Suchy lód do transportu

Opublikowano 20 stycznia 2017 w dziale Transport

Suchy lód od wielu dekad był używany do transportu produktów schłodzonych lub w stanie zamrożonym. Na samym początku był używany do transportu w formie bloków lub plastrów. Obecnie coraz częściej granulat suchego lodu fi 16 mm jest stosowany do transportu w stanie zamrożonym w temperaturze od -8°C do -18 °C. Lub w stanie głębokiego zamrożenia do -78,5 °C.  

Suchy lód do transportu
 

Suchy lód do transportu żywności


Suchy lód do transportu żywności jest stosowany przez większość firm transportowych. W przypadku transportu masowego żywności wykorzystywane są samochody typu chłodnia, które posiadają agregat chłodniczy. To dzięki niemu utrzymywana jest bardzo niska temperatura wewnątrz skrzyni załadunkowej. Mniejsze partie żywności transportowane są w opakowaniach, do których zasypywany jest suchy lód. W tym przypadku suchy lód jest doskonałym chłodziwem dla produktów żywnościowych. Najczęściej do transportu w suchym lodzie wykorzystywany jest granulat fi 16 mm. Grubsze granulki suchego lodu dłużej sublimują, dlatego też przesyłki w suchym lodzie mogą być transportowane na bardzo duże odległości. Korzystając zarówno z transportu drogowego jak i napowietrznego. Suchy lód jest produktem dopuszczonym do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Jego atutem oprócz głębokiego zamrażania jest hamowanie rozwoju bakterii oraz grzybów.
null

Granulat suchego lodu do transportu

Suchy lód idealnie sprawdza się tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie agregatów chłodniczych, a istnieje potrzeba transportu zamrożonych produktów. Granulat suchego lodu używany do transportu bardzo szybko obniża temperaturę wewnątrz opakowania, w którym produkty spożywcze są transportowane. Dodatkowo w procesie sublimacji suchy lód ponownie przekształca się w gaz, wypełniając zimnym dwutlenkiem całe opakowanie. Produkty żywnościowe w takim środowisku beztlenowy mogą być bezpiecznie transportowane na duże odległości. Suchy lód został dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności pod nazwą E 290 przez dyrektywę unijną nr 2002/82/EC oraz wynikającej z niej Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23.12.2003 (Dz.U.03.59.530). Granulat suchego lodu do transportu trafił już bardzo dawno, ale jego właściwościowi pozwalają na stosowanie nie tylko w transporcie, ale również w przemyśle przetwórczym lub produkcji kiełbasy. Z roku na rok właściwości granulatu suchego lodu wykorzystywane są przez inne gałęzie przemysłu.null

Suchy lód w okresie letnim

W okresie letnim suchy lód rewelacyjnie sprawdza się w transporcie żywności, napojów oraz lodów. Granulat suchego lodu fi 16 mm wykorzystywany jest do transportu mrożonek, mrożonych owoców i warzyw oraz soków wstanie głębokiego zamrożenia. Właściwości suchego lodu wykorzystywane są również w życiu codziennym, podczas wyjazdów rodzinnych umieszcza się w lodówce turystycznej produkty, które muszą się znajdować w stanie zamrożonym. Następnie do lodówki wsypywany jest suchy lód, który jest doskonałym czynnikiem chłodzącym. Po zamknięciu produkty mrożone można bardzo długo przechowywać. Zamiast lodówki turystycznej można do transportu wykorzystać doskonałe opakowanie styrobox, które dzięki grubym styropianowym ściankom również dobrze sprawdzi się jak lodówka turystyczna. Suchy lód do lodówki turystycznej jest najczęściej kupowany przed weekendem. Przed weekendowymi wyjazdami na działkę, grille, plaże czy pikniki. Suchy lód w okresie letnim jest bardzo często kupowany do chłodzenia napojów gazowanych lub alkoholowych. Wykorzystując opakowanie styrobox w zastępstwie lodówki turystycznej można do niej włożyć piwo, wino i inne napoje, aby na miejscu docelowym cieszyć się doskonale schłodzonymi napojami.null

Transport kriogeniczny

Transport kriogeniczny realizowany jest w skrajnie niskich temperaturach. W transporcie kriogenicznym przyjmuje się graniczne temperatury niższe od -150°C.Najczęściej stosowaną metodą zamrażania kriogenicznego jest zamrażanie w ciekłym azocie (LIN). Nieco rzadziej, jako czynnik kriogeniczny, wykorzystywany jest ciekły dwutlenek węgla (LIC). W transporcie w suchym lodzie UN 1845 przyjmuje się graniczne temperatury niższe od -20°C (tzw. głębokie zamrożenie). Metodą zamrażania w transporcie UN 1845 jest wykorzystanie suchego lodu (zestalonego dwutlenku węgla). Transport w suchym lodzie materiału biologicznego odbywa się zarówno z wykorzystaniem transportu drogowego jak i napowietrznego. Opakowania stosowane w transporcie lotniczym do transportu w suchym lodzie muszą spełniać wytyczne transportu lotniczego IATA, ponieważ suchy lód jest uważany za materiał niebezpieczny. W przypadku rozszczelnienia się opakowania, które zawiera suchy lód wydostający się z wnętrza dwutlenek węgla, może stanowić zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa pasażerów.


Suchy lód do transportu materiału biologicznego


Dzięki dużej wydajności chłodzenia i działaniu bakteriostatycznemu suchy lód używany jest przez szpitale, akademie, uniwersytety do transportu krwi, organów i próbek materiału biologicznego. Równie często w suchym lodzie transportowana jest krew, osocze lub krew pępowinowa do banku krwi. Jak widać pole zastosowania suchego lodu jest przeogromne.

Suchy lód dzięki swoim właściwościom, do których zaliczyć można sublimację - bezpośrednie przejście z fazy stałej w gazową - używany może być do mrożenia lub chłodzenia produktów, które są umieszczone w opakowaniu.  


Suchy lód do transportu farmaceutycznegonull

Transport farmaceutyczny niektórych produktów odbywa się również w suchym lodzie. Czynnikiem chłodzącym jest zestalony dwutlenek węgla w formie granulatu. Suchy lód zstępuje żele chłodzące a w szczególności lód pochodzący z wody. Transport farmaceutyczny z suchym lodem realizowany jest zarówno drogą napowietrzną jak poprzez transport drogowy. Leki, szczepionki i inne farmaceutyki zamknięte w szczelnych opakowania z dodatkiem suchego lodu dostarczane są do hurtowni lub aptek.