Święta z suchym lodem

Opublikowano 29 marca 2018 w dziale Imprezy

Święta Wielkanocne z suchym lodem? Oczywiście że suchy lód przyda się na każde święta w tym i Święto Wielkanocne. Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające mękę Jezusa Chrystusa, śmierć i zmartwychwstanie.

Święta z suchym lodem

​Święta z suchym lodem


W Polsce w niedzielę wielkanocną zaraz po porannej rezurekcji całą rodziną zasiadamy do uroczystego śniadania wielkanocnego. Tradycyjnie Śniadanie Wielkanocne rozpoczynamy składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Potrawy w koszyczku święcone są dzień wcześniej i według tradycji kultywowanej w niektórych domach po wejściu do domu stawiamy święconkę w miejscu w którym nikt nie będzie jej przesuwał czy przestawiał. Można to uznać za przesąd lecz w większości rodzin ta tradycja pozostała do dzisiejszego dnia. Ponoć jeżeli przestawimy święconkę w inne miejsce rodzina nie zazna pomyślności. Chociaż zwartość koszyczka różni się w zależności od regionu naszego kraju, to w każdym koszyczku nie może zabraknąć: jajek, baranka, soli chleba, kiełbasy i chrzanu. Obecnie wegetarianie stroniący od wszelakiego mięsiwa do koszyczka wkładając inne produkty, zgodne ze swoją dietą i przekonaniami.

null


W niektórych regionach naszego kraju rodzice chowali w domu lub w ogrodzie słodycze. Prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci.null


Tradycyjne świąteczne śniadanie można urozmaicić wykorzystując do tego suchy lód. Wystarczy na świątecznym stole postawić pojemnik do którego wlejemy ciepłą wodę, dodać suchy lód i gotowe. Efekty specjalne na święta można tworzyć w dowolny sposób wykorzystując do tego sublimację suchego lodu. Zamianę suchego lodu w dwutlenek węgla w środowisku wodnym. Wystarczy na święta zamówić najmniejszy zestaw jaki mamy do dyspozycji. 4 kg suchego lodu starczy na świąteczne efekty specjalne a z pozostałego suchego lodu można zaszaleć w inny sposób. Po świątecznym śniadaniu można uraczyć gości domowymi lodami które można wykonać w 15 minut korzystając z właściwości suchego lodu. Sorbet owocowy lub inne desery z suchym lodem mogą być również doskonałym dopełnieniem Świąt Wielkanocnych. Zamawiać większy zestaw suchego lodu który zostanie dostarczony do domu można wykorzystać do drinków z suchym lodem oraz napojów bezalkoholowych. 7 kg suchego lodu wystarczy do tworzenia efektów specjalnych do drinków na dwa świąteczne dni. Święta Wielkanocne z suchym lodem mogą być wspaniałym przeżyciem. Wystarczy trochę inwencji twórczej aby stworzyć odpowiednią świąteczną atmosferę korzystając w właściwości suchego lodu.


null


Na zdjęciu widać jest pojemnik do którego można wsypać suchy lód i zalać go wodą. Po wlaniu wody rozpocznie się intensywny proces sublimacji czyli zamiany ciała stałego w gaz widoczny pod postacią gęstego białego dymu który widzimy na filmie.


null


Po zalaniu suchego lodu wodą następuje intensywna sublimacja. Suchy lód zmienia swój stan skupienia zmieniając się w gaz. Im cieplejsza woda tym efekty specjalne są bardziej widowiskowe.
Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę zachował się, aż po dziś dzień. Obecnie święcimy w Kościele tylko symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim koszyku. Zawartość takiej święconki jest różna, w zależności od regionu. Nie może jednak zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub innych wędlin, soli, baranka, chrzanu oraz kawałka domowego ciasta. Święconka jest konsumowana na śniadanie zaraz po złożeniu życzeń przez rodzinę która zasiada do świątecznego śniadania.


Tradycje i zwyczaje wielkanocne


null


Istnieją różnice w przekazach z skąd pochodzi tradycja malowania jajek które nazywane są pizankami. Ponoć każdy kolory pisanki symbolizuje coś innego. Fioletowy i niebieski kolor oznacza Wielki Post, czerwony to przelana na krzyżu krew Chrystusa. Zielona kolo,r brązowy i żółty wyrażają radość. Dlatego pisanki są tak kolorowe. W naturalny i tradycyjny sposób jajka można zafarbować gotując je w łupinach cebuli, wywarze z koty dębu. Obecnie pisanki można kupić gotowe lub polować je dostępnymi w sklepach farbkami.


  • Kraszanki – występują w północnej części Polski, zwane malowankami i byczkami. Nazwa kraszanka pochodzi od słowa krasić, czyli – barwić. Kraszanki to jajka gotowane w wywarze łupin z cebuli, kory dębu, łupiny włoskiego orzecha lub soku z buraka.
  • Nalepianki – to jaja zdobione kolorowymi wycinankami z papieru.
  • Oklejanki – to wydmuszki oklejone kolorową włóczką i innymi dodatkami.