Produkcja suchego lodu

Opublikowano 18 sierpnia 2017 w dziale Produkcja suchego lodu

Produkcja suchego lodu rozpoczyna się od ciekłego dwutlenku węgla z którego jest wykonany. W skomplikowanym procesie ściskania i rozprężania powstaje śnieg który jest następnie prasowany do pożądanej postaci. Obecna produkcja suchego lodu dzięki granulatorom firmy Asco może odbywać się na małej powierzchni.

Produkcja suchego lodu

Produkcja suchego lodu rozpoczyna się od ciekłego dwutlenku węgla z którego jest wykonany. Właśnie dlatego suchy lód sublimując przekształca się ponownie w gaz czyli dwutlenek węgla. W skomplikowanym procesie ściskania i rozprężania powstaje śnieg który jest następnie prasowany w płaty suchego lodu, bloki oraz granulat o pożądanej gramaturze. Obecnie dzięki maszynom do produkcji suchego lodu firmy Asco można produkować suchy lód na małej powierzchni.


Właściwości suchego lodu


Suchy lód powstaje z ciekłego dwutlenku węgla i jest całkowicie naturalnym produktem. Nazwę swoją zawdzięcza właściwościom jakie posiada a mianowicie przemianie z ciała stałego w gaz. W warunkach normalnego ciśnienia atmosferycznego z pominięciem fazy ciekłej. Stąd termin“suchy lód” który nie pozostawia po sobie śladu. Suchy lód wytwarza bakteriostatyczną atmosferę, która poprawia jakość chłodzonych produktów zapobiegając ich utlenianiu. Suchy lód to produkt niepalny, bezwonny. Bez smaku i nietrujący. Suchy lód dopuszczony jest do kontaktu z artykułami spożywczymi oraz jako dodatek do żywności E290. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i dlatego jego stężenie jest najwyższe przy powierzchni. W wysokim stężeniu, szczególnie w małych i zamkniętych pomieszczeniach działa dusząco dlatego należy pomieszczenia wietrzyć używajac suchy lód do efektów specjalnych lub podczas zastosowania go w kuchni. Suchy lód należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Właściwości suchego lodu wykorzystywane są podczas produkcji oraz transporcie. Temperatura suchego lodu wynosi 109.3 stopni Fahrenheita (-78,5 °C).


Produkcja bloków suchego lodu

null


Produkcja bloków suchego lodu rozpoczyna się od zamiany ciekłego dwutlenku węgla w śnieg. Śnieg powstaje z ciekłego dwutlenku węgla w procesie ściskania i rozprężania. Maszyna prasująca śnieg powstały z dwutlenku węgla ubija go do pożądanej postaci bloku o odpowiednich wymiarach. Dlatego też suchy lód nazywany jest zestalonym dwutlenkiem węgla ponieważ w procesie prasowania śniegu otrzymuje się twarde bloki suchego lodu. Bloki suchego lodu pakowane są pojedynczo lub transportowane są do firm w kontenerach luzem. Produkcja płatów suchego lodu odbywa się tak samo niemniej jednak pojedyncze płaty są pakowane osobno i dostarczane do firm lub sklepów.


Produkcja granulatu suchego lodu fi 3 mm


null


Granulat suchego lodu fi 3 mm powstaje tak samo jak bloki lub płaty. Jedyną różnicą jest to że odpowiednia maszyna do produkcji suchego lodu prasuje śnieg powstały z ciekłego dwutlenku węgla do postaci cienkiego makaronu o gramaturze fi 3 mm. Granulat suchego lodu fi 3 mm dostarczany jest do firm w opakowaniach izotermicznych lub kontenerach. Produkcja granulatu fi 3 mm jest bardzo ważna ponieważ granulat wykorzystywany jest w przemyśle przetwórczym do schładzania półproduktów podczas mieszania, produkcji itp. Najczęściej granulat suchego lodu fi 3 mm wykorzystywany jest do czyszczenia suchym lodem. Małe granulki wylatujące pod ogromnym ciśnieniem z dyszy maszyny do czyszczenia suchym lodem zamrażają powierzchniowo zanieczyszczenia na powierzchni i rozrywają ich strukturę. Czyszczenie suchym lodem fi 3 mm jest ekologiczne dlatego też jest zalecane do czyszczenia maszyn, taśm produkcyjnych używanych w przemyśle spożywczym.


Produkcja granulatu suchego lodu fi 16 mm


null


Proces produkcji granulatu suchego lodu fi 16 mm jest taki sam jak w przypadku mniejszego granulatu, płatów lub bloków suchego lodu. Jedyną różnicą jest to że śnieg powstały w wyniku sprężania i rozprężania ciekłego dwutlenku węgla prasowany jest do postaci długiego granulatu o średnicy 16 mm. Granulat suchego lodu fi 16 mm dostarczany jest do firm w kontenerach izotermicznych a do odbiorców indywidualnych w opakowaniach styropianowych. Granulat fi 16 mm jest obecnie najczęściej wykorzystywaną postacią suchego lodu i dzięki swoim właściwościom zaczyna zastępować suchy lód w blokach. Obecnie niektóre firmy produkujące suchy lód zaprzestały produkcji bloków suchego lodu ze względu na większe zainteresowanie granulatem. Granulat suchego lodu fi 16 mm wykorzystywany jest głównie podczas producenci żywności, transporcie w suchym lodzie lub w stanie głębokiego zamrożenia. Wykorzystywany jest przez zakłady produkcyjne, huty metali i wiele innych. Nie sposób wymienić wszystkich możliwości jakie niesie za sobą granulat suchego lodu fi 16 mm. Można jedynie dodać że obecnie ten właśnie granulat jest częściej wykorzystywany do tworzenia efektów specjalnych niż bloki oraz płaty a także mniejszy granulat fi 3 mm.Obecna produkcja suchego lodu


null


Obecna produkcja suchego lodu niczym nie przypomina wielkich zakładów produkcyjnych z dawnych lat. Obecne maszyny do produkcji suchego lodu pozwalają na małej powierzchni produkować suchy lód o gramaturze fi 3 mm, fi 6 mm, fi 10 mm, fi 16 mm oraz fi 19 mm. Nowoczesne maszyny firmy Asco pozwalają na uruchomienie produkcji suchego lodu w małej firmie do własnego wykorzystania lub sprzedaży hurtowej suchego lodu. Hurtowa sprzedaż suchego lodu rozwija się dynamicznie w naszym kraju ponieważ wykorzystywanie suchego lodu wzrasta z roku na rok. Firma Dry Ize Zone posiada w swojej ofercie urządzenia do produkcji suchego lodu firmy Asco.


null


Urządzenia do produkcji suchego lodu firmy Cold Jet zostały zaprojektowane tak aby wytłaczać suchy lód o największej czystości i dostępnej gęstości. Użycie nowoczesnych materiałów oraz zastrzeżonej myśli technologicznej pozwoliło firmie Asco stworzyć maszyny o nieprzeciętnych możliwościach. Maszyny do produkcji suchego lodu wyróżniają się dłuższym czasem eksploatacji, większej wydajności. Wydajność maszyn do produkcji granulatu suchego lodu wynosi: od 30 do 700 kg/h

null


Granulatory firmy Asco wyposażone są w wiele wytłoczników, aby umożliwić produkcję w różnej gramaturze. Większość maszyn do produkcji suchego lodu posiada wytłoczniki o rozmiarach od 3 mm do 19 mm. Jak widać wymiary granulatu które są najbardziej potrzebne na naszym rynku.

Sprawdź naszą ofertę - maszyny do produkcji suchego lodu