Suchy lód do transportu lodów

Opublikowano 26 września 2018 w dziale Transport


Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że lody transportowane są samochodami, które posiadają agregat chłodniczy, który utrzymuje niską temperaturę. Samochodu z lodami oklejone kolorowymi naklejkami pokazują się również na osiedlach, zachęcając mieszkańców do zakupu lodów. Duże partie lodów faktycznie transportowane są odpowiednimi samochodami typu chłodnia, niemniej jednak mniejsze partie lodów dostarcza się inaczej. Lody transportowane są w suchym lodzie, ponieważ jest on doskonałym chłodziwem. Po wsypaniu granulatu suchego lodu do opakowania z lodami można je w niskich temperaturach transportować na spore odległości.Suchy lód do transportu lodów


Suchy lód posiadając temperaturę -78.5°C jest doskonałym chłodziwem, wykorzystywanym do transportu produktów spożywczych, mięsa, a nawet lodów. Po wsypaniu granulatu suchego lodu do opakowania uzyskiwana jest wewnątrz bardzo niska temperatura poniżej -18°C, dzięki czemu lody są dobrze zmrożone. Granulat suchego lodu fi 16 mm długo sublimuje, dlatego też jest obecnie najczęściej stosowany do transportu produktów mrożonych. Należy zauważyć, że wymagania temperaturowe dla asortymentu mrożonego a w szczególności lodów generują wysokie koszty zużycia energii i paliwa. Samochody do transportu lodów muszą być zaopatrzone w wysoko wydajne agregaty chłodnicze, które pracują na okrągło. Muszą utrzymywać odpowiednią temperaturę podczas transportu, ponieważ nie można dopuścić, aby lody się rozmroziły. Lody po rozmrożeniu nie nadają się do ponownego zamrożenia.


null


Zalety granulatu suchego lodu


Największą zaletą granulatu suchego lodu jest to, że po wsypaniu do opakowania bardzo długo sublimuje. Sublimacja suchego lodu rozpoczyna się podczas produkcji suchego lodu ze względu na to, że przy kontakcie z cieplejszym od siebie powietrzem ponownie zamienia się w gaz. Dwutlenek węgla, z którego suchy lód został wytworzony po wsypaniu granulatu do opakowania zimny dwutlenek węgla otacza lody, odcinając dopływ tlenu. W przypadku transportu produktów spożywczych jest to dodatkowa zaleta, ponieważ tlen jest odpowiedzialny za psucie się produktów. Inną zaletą jest również i to, że dzięki granulatowi suchego lodu można realizować transport, który wymaga różnej temperatury, dzięki czemu w skrzyni załadunkowej można przewozić więcej paczek. Jest to tańsze rozwiązanie, ponieważ w trakcie dystrybucji lodów oraz innych towarów do sklepu trafia więcej towarów, tym samym generowane są oszczędności.


null


Zapotrzebowanie na lody uzależnione jest od warunków pogodowych. Trudno jest przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie w różnych okresach, dlatego też bardzo często lody są dowożone do sklepów z dnia na dzień, aby zaspokoić zapotrzebowanie na te smakołyki. Największym wyzwaniem dla operatorów logistycznych jest dystrybucja towarów przy nagłych skokach zapotrzebowania, które mogą sięgać kilkuset procent z dnia na dzień. Doskonałym rozwiązaniem jest transport w suchym lodzie produktów mrożonych w tym i lodów.

Lody Pura Vida


Przedstawiciel firmy Pura Vida jest częstym gościem u nas, ponieważ przy dystrybucji lodów bardzo często korzysta z właściwości granulatu suchego lodu. Lody Pura Vida wykonane są Fińskiego mleka, które pochodzi w farm gdzie krowy są masowane, rozpieszczane i pasą się na wolnym powietrzu. Pyszne rożki, lody na patyku czy też kubeczki 500 ml można kupić obecnie nie tylko w wybranych kawiarniach, czy też pubach. Pyszne lody są dostępne również w sieci sklepów Simply, Auchan i Real oraz supermarketach Piotr i Paweł. Przedstawiciele firmy Pura Vida są obecni również na festiwalach oraz większych imprezach masowych reklamując w ten sposób swoje lody. Ważnym tematem do utrzymywania zimnego łańcucha dostaw jest sam skład przewożonych lodów, są lody wykonane z mleka w proszku, spulchniaczy i sztucznych barwinków i te nie wymagają niskiego schłodzenia ale są też takie lody jak naszego jednego z klientów firmy Pura Vida, gdzie składniki są pochodzenia naturalnego i organicznego które wymagają niższej temperatury


null


Ekologiczne lody Pura Vida produkowane są wyłącznie z naturalnych składników. Są one ręcznie pakowane w biodegradowalne pergaminy. Lody wytwarzane są w niewielkim miasteczku w Estonii.


null


Czym lody Pura Vida różnią się od innych lodów?

Lody Pura Vida nie posiadają tłuszczów roślinnych, a jedynie zwierzęce. Lody nie posiadają też żadnych składników nienaturalnych. Posiadają nowoczesne opakowania, przemawiające swoim wyglądem do współczesnych, wymagających klientów, znudzonych tradycyjnym wzornictwem. W skład lodów wchodzą największe kawałki truskawek. Jako dodatki do lodów często stosowane są egzotyczne składniki, dotąd nieeksploatowane (najlepsze morele z Armenii, miód z Ałtaju).

null

Lody Pura Vida przeznaczone są dla osób, które dbają o zdrowe żywienie swoich dzieci, a także wszystkich, którzy zwracają uwagę na to, co jedzą i chcą produktów bez barwników, emulgatorów, składników „zastępczych” czy GMO. Więcej informacji => Pura Vida