lodu fi 3 mm sublimuje o wiele szybciej, dlatego trzeba by go użyć do transportu znacznie więcej. Żywność mrożoną układa się w opakowaniu warstwowo, przysypując każdą warstwę osobno suchym lodem. Ilość suchego lodu, jaką należy użyć w transporcie lotniczym, zależy od tego jak długo dany transport będzie przebiegał. Należy uwzględnić również i to, że po dostarczeniu żywności na lotnisko musi być ona sprawdzona, co wydłuża czas transportu. Po odpowiedniej walidacji opakowania obliczana jest odpowiednia ilość suchego lodu. Ze względu na duże zainteresowanie firm transportowych pudelkami styropianowymi, opakowanie z nadstawką posiadamy w ciągłej sprzedaży => Styrobox ST 80


Transport lotniczy żywności


null

Każda przesyłka wysyłana drogą napowietrzną jest poddawana kontroli bezpieczeństwa przed załadunkiem na samolot. Proces kontroli bezpieczeństwa jest długotrwały i odbywa się poza strefą temperaturową. Przebywanie poza strefą temperaturową oznacza, że opakowania, w których znajduje się żywność świeża lub mrożona poddawana jest zmiennym warunkom atmosferycznym. Tylko firma transportowa z wieloletnim doświadczeniem, posiadająca odpowiednią logistę jest w stanie realizować transport lotniczy żywności. Przesyłki w suchym lodzie, które zbyt długo przebywają w zmiennym środowisku temperaturowym, szybko nagrzewają się, a to powoduje zbyt intensywną sublimację suchego lodu w opakowaniach. Jeżeli suchego lodu jest zbyt mało w opakowaniu styropianowych, rodzi się problem. Okazać się może, że w punkcie finalnym, odbioru przesyłki żywność mrożona została rozmrożona i nie nadaje się do konsumpcji. Corocznie odnotowuje się bardzo dużo strat żywności, które wynikają z niewłaściwego transportu zarówno drogowego, jak i lotniczego. Niektóre firmy transportowe proponują aktywne rozwiązania w transporcie lotniczym żywności, dzięki którym minimalizowane są straty. Takim rozwiązaniem jest transport w kontenerach, które posiadają własny agregat chłodniczy. Kontenery różnią się od siebie nie tylko pojemnością, ale również rodzajem zasilania oraz zakresem temperatur. Niektóre kontenery mają możliwość transportu zarówno w stanie zamrożonym żywności, jak i podgrzanym. Są to jednak bardzo drogie rozwiązania, dlatego większość żywności transportowana jest w opakowaniach izotermicznych.


Transport lotniczy próbek żywności


Zanim jednak nasza Polska żywność trafi na półki sklepowe w danym kraju, musi być ona poddana odpowiednim badaniom. Aby przeprowadzić stosowne badania w danym kraju, należy dostarczyć odpowiednią partię próbek żywności. Próbki te muszą być przetransportowane w zalecanej temperaturze kontrolowanej, aby można było przeprowadzić badania. Próbki żywności transportowane są w specjalistycznych opakowaniach jednakowo w suchym lodzie lub takich, które nie potrzebują żadnego chłodziwa. Ale czy są na rynku takie opakowania? Oczywiście! Prym w produkcji opakowań specjalistycznych wiedzie firma Intelsius, która opracowała serię opakowań Orca, które spełniają najwyższe standardy.

null


Opakowanie z serii ORCA to wysokowydajna seria pasywnych rozwiązań. Opakowania pozwalają na zachowanie kontrolowanej temperatury przez długi czas. Opakowania Orca-20 utrzymuje stabilną temperaturę 0°C do 166 godzin. Opakowanie doskonale sprawdza się w transporcie próbek żywności w temperaturze -20°C, ponieważ nie trzeba używać chłodziwa, którym jest suchy lód Dzięki opakowaniom Orca-20 transport bez suchego lodu może odbywać się do 72 godzin. Jak widać transport próbek żywności drogą napowietrzną dzięki opakowaniom firmy Intelsius może być prowadzony bez przeszkód. Posiadamy w ciągłej sprzedaży opakowania specjalistyczne dzięki którym transport próbek żywności, leków oraz próbek biologicznych nie stanowi zadnego problemu => opakowania specjalistyczne


Sklep suchego lodu posiada w ciągłej sprzedaży granulat fi 16 mm, który jest wykorzystywany w transporcie lotniczym żywności. Suchy lód dostarczany jest do firm transportowych w zestawach wysyłkowych o zawartości: 40 kg, 60 kg, 80 kg oraz 100 kg. Dostarczamy również suchy lód do firm w kontenerach o pojemności od 100 do 500 kg. Zapraszamy do współpracy.