Sublimacja suchego lodu

Opublikowano 06 czerwca 2018 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Sublimacja suchego lodu rozpoczyna się już podczas produkcji suchego lodu i zachodzi zawsze w środowisku cieplejszym niż suchy lód. Temperatura suchego lodu wynosi -78.5°C dlatego też nie da się obniżyć temperatury wewnątrz opakowania do takiej wartości, która by powstrzymała proces sublimacji. Firma Dry Ice Zone dokłada wszelkich starań aby dostarczyć zestawy suchego lodu jak najszybciej aby uniknąć strat, które są wynikiem sublimacji suchego lodu. Stosujemy odpowiednie opakowania zabezpieczające, niemniej jednak składając zamówienie na odpowiedni zestaw suchego lodu należy się liczyć z tym że w trakcie dostawy suchego lodu straty będą mniejsze lub większe. Zależy to w głównej mierze od szybkości dostawy oraz wielkości wybranego zestawu.

Sublimacja suchego lodu


Sublimacja suchego lodu


Sublimacja suchego lód zachodzi zawsze ponieważ suchy lód posiada temperaturę -78.5°C. W procesie sublimacji, suchy lód ponownie zamienia się w gaz (dwutlenek węgla) z którego został wytworzony.

Suchy lód wytworzony jest z ciekłego dwutlenku węgla, który w procesie ściskania i rozprężania przekształcany jest w śnieg. Śnieg pochodzący z ciekłego dwutlenku węgla jest następnie prasowany w prasach hydraulicznych do postaci: bloków suchego lodu, plastrów oraz granulatu o średnicy: 3 mm, 6 mm, 10 mm, 16 mm oraz 19 mm (1/8, 1/4, 3/8, 5 / 8, 3/4 cala). Sublimacja rozpoczyna się już w trakcie produkcji suchego lodu. Nie da się powstrzymać sublimacji suchego lodu ponieważ warunki zewnętrzne, temperatura jest zawsze wyższa niż temperatura suchego lodu.Sublimacja suchego lodu w zestawach wysyłkowych


Firma Dry Ice Zone w trosce o dobro klienta stara się zminimalizować straty jakie są wynikiem sublimacji suchego lodu w zestawach wysyłkowych. Można zminimalizować straty które są wynikiem sublimacji suchego lodu niemniej jednak nie da się jej całkowicie powstrzymać. W zestawach wysyłkowych stosujemy opakowania styropianowe, które posiadają grube ścianki: od 30 mm do 35 mm. Grube ścianki opakowania styropianowego minimalizują straty powstałe w procesie sublimacji niemniej jednak zamawiając zestaw suchego lodu należy liczyć się ze stratami które mogą wynosić w zależności od zamówionego zestawu:


null


Sublimacja suchego lodu w zestawie zawierającym 4 kg suchego lodu. W zestawie zawierającym 4 kg suchego lodu w wyniku sublimacji pozostanie:

24 h – 2.4 kg

48 h – 1.2 kg


(ok. 1 - 1,5 kg na dobę)


null


Sublimacja suchego lodu w zestawie zawierającym 7 kg suchego lodu. W wyniku sublimacji pozostanie w opakowaniu:

24 h – 4.2 kg

48 h – 2 kg


(ok. 2 - 3 kg na dobę)


null


Sublimacja suchego lodu w zestawie zawierającym 10 kg suchego lodu. W wyniku sublimacji pozostanie w opakowaniu suchego lodu:

24 h – 7.5 kg

48 h – 5 kg


(ok. 2,5 kg na dobę)


null


Sublimacja suchego lodu w zestawie zawierającym 15 kg suchego lodu. W wyniku sublimacji pozostanie w opakowaniu suchego lodu:

24 h – 12 kg

48 h – 9 kg


(ok. 3 kg na dobę)


null


Sublimacja suchego lodu w zestawie zawierającym 20 kg suchego lodu. W wyniku sublimacji pozostanie w opakowaniu suchego lodu:

24 h – 15 kg

48 h – 10 kg


(ok. 5 kg na dobę)null

Sublimacja suchego lodu w zestawie zawierającym 25 kg suchego lodu (zestaw wzmocniony). W wyniku sublimacji pozostanie w opakowaniu suchego lodu:

24 h – 22,5 kg

48 h – 19,5 kg

(ok. 2 - 3  kg na dobę)


null


Sublimacja suchego lodu w zestawie zawierającym 30 kg suchego lodu. W wyniku sublimacji pozostanie w opakowaniu suchego lodu:

24 h – 24 kg

48 h – 18 kg

(ok. 6 kg na dobę)


null


Sublimacja suchego lodu w zestawie zawierającym 40 kg suchego lodu. W wyniku sublimacji pozostanie w opakowaniu suchego lodu:

24 h – 34 kg

48 h – 27 kg


(ok. 6 - 7 kg na dobę)


UWAGA !!! SUBLIMACJA SUCHEGO LODU ROZPOCZYNA SIĘ JUŻ OD MOMENTU WYSYŁKI !!!


Firma Dry Ice Zone dokłada wszelkich starań aby dostarczyć suchy lód w jak najkrótszym czasie po to aby uniknąć strat jakie są wynikiem sublimacji suchego lodu. Nasze zestawy wysyłkowe posiadają dodatkowe zabezpieczenie w formie opakowania kartonowego, który zabezpiecza dodatkowo opakowanie styropianowe przed pęknięciem lub innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pęknięcia w opakowaniu w którym dostarczany jest suchy lód może skutkować nadmierną sublimacją. Niemniej jednak składając zamówienie na zestaw wysyłkowy należy pamiętać, że suchy lód jest komponentem nietrwałym, dlatego należy liczyć się ze startami podczas dostarczania przesyłek z suchym lodem do odbiorcy. Dostawa suchego lodu odbywa się za pośrednictwem firm kurierskich i to na nich spoczywa obowiązek dostarczenia zamówionego zestawu w stanie nienaruszonym.

null

Przechowywanie suchego lodu


Aby zminimalizować straty, które wynikają z sublimacji suchego lodu należy pamiętać aby otwierać opakowanie, które zostanie dostarczone do odbiorcy jak najrzadziej. Przy każdym otwarciu pokrywy opakowania w którym znajduje się suchy lód podwyższana jest temperatura wewnątrz opakowania a to skutkuje zwiększoną sublimacją. Można przechować suchy lód w zamrażarce lub lodówce, niemniej jednak w domowych warunkach nie da się się wytworzyć tak ekstremalnie niskiej temperatury, która by powstrzymała sublimację suchego lodu. W domu przechowujemy suchy lód jak najdalej od grzejników oraz innych urządzeń, które emitują ciepło. Chronimy opakowanie z suchym lodem przed słońcem aby nie dochodziło do przegrzania i nadmiernej sublimacji.