Sprawdzone pomysły na zabawę z suchym lodem

Opublikowano 22 stycznia 2021 w dziale Imprezy

W okresie pandemii rodzice stają przed niemałym dylematem. Jak zapewnić dziecku odpowiednią rozrywkę, aby nie nudził się w domu. Przy minimum zaangażowania rodzice mogą zorganizować zajęcia z suchym lodem w domu lub zapisać swoją pociechę na zajęcia organizowane w placówkach spełniających rygorystyczne wymogi sanitarne. Zajęcia dodatkowe mogą bawić i uczyć. Oczywiste jest, że zajęcia powinny być dla każdego dziecka inne. Należy wziąć pod uwagę wiek oraz zainteresowania naszej pociechy, aby na zajęciach bawiły się, a nie nudziły się lub spały. Zajęcia z suchym lodem zawsze sprawiają wiele radości dla dzieci w każdym wieku. Postanowiliśmy przedstawić parę naszych propozycji na wykorzystanie suchego lodu podczas zabawy w trakcie zajęć w przedszkolach i szkołach. Tego typu zabawę można zorganizować w domu w trakcie weekendu.

Sprawdzone pomysły na zabawę z suchym lodem

Pomysły na zabawę z suchym lodem

Od momentu ogłoszenia pandemii wzrosło zainteresowanie suchym lodem. W każdą sobotę już od godziny 8:00 przychodzą do nas całe rodziny lub tylko jeden z rodziców, który kupuje suchy lód do zabawy w domu. Zainteresowanie suchym lodem jest jeszcze większe, gdy na horyzoncie pojawiają się popularne imieniny lub rodzinne święta. Największe zainteresowanie suchym lodem przejawiają dzieci w wieku pomiędzy 8 - 11 lat. Dla nich, doświadczenia z suchym lodem, dymiący gejzer lub mega bańki mydlane to coś, czym mogą się pochwalić swoim rówieśnikom. Otrzymujemy w tygodniu sporą ilość pytań dotyczących wykorzystania suchego lodu do zabawy z dziećmi. Najczęściej powtarzające się pytania to:

  • Jak wykorzystać suchy lód do zabawy?
  • Ile kupić suchego lodu do domowych doświadczeń i zabawy?

Wychodząc naprzeciw wzrastającego zainteresowania suchym lodem wykorzystywanego do zabawy, uruchomiliśmy telefoniczny dział porad. Masz pytania odnośnie wykorzystania suchego lodu do zabawy. W trakcie rodzinnej imprezy i nie wiesz, ile suchego lodu należy kupić, zadzwoń do nas. Podpowiemy najkorzystniejsze rozwiązania. Dział porad Dry Ice Zone czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Telefon: 732-610-501.


null

Pomysły na zabawę w domu suchym lodem


Dla każdego dziecka odpowiednia będzie inna forma zajęć z suchym lodem. Wybraliśmy ciekawe i odpowiednie pomysły na dobrą zabawę dla dzieci w przedziale wiekowym pomiędzy 8 a 11 lat. Bez wątpienia zajęcia powinny sprawiać dzieciom wiele radości. Pamiętajcie! Zbyt dużo zajęć, doświadczeń itp. w krótkim czasie może frustrować i nudzić. Kup większy zestaw suchego lodu i rozłóż zabawę na dwa dni (sobota – niedziela). Lepiej jest pozostawić w umyśle dziecka dobre wrażenie niż niecierpliwe oczekiwanie na koniec zabawy.


null


Samopompujący się balon - Umieść w balonikach 1-3 kawałki granulatu suchego lodu. Zawiąż baloniki na supeł i odłóż na bok tak, aby dzieci je widziały. Pod koniec zabawy będziesz mógł pokazać, jak baloniki same się napompowały. Oczywiście nie same. W trakcie sublimacji ciało stałe zmienia swój stan skupienia i przekształca się w dwutlenek węgla. To on wypełnia balonik. Zobacz jak to zrobić => Samopompujący się balon.


null


Mega bańka mydlana - Doświadczenie jest proste do wykonania i pod czujnym okiem osoby dorosłej może wykonać je nawet najmłodszy z uczestników zabawy. Nalej do szerokiej miski ciepłą wodę. Nie przesadzaj! Woda nie może być za ciepła, bo para wodna uszkodzi błonkę bańki i pryśnie ona jak przysłowiowa bańka mydlana. Po wlaniu wody do miski wsyp szufelką około 10 dkg granulatu. Zaraz po wsypaniu granulatu rozpocznie się intensywna sublimacja, dlatego jak najszybciej nasącz ściereczkę płynem do mycia naczyń i przeciągnij ostrożnie po brzegach miski. Zobacz jak takie doświadczenie poprawnie wykonać => Mega bańka mydlana


null


Gejzer baniek mydlanych - Do wysokiej szklanego naczynia wlej ciepłą wodę i dodaj trochę płynu do mycia naczyń. Wsyp szufelką około 10 dkg granulatu suchego lodu. Po wsypaniu granulatu rozpocznie się intensywna reakcja. Zobacz jak poprawnie wykonać => Gejzer baniek mydlanych


null


Zabawa ze świeczką - Teraz można się przyjrzeć balonikom, do których włożyliśmy 2 - 3 granulki suchego lodu. Widać jest, że tak jakby same się napompowały czymś, czego nie widać. Właśnie to coś to jest dwutlenek węgla, który można wykorzystać do następnego doświadczenia. Do wąskiego szklanego naczynia wkładamy świeczkę. Bierzemy jeden z baloników i rozwiązujemy jego końcówkę i to coś, czego nie widać wlewamy powoli do naczynia ze świeczką. Teraz spróbuj ją zapalić. Czy już wiesz co się stanie? Zobacz jak poprawnie wykonać takie doświadczenie =>  Zabawa ze świeczką


null


Biała gęsta mgła - Dzieci zawsze dziwi duża ilość białej gęstej mgły wydobywającej się z naczynia. Powstaje ona niby z niczego. Możesz jej wyprodukować dużą ilość w trakcie każdej zabawy w domu lub zajęć dydaktycznych z udziałem dzieci. Wystarczy do dużego naczynia (od 5 do 8 litrów) wlać do połowy objętości ciepłej wody. Naczynie stawiamy na podłodze lub dużym blacie stołu. Wsypujemy do naczynia z ciepłą wodą od 1 do 2 kg suchego lodu. Po wrzuceniu granulatu do wody następuje szybka sublimacja. Po połączeniu dwutlenku węgla z drobinkami ciepłej wody powstają duże ilości białej gęstej mgły wydobywającej się z naczynia na podłogę. Podczas tego doświadczenia dzieci powinny siedzieć na krzesłach, ponieważ dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i gromadzić się będzie na podłodze. W trakcie doświadczenia okna powinny być uchylone, aby dostarczać do pomieszczenia niezbędną ilość tlenu. Biała ciężka mgła wydobywa się z naczynia do 5 minut. Po tym czasie woda staje się zimna i mgła zanika. Aby powtórnie wykonać doświadczenie, należy ponownie wlać ciepłą wodę i wsypać granulat suchego lodu.


Zdjęcia uzupełniające artykuł powstały podczas zajęć z suchym lodem organizowanych przez firmę Kwadrat - kursy przygotowujące. Uśmiechnięte buzie na zdjęciach mówią same za siebie.

Dodatkowe informacje dotyczące zabawy suchym lodem


  • Do zabawy z suchym lodem zamów granulat 16 mm. Jest on grubszy niż granulat fi 3 mm, dzięki czemu doświadczenia trwają dłużej.
  • Temperatura suchego lodu wynosi -78,5 stopni dlatego nie należy go dotykać, bo może się to skończyć poparzeniem naskórka. Do dozowania suchego lodu należy użyć plastykowej szufelki lub szczypiec. Mogą to być szczypce do ciastek.
  • Eksperymenty z suchym lodem powinny być prowadzone pod opieką osoby dorosłej.
  • Zajęcia dla dzieci, eksperymenty należy wykonywać przy otwartym lub uchylonym oknie. W trakcie sublimacji powstaje duża ilość CO2, dlatego należy zadbać o dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.
  • Suchy lód sublimuje, dlatego należy wziąć pod uwagę straty granulatu, które są wynikiem zamiany ciała stałego w gaz. W zestawie wysyłkowym straty w ciągu 24 godzin mogą wynosić 2.5 kg. Po 48 godzin granulatu może być mniej o 3.5 kg do 4 kg granulatu. Zamawiając dostawę suchego lodu kurierem, należy wziąć pod uwagę wymienione straty.
  • Kupując granulat suchego lodu do eksperymentów w domu w oddziale firmy Dry Ice Zone wystarczy zamówić 4 kg suchego lodu => 4 kg suchego lodu.
  • Zamawiając dostawę suchego lodu kurierem, należy wybrać zestaw wysyłkowy o zawartości 7 kg granulatu => 7 kg suchego lodu. Zależy to w głównej mierze od ilości dzieci biorących udział w doświadczeniach oraz ilość eksperymentów.

null