Suchy lód do transportu leków

Opublikowano 20 października 2020 w dziale Transport

Suchy lód do transportu leków wykorzystywany jest od dekad. Nie tylko ze względu na jego niską temperaturę, która wynosi -78.5°C. Ze względu na to, że suchy lód wytwarzany jest z ciekłego dwutlenku węgla, a nie z wody nie pozostaje po nim żaden ślad. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku lodu w kostkach po dłuższym czasie pozostanie po nim mniejsza lub większa ilość wody. Uzależnione jest to od ilości lodu użytego jako chłodziwo. Gdyby w ten sposób transportować leki to po paru godzinach zalane zostaną wodą i z pewnością większość z nich nie będzie się nadawać do użytku. W przypadku suchego lodu taki problem nie występuje, niemniej jednak granulat użyty do transportu leków musi być dokładnie odmierzony.

Suchy lód do transportu leków

Transport leków w suchym lodzie


Suchy lód używany do transportu farmaceutyków podlega sublimacji. Jest to proces zamiany ciała stałego w gaz. W przypadku suchego lodu jest to dwutlenek węgla. Sublimacja suchego lodu zachodzi zawsze powyżej temperatury -78.5°C. Im wyższa temperatura, tym szybciej następuje zamiana suchego lody w gaz. Aby prowadzić sprawnie transport leków na krótkie i dłuższe trasy, firma transportowa musi posiadać odpowiednie kontenery i opakowania specjalistyczne. To jednak nie wszystko. Firma transportowa otrzymująca zlecenie musi za każdym razem przeprowadzić walidację opakowania, aby dokładnie określić ile suchego lodu będzie potrzebne w całym zakresie dystrybucji. Poczynając od odebrania leków z hurtowni poprzez załadunek, przeładunek i przyjazd na miejsce przeznaczenia. Nie jest to takie proste, jakby mogło się wydawać i tylko firmy z długoletnim doświadczeniem są w stanie wykonywać transport leków w suchym lodzie.


null


Mobilna flota firmy OCS realizująca transport w suchym lodzie.


Zasady transportu leków i produktów leczniczych są regulowane przez ustawę o prawie farmaceutycznym z dnia 6 września 2001 roku. Według ustawy przewóz leków nie może być realizowany w taki sam sposób jak transport innych towarów masowych.


Leki przeznaczone do transportu muszą być zabezpieczone przed zanieczyszczeniem. Wzajemnym skażeniem i uszkodzeniem mechanicznym. Większość leków musi być zabezpieczona przed szkodliwym oddziaływaniem światła, wilgoci i temperatury. Transport leków w kontrolowanej temperaturze musi być udokumentowany na podstawie danych z urządzeń pomiarowych. W zależności od wykonywanego transportu w komorze ładunkowej, kontenerach lub opakowaniu powinna być utrzymywana temperatura w zakresie od 15°C do 25°C lub 8°C do 15°C. Temperatura transportu leków określana jest przez producenta. Leki wymagające transportu w temperaturze 2°C do 8°C przewożone są transportem dedykowanym. Transport dedykowany leków odbywa się w ściśle określonych warunkach z firmy farmaceutycznej do hurtowni lub z hurtowni do aptek.


null


Sprzedaż suchego lodu do transportu leków


Sprzedaż suchego lodu do transportu leków realizowana jest w oddziale Dry Ice Zone mieszczącym się w Raszynie od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 do 17:00. Sprzedaż w sobotę odbywa się od 9:00 do 13:00. Najczęściej wybieraną formą suchego lodu przez firmy transportowe jest granulat fi 16 mm, który dłużej sublimuje i utrzymuje pożądaną temperaturę. Firmy transportowe, spedycyjne nieposiadające własnego opakowania styropianowego na suchy lód mogą kupić odpowiednie u nas. Posiadamy w ciągłej sprzedaży opakowania styropianowe o pojemności od 4 do 315 litrów. Istnieje również możliwość stałych dostaw suchego lodu do firm zajmujących się transportem. Dostawy suchego lodu realizowane są w kontenerach o zawartości od 100 do 500 kg granulatu. W obecnej sytuacji zagrożenia COVID-19 suchy lód zamówisz online z dostawą kurierską w całym kraju. Koszt dostawy kurierem wybranego zestawu wynosi: 19,99 zł.


Dostawa suchego lodu w zestawach wysyłkowych do firm i odbiorców indywidualnych.

Wybierz swój zestaw wysyłkowy.
4 kg
      7 kg

     10 kg       12 kg
15 kg
     20 kg
     30 kg
     40 kg


Zestawy specjalne suchego lodu dostarczane w opakowaniach posiadających grubsze ścianki (60 mm).
        Mniejsza sublimacja i straty suchego lodu. Bezpieczniejsze odporniejsze opakowanie.20 kg
     25 kg
null