Suchy lód do transportu lotniczego żywności

Opublikowano 10 sierpnia 2018 w dziale Transport

Żywność transportowana jest na różne sposoby w zależności od odległości, jaką żywność musi pokonać oraz stanu, w jakim ma dotrzeć do danego kraju. Żywność świeża musi być transportowana, jak najszybciej jak się da, aby zachować walory smakowe oraz stan świeżości dlatego bardzo często jest wykorzystywany transport lotniczy. Transportem lotniczym również transportowane są warzywa i owoce w stanie zamrożenia. Do transportu w suchym lodzie wykorzystywany jest granulat suchego lodu fi 16 mm. Granulat fi 16 mm jest obecnie wykorzystywany do transportu mrożonek i innych produktów zamrożonych, ponieważ jest wygodniejszy niż bloki lub płaty suchego lodu. Przysypując warstwowo produkty zamrożone granulatem suchego lodu można mieć pewność, że bardzo niska temperatura wewnątrz opakowania będzie utrzymywana przez długi czas. Dla firm transportowych, które realizują transport lotniczy w suchym lodzie, posiadamy w ofercie zestawy suchego lodu o różnej pojemności. Jesteśmy również w stanie dostarczyć suchy lód w dowolnej ilości.


Suchy lód do transportu lotniczego żywności

Suchy lód do transportu lotniczego


null


Suchy lód jest doskonałym chłodziwem wykorzystywanym do transportu lotniczego, ale nie tylko. Transport drogowy również wykorzystuje właściwości suchego lodu wszędzie tam, gdzie można zastosować samochodów z agregatem chłodniczym. Suchy lód posiada temperaturę -78,5°C i wykonany jest z ciekłego dwutlenku węgla, który jest przekształcany w śnieg, a następnie prasowany do odpowiedniej formy w prasach hydraulicznych. Jako chłodziwo suchy lód posiada jeszcze jedną ważną właściwość. Nie rozpuszcza się, tak jak to jest w przypadku lodu powstałego z zamrożonej wody. Sublimując, przekształca się ponownie w dwutlenek węgla, z którego został wykonany. Przekształcając się ponownie w dwutlenek węgla suchy lód nie pozostawia po sobie wilgoci, dlatego nazywany jest „suchym”. Jest to bardzo ważna właściwość, ponieważ można suchy lód zastosować nawet do transportu produktów spożywczych w opakowaniach tekturowych. Brak wody (wilgoci), która powstaje poprzez zastosowanie klasycznego lodu, zapewnia stabilność przesyłki, w której jest zastosowane opakowanie kartonowe. Jeszcze nie tak dawno w transporcie lotniczym oraz drogowym wykorzystywany był suchy lód w blokach lub plastrach, niemniej jednak rozkład temperatury jest o wiele lepszy, gdy mrożonki lub inne produkty mrożone są układane warstwowo z dodatkiem granulatu suchego lodu. Można mieć wówczas pewność, że ujemna temperatura poniżej -20°C będzie utrzymywana w całej przestrzeni opakowania.


null

Suchy lód do transportu w stanie zamrożonym


Transport drogowy mrożonek odbywa się najczęściej samochodami typu chłodnia lub mrożnia. Na wyposażeniu samochodu jest wówczas agregat chłodniczy, który wytwarza odpowiednią temperaturę wewnątrz skrzyni załadunkowej. Takimi samochodami odbywa się transport dużej partii mrożonych warzyw, owoców lub mięsa w stanie zamrożonym. W przypadku transportu mniejszych partii żywności mrożonej wykorzystywany jest suchy lód oraz odpowiednie opakowania, które izolują mrożonki od zmiennych warunków atmosferycznych. Suchy lód pozwala również na transport różnego rodzaju produktów w różnej temperaturze przewozu, co zasadniczo zmniejsza koszt transportu. Jednym samochodem można wówczas przewieść wiele towarów, ale aby taki transport zorganizować, należy zastosować odpowiednie opakowanie oraz suchy lód. Należy wówczas obliczyć ile suchego lodu będzie potrzeba aby dowieść dane produkty do odbiorcy, bez ryzyka ich rozmrożenia się. Zależy to w głównej mierze od długości trasy oraz właściwości izotermicznych opakowań, które posłużą za pojemniki, w których będą panowały odpowiednie warunki temperaturowe. W przypadku transportu lotniczego w suchym lodzie należy przestrzegać pewnych ściśle określonych zasad, ponieważ suchy lód jest uznawany za materiał niebezpieczny, który może stanowić zagrożenie.


null


Warunki transportu materiałów niebezpiecznych zostały opracowane przez ICAO (Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego) oraz IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Transportu Lotniczego) Odpowiednie przepisy zawarte są w Instrukcji Technicznej ICAO oraz przepisach IATA DGR. Zwykle transport lotniczy w suchym lodzie odbywa się samolotami cargo. Można w nich transportować przesyłki z suchym lodem, które są umieszczone na paletach. Transport na paletach jest bardzo wygodny, ponieważ zmniejsza to koszt całego przedsięwzięcia. Za jednym razem można wysłać drogą napowietrzną dużą partię produktów mrożonych.


Transport lotniczy mrożonek


null


Polskie warzywa i owoce przebywają długą drogę do konsumentów w innych państwach. Dzięki swoim walorom smakowym eksport Polskich produktów rolnych zwiększa się z roku na rok. W transporcie lotniczym produktów mrożonych stosowane są dwa rozwiązania. Transport w kontenerach chłodniczych, które posiadają agregat chłodzący z własnym zasilaniem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie niemniej jednak o wiele droższe niż transport w suchym lodzie. Przy szybkich i częstych dostawach bardziej opłacalny jest transport w opakowaniach styropianowych, które wyśmienicie sprawdzają się w tego typu dostawach. Grube styropianowe ścianki opakowania chronią mrożone warzywa przed warunkami atmosferycznymi. Doskonale utrzymują niską temperaturę przez długi czas, gdy zostanie zasypany do nich granulat suchego lodu. Transport lotniczy mrożonek rozwija się bardzo szybko. Przykładem mogą być nasze rodzime brokuły, których transport nasilił się od dekady. Dzięki nowym technologiom szybkiego mrożenia kriogenicznego z zastosowaniem ciekło azotu lub ciekłego dwutlenku węgla brokuły zachowują swoje wartości odżywcze i smakowe. Proces mrożenia brokułów rozpoczyna się od przyjęcia surowca formie różyczek o wielkości 2-6 cm. Następnie brokuły poddawane są blanszowaniu, który to proces polega na krótkotrwałym sparzeniu brokuł w temperaturze 76°C. Dzięki blanszowaniu brokuły zachowują swój aromat i kolor po zamrożeniu. Kolejnym etapem jest schładzanie brokuł, a następnie głębokie i szybkie zamrażanie w specjalnym tunelu w strumieniu ciekłego azotu lub ciekłego dwutlenku węgla. Po zamrożeniu brokuły pakowane i przechowywane w temperaturze -21°C. Aby zachować wszystkie walory smakowe i odżywcze brokuły oraz inne mrożonki muszą być transportowane w tej samej temperaturze (lub niższej), w jakiej były przechowywane.


Sklep suchego lodu posiada w swojej ofercie gotowe zestawy suchego lodu dla firm, które zajmują się transportem. Jesteśmy również w stanie dostarczyć suchy lód w kontenerach o zawartości od 100 do 500 kg granulatu fi 16 mm.