Suchy lód na targach

Opublikowano 15 września 2018 w dziale Imprezy

Suchy lód jest komponentem, którego właściwości wykorzystywane w trakcie licznych mniejszych lub większych imprez. Suchy lód jest obecny na weselach, dyskotekach oraz w zaciszu domowym wykorzystywany jest do drinków i nie tylko podczas imienin lub urodzin. Wszędzie tam, gdzie potrzebne są efekty specjalne, czyli na scenie teatru, koncertach oraz podczas kręcenia filmu. Można powiedzieć, że suchy lód jest wszędzie, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podczas targów suchy lód jest również wykorzystywany do …....no właśnie do czego? Każdy wystawca chce jakoś zwrócić uwagę na swoje stoisko. Zgromadzić jak najwięcej ludzi, aby pieniądze przeznaczone na targi nie poszły w przysłowiowe „błoto” Aby zwrócić uwagę na stoisko wystawowe wymyślane są różne gadżety, które mają przykuć uwagę przybyłych gości.

Suchy lód na targach


Targi to wyśmienite miejsce spotkań handlowych, które odbywają się cyklicznie w różnych regionach naszego kraju. Odbywają się one według ściśle określonego harmonogramu. Podczas targów firma biorąca w niej udział może dokonywać transakcji handlowych. Może również zaprezentować swoje produkty i nowości. Targi stanowią formę zorganizowanego rynku, który umożliwia kontakt sprzedających i kupujących. Stoisko targowe niesie ze sobą prestiż, który wymaga starannego skoordynowania ze sobą wielu czynników i w tym potrzeba niesamowitego talentu organizatorskiego. Każdy szczegół musi być przemyślany, ponieważ od pierwszego wrażenia zależy to, czy zdobędziemy nabywców swoich produktów. Stoisko handlowe musi reprezentować pewien poziom, aby wzbudzić zaufanie potencjalnych kontrahentów. Do zachęcenia odwiedzających można posłużyć się suchym lodem. Biały gęsty dym oraz bulgotanie wody zawsze przyciąga tłum, który z zaciekawieniem gromadzi się przy stoisku, dodatkową atrakcja może być podświetlenie bulgoczącej wody od spodu, wówczas widok się wzbogacony mieniącym się kolorem światła pomiędzy bąblami wody a opadającym gęstym dymem


null


Podczas festiwalu filmowego odbywającego się w Gdyni zostaliśmy poproszeni przez organizatorów o zorganizowanie efektów specjalnych z wykorzystaniem suchego lodu. Suchy lód wyśmienicie się nadaje do tworzenia efektów specjalnych, które przyciągają tłum ciekawskich a tym samym targi lub festiwal nabiera pewnego smaku. Po wrzuceniu suchego lodu do wody rozpoczyna się dynamiczny proces sublimacji. Woda zaczyna bulgotać, tak jakby się gotowała. Zaczyna się z wody wydobywać gęsty biały dym. Gęsty dym pochodzi z sublimacji suchego lodu. Ponownej zamiany suchego lodu w dwutlenek węgla, z którego został wytworzony.


Suchy lód na targach i pokazach


Suchy lód można wykorzystać na wiele sposobów. Podczas koncertów lub większych imprezach masowych wykorzystywany jest proces sublimacji. Sublimacja suchego lodu zachodzi intensywnie w temperaturze pokojowej, ponieważ zestalony dwutlenek węgla posiada temperaturę -78°C. Suchy lód składa się z zestalonego dwutlenku węgla. Podczas sublimacji suchego lodu ponownie przekształca się w gaz, z którego został wytworzony. W ciepłej lub gorącej wodzie proces sublimacji jest intensywniejszy. Po dodaniu suchego lodu do wody zaczyna ona bardzo intensywnie parować oraz bulgotać tak jakby się gotowała. Gesty dym jest koloru białego i unosi się tuż przy powierzchni, ponieważ dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza. Stosując kolorowe oświetlenie, można gęsty dym zamienić w płynącą czerwoną lawę.


null


Tworzenie kaskad i wodospadów z wykorzystaniem suchego lodu


Gęsty biały dym uzyskiwany w procesie sublimacji może posłużyć do tworzenia kaskad, wodospadów lub kurtyn dymnych o dowolnym kolorze. W tym przypadku zimny dwutlenek węgla spływa po schodach. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, dlatego też zawsze będzie „spływał: do niżej położonego poziomu. Utrzymuje się on dość długo. Zależy to w głównej mierze od intensywności sublimacji oraz temperatury otoczenia. Do tworzenia takich efektów specjalnych wystarczy posłużyć się dowolnym szklanym lub plastykowym pojemnikiem, do którego wlewamy gorącą wodę. Im cieplejsza woda tym proces sublimacji jest intensywniejszy. Można również użyć opakowania styropianowego, w którym dostarczany jest granulat suchego lodu. Wystarczy w nim wyciąć z boku otwór i dodatkowo otwór w wieczku opakowania a następnie wlać gorącą wodę, aby przekształcić opakowanie styropianowe w wytwornicę dymu. Należy jednak pamiętać, aby od czasu do czasu dolać gorącej wody, ponieważ w miarę sublimacji będzie ona coraz chłodniejsza.


nullKażda z branż biorąca udział na targach ma swoje przysłowiowe pięć minut. Dzięki zebraniu dużej ilości firm na targach, które oferują usługi w zakresie konkretnej branży, wystawcy mając możliwość porównania oferty swojej i konkurentów. Mogą również podejrzeć, jak rozwija się konkurencja i dokąd zmierza. Najważniejsze dla firm jest to, że targi tematyczne gwarantują duże zainteresowanie kupujących. Na targach przybywa sporo osób, które chcą tylko pozwiedzać stosika targowe, niemniej jednak sporą grupą są biznesmeni, którzy szukają ciekawych ofert. Mogą oni nie tylko zapoznać się z ofertami firm, ale także porozmawiać z profesjonalistami w danej branży.


Ciekawe efekty specjalne


null


Na stoisku targowym można również wykorzystać proces sublimacji do tworzenia ciekawych efektów specjalnych. Z pewnością nikt nie przejdzie koło takiego stoiska obojętnie. Jak widać na zdjęciu wystarczy szklany pojemnik z ciepłą wodą do którego wsypywany jest granulat suchego lodu aby, stworzyć ciekawy efekt. W tym przypadku firma będąca na targach korzystająca z właściwości suchego lodu postarała się o to, aby stworzyć bardzo ciekawe widowisko. Sublimujący suchy lód został zamknięty w przezroczystej plastykowej obudowie. W górnej części został zamontowany mały wentylatorek, który wyciągał powietrze z obudowy razem z białym dymkiem. Uzyskano w ten sposób bardzo ciekawy efekt, który jest widoczny na zdjęciu.