Świeczka której nie da się podpalić

Opublikowano 19 maja 2018 w dziale Imprezy

4 kg suchego lodu wystarczy do wykonania tego oraz innych ciekawych eksperymentów w domu. Świeczka której nie da się zapalić jest prostym eksperymentem który można wykonać podczas zabawy z dziećmi na urodziny lub imieniny. Eksperyment ze świeczką można przeprowadzić wykorzystując właściwości suchego lodu. ​ Należy jednak pamiętać aby zachować wszelkie środki bezpieczeństwa.

Świeczka której nie da się podpalić

Świeczka której nie można podpalić

Przeglądając zasoby internetu z pewnością nie raz spotkaliście się z prostym eksperymentem który z pewnością zadziwi nasze pociechy. Do tego eksperymentu będzie potrzebny suchy lód w dowolnej formie. Kupując suchy lód w blokach można go pokruszyć niemniej jednak do domowych eksperymentów najlepiej nadaje się granulat suchego lodu fi 16 mm. Do domowej zabawy z suchym lodem doskonale nadaje się zestaw zawierający 4 kg suchego lodu. Granulat suchego lodu fi 16 mm jest on poręczny i łatwiej się jest nim posługiwać. Aby wykonać eksperyment z suchym lodem wystarczy do naczynia: kieliszka, słoika lub szklanki włożyć parę granulek suchego lodu. Po włożeniu granulatu do naczynia rozpocznie się proces sublimacji suchego lodu dzięki czemu szklanka lub inne naczynie zostanie wypełnione dwutlenkiem węgla którego nie będzie widać. Do naczynia wkładamy świeczkę – może to być zwykły podgrzewać i prosimy uczestników eksperymentu aby ją podpalili. Proszę sobie wyobrazić minę naszych dzieciaków kiedy to okaże się że nie sposób jej zapalić. Wkradając do pojemnika zapałkę okaże się że nawet i ona szybko zgaśnie.


Dlaczego nie można podpalić świeczki

Dlaczego tak się dzieje? Otóż w procesie sublimacji cały szklany pojemnik jaki użyjemy w eksperymencie zostanie wypełniony dwutlenkiem węgla a jak pamiętamy ze szkoły ogień potrzebuje tlenu aby się palił. Sublimacja suchego lodu polega na zamianie ciała stałego w gaz. Po wyjęciu granulatu suchego lodu z pojemnika widać jest że pojemnik jest pusty. Takie sprawia wrażenia ponieważ dwutlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny. Po umieszczeniu świeczki tak długo jak będzie w pojemniku dwutlenek węgla tak długo nie będzie można jej podpalić.

null


Dwutlenek węgla gasi ogień. To dosyć powszechnie znany fakt. Wystarczy spojrzeć na gaśnicę w której środkiem gaśniczym jest CO2.

Inne możliwości z wykorzystaniem suchego lodu => Eksperymenty z suchym lodem


Zestawy suchego lodu które można wykorzystać podczas zabawy dostarczane są kurierem w całym kraju.

Dostawa realizowana jest w 24 h.

Wybierz Swój zestaw4 kg
     7 kg

    10 kg      12 kg
15 kg
    20 kg
    30 kg
    40 kg


Zestawy specjalne suchego lodu dostarczane w opakowaniach posiadających grubsze ścianki (60 mm).
        Mniejsza sublimacja i straty suchego lodu. Bezpieczniejsze odporniejsze opakowanie.20 kg
     25 kg
     40 kg