Czy suchy lód na wesele jest bezpieczny

Opublikowano 23 sierpnia 2019 w dziale Wesele

Zamawiając suchy lód na wesele do tańca w chmurach lub do drinków z dymkiem należy pamiętać, aby zachować środki bezpieczeństwa. Temperatura suchego lodu -78,5°C stwarza pewne zagrożenia. Przy tak niskiej temperaturze suchego lodu należy zachować pewne środki bezpieczeństwa, aby nie poparzyć sobie naskórka dłoni. Podczas wsypywania suchego lodu do wytwornicy ciężkiego dymu należy założyć rękawice ochronne. Mogą to być zwykłe rękawiczki ogrodowe z gumowaną warstwą ochronną. Stanową one wystarczającą ochronę dłoni. Mimo tak niskiej temperatury suchego lodu, aby doszło do poparzenia naskórka, granulat musiałby być trzymany w dłoniach dłużej niż minutę. Nie polecamy nikomu takich praktyk, ponieważ znamy to zagadnienie od „podszewki” Codziennie przesypujemy duże ilości suchego ludu z kontenerów do zestawów wysyłkowych, które dostarczane są w całym kraju. Jak do tej pory żaden z pracowników nie doznał poparzenia, niemniej jednak dla zachowania bezpieczeństwa podczas wykonywanej pracy, każdy z nich używa rękawic ochronnych.

Czy suchy lód na wesele jest bezpieczny

Czy ciężki dym jest szkodliwy


Słowo kluczowe „dym” nie oddaje istoty powstawania białych obłoków, które skradają się z dwutlenku węgla oraz drobinek wody. Jest on owszem „ciężki” ponieważ dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, dlatego białe obłoki unoszą się tuż przy ziemi. Ciężki dym otaczający Młodą Parę wytwarzany jest w trakcie sublimacji suchego lodu. Sublimacja suchego lodu jest bezpieczna, ponieważ zachodzi w zbiorniku z wodą, który jest zabezpieczony obudową wytwornicy ciężkiego dymu. Duża koncentracja dwutlenku węgla może być szkodliwa, ponieważ człowiek do życia potrzebuje tlenu, niemniej jednak ciężki dym unosi się tylko do wysokości 50 cm. Mimo wszystko po pierwszym tańcu należy pomieszczenie przewietrzyć, aby pozbyć się nadwyżki dwutlenku węgla wyprodukowanego z suchego lodu.


Ciężki dym z suchego lodu czy z płynu


Młoda para poszukująca usługodawcy, który zapewni odpowiednie efekty specjalne na weselu powinna wiedzieć, że ciężki dym uzyskiwany z suchego lodu jest inny niż uzyskiwany ze specjalnego płynu. Białe obłoki powstające z suchego lodu są rzeczywiście ciężkie i składają się drobinek wody oraz dwutlenku węgla. Aby uzyskać taki efekt, sublimacja musi zachodzić w gorącej wodzie. Sublimacja suchego lodu zachodzi również w chłodnej wodzie, niemniej jednak dwutlenek węgla wydobywający się ze zbiornika jest bezwonny i bezbarwny. W zależności od modelu wytwornicy, ciężki dym wytwarzany jest od 4 do 8 minut. Po tym czasie ciężki dym zaczyna się ogrzewać i zanikać. Po ciężkim dymie uzyskiwanym z suchego lodu nie pozostaje żaden ślad.


null


Dym z płynu uzyskiwany jest całkowicie inaczej. Nie pochodzi on z suchego lodu a specjalnego płynu, który po podgrzaniu „przepływa” przez następny zbiornik, który wypełniony jest lodem w kostkach. Dym z płynu ma postać mgiełki, która niestety bardzo szybko może rozproszyć się po całym pomieszczeniu. Ze względu na to że unosi się ona wyżej niż ciężki dym u niektórych gości może wywołać podrażnienie oczu lub kaszel. Zanim Młoda Para zdecyduje się na taki, a nie inny dymek powinna najpierw przetestować na sobie czy jest w stanie w takiej mgiełce tańczyć, aby później, już w trakcie wesela nie doszło do katastrofy. Organizatorzy wesel mają czasami trudny orzech do zgryzienia. Właściciel lokalu może nie chcieć się zgodzić na ciężki dym, ponieważ ma złe doświadczenie na ten temat a jest ono związany z wytwornicami mgły, a nie ciężkiego dymu. Czasami trudno jest wytłumaczyć właścicielowi, że są to całkowicie dwa odmienne zjawiska.


Uwaga! Rozprzestrzeniająca się mgła w pomieszczeniu może włączyć instalację przeciwpożarową! Innym, istotnym problemem jest to, że mgła wytworzona z płynu tworzy wilgotną zawiesinę tak jak mgła naturalna. Z uwagi na dużą różnicę temperatury, na powierzchni parkietu tworzy się cienka warstwa wody, na której Młoda Para podczas tańca może się pośliznąć.


Jakie środki bezpieczeństwa na weselu należy zachować


Ze względu na to, że ciężki dym z suchego lodu nie pozostawia po sobie śladu oraz powierzchnia parkietu nie jest wilgotna, młoda para może wykonywać swój pierwszy taniec bez problemów. Zagrożeniem niestety jest samo widowisko powstałe z suchego lodu. W trakcie wytwarzania ciężkiego dymu dzieci są bardzo zainteresowane z skąd to się biorą białe obłoki. Wbiegają na parkiet i kierują się wprost do źródła ciężkiego dymu. Stwarza to olbrzymie zagrożenie, ponieważ operator wytwornicy skupiony jest, aby wypełnić parkiet białymi obłokami, dlatego musi się przemieszczać z miejsca na miejsce dla uzyskania odpowiedniego efektu. Bawiące się dzieci nie tylko przeszkadzają operatorowi ale nade wszystko młodej parze która jest skupiona aby prawidłowo wykonać taniec.


Już na samym początku, przed tańcem w obłokach osoba prowadząca powinna powiadomić rodziców, aby zwrócili uwagę na zachowanie swoich pociech. Brak kontroli nad dziećmi może stanowić zagrożenie dla młodej pary, która w tym momencie jest tak zestresowana że nie kontroluje tego co się dzieje wokół nich Istotne jest również przechowywanie suchego lodu. Suchy lód jest najczęściej kupowany dzień wcześniej dlatego po ustawieniu w odpowiednim miejscu wytwornicy ciężkiego dymu opakowanie, w którym znajduje się suchy lód powinno być umieszczone tak, aby utrudnić dzieciom dostęp do zawartości. Nie można sobie pozwolić na to, aby dzieci, a nawet ciekawscy dorośli zaglądali do opakowania i bawili się suchym lodem. Szczególnie groźne może się okazać połknięcie suchego lodu, który może poparzyć przełyk. Tak niska temperatura suchego lodu może spowodować, że granulat przylgnie (przymarznie) do ścianek przełyku i wówczas tragedia jest gotowa. Gdyby tak też się stało (chociaż tego nikomu nie życzymy) należy jak najszybciej podać duże ilości płynu, aby granulat oderwał się od przełyku i jak najszybciej udać się po poradę do lekarza.


Podsumowanie! Suchy lód jest takim samym materiałem niebezpiecznym jak gaz, benzyna czy zwykły nóż. Zachowując proste środki bezpieczeństwa, suchy lód można wykorzystać do tworzenia przepięknych efektów specjalnych na weselu oraz innych imprezach. Zachowując zdrowy rozsadek, wesele może być przepięknym, barwnym widowiskiem, o którym będzie głośno i pozostaną po nim nie tylko wspomnienia, ale również ciekawe zdjęcia oraz firmy.

Sklep suchego lodu dostarcza na wesele zestawy wysyłkowe granulatu fi 16 mm kurierem w całym kraju.

Dostawa realizowana jest w 24 h.

Wybierz Swój zestaw
4 kg
     7 kg

    10 kg      12 kg
15 kg
    20 kg
    30 kg
    40 kg


Zestawy specjalne suchego lodu dostarczane w opakowaniach posiadających grubsze ścianki (60 mm).
        Mniejsza sublimacja i straty suchego lodu. Bezpieczniejsze odporniejsze opakowanie.20 kg
     25 kg
     40 kg
Dział porad suchego lodu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów organizujących wesela, imprezy w tym imprezy organizowane w domu typu: imieniny lub urodziny postanowiliśmy uruchomić dział porad dla klientów indywidualnych. Organizując imprezę, wesele oraz inne wydarzenie możesz zaczerpnąć telefonicznie informacji na temat zastosowania suchego lodu. Ilości suchego lodu jaki jest potrzebny do wykonania efektów specjalnych, drinków z suchym lodem, zabawy z dziećmi itp. Porady udzielane są telefonicznie. Nie odpowiadamy na zapytania wysyłane poprzez SMS. Dział porad suchego lodu czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Telefon: 732 - 610 – 501. Dzwoniąc do działu porad należy pamiętać, że pracownik działu nie jest odpowiedzialny za nadanie paczek lub brak dostawy suchego lodu.