Thai ice

Opublikowano 02 maja 2019 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Lody thai ice najpierw opanowały Stany Zjednoczone, teraz od roku na ich punkcie szaleją Polacy. Nietuzinkowy wygląd Thai ice, zaskakujący smak i unikalna forma rolowanych lodów są gwarancją ich sukcesu. Mamy dla wszystkich bardzo dobrą wiadomość. Popularne tajskie lody można wykonać samemu, korzystając z właściwości suchego lodu. Aby wykonać samemu tajskie lody, należy kupić 4 kg suchego lodu. Suchy lód będzie chłodziwem, który przez długi czas będzie ochładzał patelnię, na której będą rolowane lody. Potrzebne jest również opakowanie styropianowe ST 10 oraz posiadać dużą patelnię teflonową i plastykową szpachelkę. Sam proces rolowania tajskich lodów nie jest procesem skomplikowanym i każdy może się tego nauczyć. Poniżej podajemy instrukcję jak wykonać tajskie lody domowym sposobem oraz recepturę na masę lodową.

Thai ice

Lodziarnie z tajskimi lodami stały się od roku wyjątkowe popularne. Proces przygotowywania jednej porcji lodów trwa od 3 do 4 minut. Na pierwszy rzut oka, deser lodowy wygląda jak naleśniki, ale to tylko pozory. Po skosztowaniu okazuje się, że rozpływają się w ustach jak zwykłe lody. Do tego niespotykane do tej pory smaki lodów zachwycają swoim smakiem i aromatem. Lawendowe, o smaku masła orzechowego, zielonej herbaty lub mięty z dowolnie komponowanymi przez konsumenta dodatkami zdobywają uznanie coraz liczniejszych konsumentów. Każda porcja tajskich lodów jest niepowtarzalna. Możliwość dowolnego łączenia składników sprawia, że lody tajskie mają niezwykle oryginalny smak. Sam proces przygotowania jest wyjątkowo spektakularny i odbywa się na oczach klientów. Podobno pierwsze tajskie lodziarnie otworzyły swoje podwoje w Poznaniu,  dopiero później zaczęły się pokazywać w innych miastach naszego kraju.


Produkcja Thai ice


Produkcja tajskich lodów polega na wylaniu masy lodowej na zamrożoną metalową płytę. Temperatura takiej płyty wynosi około -20°C. Płynna masa lodowa wylewana jest chochelką na płytę. Następnie na zamrożoną masę wysypywane są dodatki pod postacią świeżych owoców (i innych dodatków). Cienka zamrożona masa tajskich lodów jest szybko rolowana do postaci naleśników. Proces zamrażania masy lodowej trwa bardzo szybko i w większości przypadków już po trzech minutach można formować tajskie lody.

null

Jak wykonać tajskie lody w domu


Ponoć „pomysłowość ludzka nie zna granic” i można się o tym przekonać, słuchając naszych stałych klientów, którzy przyjeżdżają do nas po suchy lód na weekend. Każdy z nich posiada swoją własną technikę wykonania domowym sposobem tajskich lodów. Najprościej jest w opakowaniu styropianowym ST 10 wyciąć okrągły otwór o średnicy patelni teflonowej. Musi to być wykonane w ten sposób, aby patelnia nie wpadała do środka. Do opakowania wsypywany jest granulat suchego lodu, dzięki któremu patelnia cały czas będzie schładzana do temperatury poniżej -20°C. Należy w tym miejscu przypomnieć, że temperatura suchego lodu wynosi -78,5°C dlatego należy zachować ostrożność. Po wsypaniu granulatu suchego lodu do opakowania oraz umieszczeniu patelni teflonowej w wyciętym otworze należy odczekać 15 minut, aby patelnia uzyskała niską temperaturę. Po zamrożeniu patelni, na powierzchnię teflonową należy szybkim ruchem wylać masę lodową, która powinna posiadać konsystencję ciasta naleśnikowego. W zależności od uzyskanej niskiej temperatury patelni, masa lodowa zamarza w ciągu 2 do 3 minut. Im niższa temperatura, tym szybciej masa lodowa jest zamrażana. Na zamrożoną masę można wylać lub wsypać Wasze ulubione dodatki. Może to być płynna czekolada, nutella lub Wasze ulubione drobno pokrojone owoce. Zamrożoną masę szybkim płynnym ruchem należy zeskrobać z powierzchni teflonowej patelni i zrolować tak jak naleśniki. Oczywiście należy użyć do tego celu plastykowej szpachelki, aby nie uszkodzić teflonowej powierzchni. Nie jest to takie proste, ale jak twierdzą nasi kliencie i już po paru próbach można opracować własną technikę rolowania tajskich lodów.

Masa lodowa do tajskich lodów


null


Składniki na masę lodową do tajskich lodów niczym nie różnią się od masy lodów tradycyjnych. Oczywiście lodów domowej roboty, ponieważ lody produkowane masowo posiadają dodatki, których byśmy chcieli uniknąć.

Składniki na tajskie lody o smaku waniliowym:

- 500 ml mleka
- 250ml śmietany kremówki
- 1 laska wanilii
- 40g cukru, może być cukier puder
- 3 żółtka

Wykonanie masy do tajskich lodów nie jest skomplikowane. Wystarczy poświęcić około 10 minut, aby cieszyć się tajskimi lodami domowej roboty. Aby wykonać lody waniliowe, najpierw trzeba przygotować wanilie bez korzystania z cukru waniliowego. Mają to być przecież lody domowej roboty, smaczne i bez zbędnych dodatków. Laskę wanilii kroimy na drobne kawałki. Pokrojoną wanilię wrzucamy do mleka i lekko ją podgrzewamy. Podgrzewamy, aż poczujemy świeży aromat wanilii rozchodzący się po kuchni, ale nie gotujemy. Mleko z wanilią przecedzamy przez sitko i odstawiamy, aby ostygło. W międzyczasie żółtka oddzielamy od białek i ucieramy z cukrem na domowy kogiel mogiel. Następnie ubijamy na sztywno białka. Do ubitych żółtek dodajemy powoli śmietanę oraz białka mieszając razem wszystkie składniki do uzyskania jednolitej masy. Po uzyskaniu jednolitej masy dodajemy ostudzone mleko i energicznie mieszamy. Uzyskamy w ten sposób płynną masę do tajskich lodów o konsystencji masy naleśnikowej, którą wlewamy chochelką na ostudzoną patelnię. Poniżej przedstawiamy jeszcze dwie możliwości wykonania tajskich lodów, które zostały wypróbowane przez naszych stałych klientów.

Tajskie lody II


Istnieją również inne możliwości zamrożenia masy lodowej, z której zostaną wykonane tajskie lody. Według naszych stałych klientów można wsypać granulat suchego lodu bezpośrednio na patelnię i przykryć ją na około 10 minut przykrywką. Po dziesięciu minutach patelnia uzyska bardzo niską temperaturę, dzięki czemu będzie można wylać i rolować zamrożoną masę. Zanim zostanie wylana masa lodowa, należy wsypać do opakowania granulat. Przetrzeć powierzchnie patelni ściereczką papierową i gotowe. Wadą jest bardzo duże zużycie granulatu suchego lodu, ponieważ po wsypaniu go do patelni strat poprzez sublimację jest sporo. Po drugie za każdym razem, gdy wylewana jest masa lodowa, należy schłodzić patelnię. Tracimy w ten sposób następne 10 minut.


Tajskie lody III


Można postąpić jeszcze inaczej. Suchy lód należy wsypać do dużej metalowej miski. Ścianki miski zabezpieczamy dużym ręcznikiem, aby strat poprzez sublimację suchego lodu było jak najmniej. Patelnię lub blachę do pieczenia z teflonową powierzchnią ustawiamy bezpośrednio na granulacie suchego lodu. Już po paru minutach uzyskujemy bardzo zimną powierzchnię, na którą wylewamy masę lodową.

Środki bezpieczeństwa


Należy pamiętać, że suchy lód jest bardzo zimny. Temperatura suchego lodu wynosi -78,5°C dlatego należy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Suchy lód przy kontakcie ze skórą może doprowadzić do poważnych poparzeń. W trakcie przesypywania suchego lodu należy założyć odpowiednie rękawiczki, aby nie doszło do poparzenia naskórka. Suchy lód jest produkowany z ciekłego dwutlenku węgla i poprzez sublimację (zamianę ciała stałego w gaz) uwalniana jest spora ilość dwutlenku węgla. Zimny dwutlenek węgla uwalniany jest pod postacią ciężkiej mgiełki, która jest cięższa od powietrza, dlatego zawsze spływa do dołu. Zaleca się wietrzenie pomieszczenia, w którym wykonywane są tajskie lody. Zbyt duże stężenia dwutlenku węgla może wywołać zawroty głowy lub nudności.


Życzymy wszystkim smacznego i bardzo dziękujemy za „garść” informacji, jakie uzyskaliśmy od stałych klientów.