Technologia czyszczenia suchym lodem

Opublikowano 12 sierpnia 2016 w dziale Czyszczenie suchym lodem

Technologia czyszczenia suchym lodem jest wykorzystywana od wielu lat wszędzie tam gdzie nie można używać do czyszczenia materiału ściernego oraz środków chemicznych. Technologia czyszczenia sprawdza się doskonale w przemyśle w tym przemyśle odlewniczym. Skrócony czas przestoju lub jego brak generuje oszczędności. Brak zarysowań powierzchni, pęknięć jest zaletą technologi czyszczenia granulatem suchego lodu.

Technologia czyszczenia suchym lodemTechnologia ASCO do czyszczenia suchym lodem to efektywny i ekonomiczny sposób zwiększenia wydajności i jakości w trakcie czyszczenia. Wydmuchiwanie suchego lodu jest przemysłową technologią czyszczenia, w której wykorzystuje się cząsteczki suchego lodu jako medium czyszczące. Cząsteczki te sublimują po zderzeniu z czyszczoną powierzchnią nie powodując powstawania wtórnych odpadów. Technologia czyszczenia znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Technologia czyszczenia suchym lodem w przemyśle odlewniczym zapewnia:

 • skrócony czas przestoju produkcji
 • podczas czyszczenia nie trzeba demontować form odlewniczych
 • dokładniejsze czyszczenie gorących form
 • brak kosztów utylizacji odpadów
 • wydłużony czas produkcji i używania form
 • brak uszkodzeń powierzchni która jest poddawana czyszczeniu

Formy które są używane w przemyśle odlewniczym są bardzo drogie. Technologia czyszczenia suchym lodem zapewnia dokładne czyszczenie form oraz brak zarysowań powierzchni dzięki czemu mogą być one używane przez długi czas.


Technologia czyszczenia suchym lodem doskonale sprawdza się podczas czyszczenia:

 • twardych form aluminiowych
 • powłok żaroodpornych
 • oprzyrządowania w odlewnictwie ciśnieniowym
 • form skorupowych i ich powierzchni


null

Technologia czyszczenia strumieniem suchym lodem firmy Asco może zmniejszyć czas czyszczenia aluminiowych form trwałych i rdzennic o 60%. Narzędzia maszyn wytwarzających rdzeń mogą być czyszczone przez wydmuchiwanie suchego lodu bez ich uszkodzenia. Technologia czyszczenia firmy Asco działa na sucho, nie stwarza zagrożenia przewodzeniem prądu i nie zostawia dodatkowych odpadów wymagających ich usuwania. Czyszczenie strumieniowe nadaje się znakomicie do większości prac konserwacyjnych.

Możliwości maszyn do czyszczenia suchym lodem:

 • Czyszczenie smarów grafitowych z matryc maszyn do odlewnictwa ciśnieniowego.
 • Usuwanie nadmiaru smaru,pyłu, tuszu, węgla z urządzeń produkcyjnych i zasilaczy hydraulicznych.
 • Czyszczenie przenośników bez uszkadzania urządzeń pneumatycznych, elektrycznych i łożysk.


nullTechnologia czyszczenia suchym lodem wykorzystuje granulat suchego lodu fi 3 mm. Suchy lód to dwutlenek węgla w stanie stałym, który powstaje przy rozprężaniu ciekłego dwutlenku węgla pod ciśnieniem atmosferycznym. Po zamianie ciekłego dwutlenku węgla w śnieg powstały komponent jest prasowany do postaci granulatu o pożądanej średnicy.

Proces czyszczenia przy użyciu granulatu suchego lodu jest oparty na połączeniu czterech efektów: wzrostu kruchości poprzez zamrożenie, szoku termicznego, uderzenia i eksplozji granulek. Wiele zabrudzeń pod wpływem zimna pochodzącego z granulatu suchego lodu twardnieje i staje się bardziej krucha.Zdecydowanie ogranicza to ich elastyczność i przyczepność dzięki czemu łatwo jest usunąć zamrożoną warstwę. Gwałtowne obniżenie temperatury powoduje kurczenie się materiału czyszczonego oraz warstwy zabrudzenia. Powierzchnia i warstwa zabrudzenia kurczy się w różnym stopniu co prowadzi do osłabienia wiązań warstwy zabrudzenia z podłożem co pozwala na łatwe jej usunięcie.

Technologia czyszczenia suchym lodem jest bardzo skuteczna i pozwala na redukcję przestoju maszyn. Przystępując do czyszczenia nie trzeba demontować maszyn a nawet w niektórych przypadkach może ona dalej pracować. Technologia czyszczenia suchym lodem nie powoduje powstawania innych odpadów niż te które są usuwane. Jest technologią przyjazną dla środowiska naturalnego, bo nie używa się w trakcie czyszczenia wody, środków chemicznych, rozpuszczalników.

W przemyśle motoryzacyjnym technologia czyszczenia suchym lodem wykorzystywana jest do czyszczenia form, linii technologicznych, także z komponentami elektronicznymi. Czyszczenie suchym lodem wykorzystuje się do kompleksowego czyszczenia wnętrza samochodów, silnika, podwozia, układów elektrycznych i elektronicznych.

W przemyśle drzewnym technologią czyszczenia stosuje się do urządzeń produkcyjnych do czyszczenia z klejów, lakierów oraz żywic itp.

Granulatem suchego lodu można też czyścić zabytki. Technologia czyszczenia używana jest do usuwania pleśni, farby i jej poszczególnych warstw. Nagromadzonej przez lata sadzy w wyniku spalania węgla oraz zanieczyszczeń wynikających ze spalania benzyny w silnikach spalinowych. Renowacja zabytków następuje bez tworzenia pęknięć, rys i wżerów co jest szczególnie ważne podczas czyszczenia fasady budynku jak i elementów dekoracyjnych które na niej się znajdują.


Posiadamy w e-sklepie doskonałe maszyny do czyszczenia suchym lodem. Są one pogrupowane według ich możliwości. Niektóre modele maszyn do czyszczenia suchym lodem posiadają dodatkowe możliwości. Czyszczenia granulatem suchego lodu z dodatkiem materiału czyszczącego.

Maszyny do czyszczenia suchym lodem
null Na pytania dotyczące czyszczenia lub wynajem maszyn do czyszczenia. Zakupu urządzeń firmy Asco, odpowie ekspert działu handlowego - Maciek Walo - telefon: 575-901-990. Prosimy dzwonić od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00.