Suchy lód dla szczepionek

Opublikowano 17 grudnia 2020 w dziale Nowości ze świata

Najważniejszym tematem 2020 roku jest koronawirus i jego następstwa w formie zdrowotnym oraz społecznym. Drugi równie waży temat to szczepionka na koronawirusa. Wielka Brytania doczekała się już szczepionki i od 7 grudnia obywatele mogą poddać się dobrowolnym szczepieniom. Wiceminister zdrowia Wielkiej Brytanii Nadhim Zahawi poinformował niedawno, że w ciągu pierwszego tygodnia szczepień przeciwko COVID-19 szczepionkę otrzymało 137 897 osób. Przeglądając zasoby internetu, można zauważyć, że więcej się pisze na temat skomplikowanego procesu dystrybucji niż o samych szczepionkach. Transport szczepionek na koronawirusa jest bardzo złożonym procesem, ponieważ należy zachować temperaturę od -70°C do -80°C, dlatego cała uwaga skupiona jest na tym zagadnieniu. Mało jest informacji na temat skuteczności szczepionki. Podobno szczepionka firmy Pfizer i BioNTech posiada 95% skuteczności. Z informacji przewijających się w internecie wynika, że skutki uboczne szczepionki są łagodne i trwają najwyżej kilka dni. Nikt jednak nie jest w stanie napisać, jakie są te skutki uboczne, ponieważ jesteśmy dopiero na samym początku dobrowolnych szczepień na koronawirusa. Wiemy za to z mediów, jak skomplikowany jest transport szczepionki na koronawirusa. Głównym bohaterem w tym procesie jest suchy lód posiadający temperaturę -78.5°C oraz opakowania lub kontenery, w których szczepionka na koronawirusa będzie transportowana i przechowywana. Suchy lód dla szczepionek może być stosowany pod postacią: bloków, plastrów lub granulatu.

Suchy lód dla szczepionek

Dystrybucja szczepionki na koronawirusa


Według wstępnych obliczeń codziennie do przechowywania szczepionki na koronawirusa będzie potrzebne 10 ton suchego lodu. Drugie tyle suchego lodu jest potrzebne w trakcie transportu szczepionki, które będą umieszczone w płaskich kartonowych pudełkach przypominających opakowania na pizzę. Płaskie opakowania ze szczepionkami są zasypywane suchym lodem, aby w opakowaniu zbiorczym uzyskać wymaganą temperaturę pomiędzy -70°C do -80°C. Każde opakowanie, w którym będzie się znajdowało 5 tysięcy szczepionek, posiada nadajnik GPS. System dystrybucji szczepionek został opracowany przez firmę Pfizer i jest bardzo drogi. Najdroższe w tym wszystkim są opakowania. Opakowania, w których szczepionki zostaną przetransportowane do innych państw. Transport szczepionek w suchym lodzie nie jest niczym nowym. Suchy lód do transportu wykorzystywany jest od dekad przez przewoźników na całym świecie.

Czytając dramatyczne informacje w internecie laik, który nigdy nie miał do czynienia z transportem towarów w stanie zamrożonym (-70°C do -80°C) może odnieść wrażenie, że rzeczywiście jest to proces bardzo skomplikowany. Dochodzi jeszcze do tego sublimacja suchego lodu (zamiana ciała stałego w gaz) a więc stałe uzupełnianie chłodziwa w opakowaniach oraz pojemnikach, w których będą przechowywane opakowania zbiorcze ze szczepionkami. Suchy lód dla szczepionek w formie granulatu musi być zawsze pod ręką i mając na uwadze 8 czy też 9 tysięcy punktów szczepień, jakie gwarantuje nasz Rząd, to rzeczywiście skala tego przedsięwzięcia jest ogromna. Punkty szczepień mają być ulokowane w każdej gminie, a więc niemal codziennie do tych punktów musi dotrzeć suchy lód, aby uzupełnić jego braki. Czy aby na pewno?null

Dostawa suchego lodu do szczepionek


Według firmy OCS lidera transportu farmaceutyków i szczepionek w Polsce w stanie schłodzonym lub zamrożonym cały proces dystrybucji jest bardzo prosty. Bardziej problematyczne jest przechowywanie szczepionki w tak niskich temperaturach. Jest jednak proste rozwiązanie gwarantujące zachowanie temperatury od -70°C do -80°C w punktach szczepień. Codziennie w całym kraju firmy kurierskie dostarczają w ciągu 24 h duże ilości paczek z suchym lodem do firm i odbiorców indywidualnych. Dostawa suchego lodu dla szczepionek w celu uzupełnienia go w kontenerach nie powinna nastręczać żadnych problemów. Suchy lód do miejsca docelowego dostarczany jest w opakowaniach styropianowych, aby zminimalizować straty powstające w wyniku sublimacji. Jedynym problemem może być tylko odpowiedni kontener lub inny pojemnik izotermiczny, w którym szczepionki na COVID-19 będą przechowywane. Odpowiednie kontenery są jednak dostępne na rynku. Po dostarczeniu opakowania ze szczepionkami do punktu szczepień należy je umieścić w kontenerze izotermicznym, do którego należy wsypać granulat suchego lodu. Włożyć plastry lub bloki i wymieniać je raz na 10 dni. Gdy zostanie uruchomione 8 tysięcy punktów szczepień, w których szczepionki będą przechowywane w kontenerach dotarcie do nich raz w tygodniu i wymiana suchego lodu nie powinna nastręczać żadnych problemów. Suchy lód do punktów szczepień, klinik i szpitali może być dostarczany systematycznie. Codziennie firma Dry Ice Zone dostarcza suchy lód za pośrednictwem firm kurierskich dziesiątki, a nawet setki kilogramów suchego lodu w całym kraju. Jakby nie było, jesteśmy pierwszą w kraju firmą zajmującą dystrybucją suchego lodu. Dostarczamy od 10 lat suchy lód do odbiorców indywidualnych oraz firm. Dostawa suchego lodu dla szczepionek to dla nas żaden problem.Dostarczamy suchy lód do punktów szczepień i klinik w zestawach wysyłkowych kurierem w całym kraju.

Dostawa suchego lodu kurierem w 24 h.4 kg
      7 kg

     10 kg      12 kg
15 kg
    20 kg
    30 kg
    40 kg


Firma Dry Ice Zone posiada również w ofercie zestawy suchego lodu posiadające opakowania o grubszych ściankach (60 mm).
        Mniejsze straty i sublimacja suchego lodu. Bezpieczniejsze odporniejsze opakowanie.20 kg
     25 kg
     40 kgSprawdź, jak szybko możesz zamówić suchy lód do punktów szczepień. Jest to tylko przykład zestawów suchego lodu o różnej pojemności, które można zamówić on-line 7 dni w tygodniu. Przy cyklicznych dostawach suchego lodu do klinik i punktów szczepień cena jest uzgadniana indywidualnie. Zadzwoń, aby dowiedzieć się szczegółów. Tel: +48-22-461-0500 od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 do 17:00.

Przechowywanie szczepionki na koronawirusa
null


Kraje, do których trafi szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer, muszą zapewnić odpowiednie warunki przechowywania. Szczepionka firmy Pfizer posiada szczególne wymagania. Musi być przechowywana w temperaturze -70°C do -80°C. Zachowując taką temperaturę, szczepionki mogą być przechowywane przez maksymalnie sześć miesięcy. Mając na uwadze wymagania stawiane przez NFZ punktom szczepień, które powinny zaszczepić 180 osób tygodniowo, po szybkim przeliczeniu w ciągu 6 miesięcy wykorzystają 4320 szczepionek. Czyli prawie tyle ile znajduje się w jednej paczce ze szczepionkami dostarczanej przez firmę Pfizer. Należy przypomnieć, że szczepionka na koronawirusa może być przechowywana przez 5 dni w lodówce w temperaturze 2°C do 8°C. Przechowywanie szczepionki na koronawirusa może odbywać się w zamrażalkach kriogenicznych lub wspomnianym na samym początku suchym lodzie. Organizując punk szczepień na SARS-CoV-2 wystarczy kupić nieduży kontener izotermiczny, zadzwonić do firmy, która zajmuje się dystrybucją suchego lodu w Polsce i uzgodnić stałe dostawy granulatu lub bloków. Dostawy muszą być realizowane raz na 10 dni. Ilość suchego lodu do szczepionek uzależniona jest od wielkości kontenera. Im większa pojemność kontenera, tym więcej suchego lodu będzie potrzeba do utrzymania temperatury jej przechowywania. Pamiętajmy! Najprostsze rozwiązania są najwłaściwsze.