Suchy lód do chłodzenia pomieszczeń

Przeżyliśmy bardzo sympatyczny gorący weekend i zapowiada się, że wysokich temperatur w tym roku nam nie zabraknie. Być może w tym sezonie skończą się komentarze typu: co to za lato? Lub „gdzie jest to ocieplenie klimatu jak tutaj deszcz leje już drugi tydzień” itp. Skończą się jedne komentarze a powstaną następne, ponieważ niektórzy z nas nie są w stanie znieść tak ekstremalnych temperatur jak +32°C lub +32°C. Podobno tego lata będzie jeszcze cieplej?! Osoby starsze lub chore przebywające w domach przeżywają istne katusze. Dla nich temperatura w domu lub mieszkaniu powyżej +28°C jest udręką. W tak drastycznych warunkach organizm domaga się schłodzenia i robimy to, biorąc szybki prysznic lub pijąc większe ilości wody. Rozwieszamy mokre prześcieradła w oknie lub włączamy wentylator. Niestety tego typu domowe sposoby dają ulgę tylko na chwilę. Wiemy jednak, jak szybko schłodzić mieszkanie wykorzystując do tego celu suchy lód.


Suchy lód do chłodzenia pomieszczeń

Zanim zaprezentujemy możliwości, jakie daje nam suchy lód, pamiętaj, aby nie dopuścić do nagrania się ścian i podłogi w mieszkaniu, domu. Intensywne wietrzenie nic nie daje, jedynie przyśpiesza ogrzanie się całego mieszkania. Nagrzane mieszkanie działa jak piecyk, dlatego trudno jest w nim wytrzymać. Jedynym, dobrym sposobem jest zaciemnienie okien i ochłodzenia mieszkania chłodnym powietrzem. Tylko z skąd takie chłodne powietrze czerpać kiedy wszystko wokół jest nagrzane do czerwoności.


Mamy na to odpowiedź


Wykorzystaj do tego celu suchy lód, który posiada temperaturę -78,5°C. Dzięki tak niskiej temperaturze suchego lodu sam możesz w prosty sposób wykonać swój własny klimatyzator. Potrzebny będzie do tego celu nieduży wiatraczek oraz puste plastykowe butelki o pojemności 1,5 litra. W końcu będziesz mógł wykorzystać plastik do dobrych celów.


Jak wykonać prosty klimatyzator?


Aby wykonać domowym sposobem prosty, acz skuteczny klimatyzator, należy zamówić u nas suchy lód, który zostanie dostarczony kurierem lub pofatygować się samemu do punktu sprzedaży suchego lodu w Raszynie, lub Łodzi. Suchy lód posiadając temperaturę -78,5°C jest doskonałym chłodziwem i bardzo szybko jest w stanie zamrozić wodę w butelkach plastykowych.


null


Suchy lód zamrozi wodę w 15 minut


Wkładając butelki z wodą do zamrażalki, będziesz musiał czekać parę godzin, aby woda została zamrożona. Co gorsza, w miarę upływu czasu, a więc przy następnej wymianie butelek agregat lodówki zostanie nadmiernie obciążony i będzie musiał pracować cały czas, aby zamrozić wodę. Nie wierzysz? Sprawdź nas. Wkładając 6 butelek z wodą (o temperaturze pokojowej) do zamrażalki, uzyskasz zamrożoną wodę w ciągu 5 godzin. Przy następnej wymianie ten czas zostanie wydłużony o następne 2 godziny. Mimo ciągłej pracy agregatu chłodzącego zamrażalka nie jest w stanie szybko zamrozić wodę.


Pomysł ile w tym czasie zużyjesz prądu?!


Wkładając butelki z wodą do pojemnika z suchym lodem, uzyskasz bardzo szybko lód, który pozwoli schłodzić mieszkanie. Po wyjęciu butelek z wodą wystarczy postawić 3,4 butelki z zamrożoną wodą na wprost wiatraczka i agregat chłodzący gotowy. Zamykamy przy tym okna, zostawiając mikro szczeliny, aby dostarczać do mieszkania świeżego powietrza i po sprawie. W ciągu 1,5 do 2 godzin obniżysz w ten sposób temperaturę w mieszkaniu o 5 do 7 stopni. Oczywiście butelek z zamrożoną wodą może być więcej i należy je wymieniać regularnie! Pamiętaj! Nie ma sensu ustawiania wiatraczka na najwyższych obrotach. Im szybciej pracuje wiatraczek, tym wyższa temperatura nawiewu powietrza.


Suchy lód do chłodzenia


null


Suchy lód dostarczany jest do domu w opakowaniach styropianowych o różnej pojemności. Po zamówieniu 10 kg suchego lodu w cenie 92,50 zł za zestaw należy usunąć z opakowania około 3 kg granulatu, aby można było włożyć do środka 4 butelki z wodą. Pamiętaj! Nie można w całości napełniać butelki wodą, bo w tracie zamrażania woda powiększa swoją objętość. Napełniając butelkę wodą, należy pozostawić około 5 cm wolnej przestrzeni. Po włożeniu butelek z wodą zamykamy opakowanie, aby zminimalizować straty wynikające z sublimacji suchego lodu. Odsypaną część granulatu można przechowywać w innym mniejszym opakowaniu lub zamrażalce i użyć go później. Do mrożenia wody potrzebnej do agregatu chłodzącego można wykorzystać gotowy zestaw bardzo często kupowany na rodzinne wyjazdy weekendowe. Na działkę, piknik lub imprezę na świeżym powietrzu. Duży zestaw weekendowy został tak skonfigurowany, aby suchy lód wykorzystać do chłodzenia lub zamrażania a opakowanie styropianowe przeznaczyć na lodówkę turystyczną. W dużym zestawie weekendowym znajduje się 16 kg suchego lodu, który wystarczy do zamrażania wody przez dwa, trzy dni.