Transport potraw w suchym lodzie

Opublikowano 06 kwietnia 2020 w dziale Transport

W związku z pandemią covid-19 gastronomia musi zmierzyć się z problemami, które dotykają wszystkich przedsiębiorców. Restauracje, które chcą przetrwać ten trudny okres, uruchomiły dostawy gotowych potraw bezpośrednio do domu. Restauracje dostosowały się do hasła, które obiegło cały świat „Zostań w domu” Obecnie coraz częściej można usłyszeć i zobaczyć reklamy gwarantujące dostawy gotowych potraw na Święta Wielkanocne. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ wiele rodzin spędzi samotnie święta. Należy również pamiętać, że niektóre osoby poddane kwarantannie nie jest w stanie samemu zrobić zakupów a tym samym przygotować sobie ciepły posiłek. Dostawa z restauracji gotowych dań jest dla nich jedyną możliwością. Do transportu potraw w stanie świeżym wykorzystywany jest suchy lód. Oczywiście nie chodzi o zamrożenie gotowych dań a dostarczenie ich w stanie świeżym do ponownego podgrzania lub odsmażenia w domu. Suchy lód sprawia, że w trakcie przechowywania lub transportu dania nie stracą swoich wartości odżywczych.

Transport potraw w suchym lodzie

Transport potraw z restauracji do klienta


Transport potraw z restauracji do klienta wiąże się z przestrzeganiem temperatury transportu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że potrawy dostarczane na gorąco powinny być transportowane w pojemnikach izotermicznych utrzymujących temperaturę + 60°C. Transport gorących potraw nie powinien być dłuższy niż 2 godziny. Jest to bardzo trudne do zachowania. Dlatego do transportu potraw wykorzystywane są inne możliwości.

null

Zestawienie temperatury wewnątrz opakowania zbiorczego w ciągu 48 godzin po dodaniu 4 kg suchego lodu.


Wykorzystywany jest do transportu suchy lód, dzięki któremu obniżana jest temperatura wewnątrz opakowania zbiorczego. Suchy lód jest doskonałym chłodziwem. Jego temperatura wynosi -78.5°C niemniej jednak potrawy z restauracji nie będziemy zamrażać. Chodzi o to, że w trakcie sublimacji suchego lodu uzyskuje się duże ilości zimnego dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla zabezpiecza potrawy poddane obróbce termicznej, które są schłodzone do temperatury od +4ºC do +8ºC. Transportowane w takich warunkach potrawy zachowują świeżość i można je na miejscu umieścić w lodówce do dalszego przechowywania lub od razu poddać obróbce termicznej.


null

Transport gotowych posiłków w zmiennej atmosferze


Do zachowania świeżości mięsa lub innych produktów spożywczych wykorzystywane są opakowania, w których znajduje się dwutlenek węgla, lub mieszanina gazów. Dwutlenek węgla wypiera z opakowania tlen, który przyśpiesza psucie się gotowych dań. Aby wykorzystać suchy lód do transportu dań, należy posiadać duże opakowanie zbiorcze (styropianowe) na 80 do 100 litrów oraz mniejsze, do którego zostanie wsypane 4 kg suchego lodu. Idea jest bardzo prosta, dlatego jest tak często wykorzystywana przez firmy cateringowe, które dostarczają gotowe dania na wesela, eventy lub inne imprezy. Zanim opakowania z gotowymi daniami włożymy do opakowania zbiorczego, należy w nim umieścić mniejsze, do którego wsypujemy 4 kg granulatu suchego lodu. Opakowanie z suchym lodem musi być otwarte, aby zimny dwutlenek mógł się z niego wydobywać. Teraz do opakowania zbiorczego układamy gotowe dania a następnie szczelnie je zamykamy. Całe opakowanie zbiorcze zostanie wypełnione zimnym dwutlenkiem węgla a temperatura wewnątrz, będzie się utrzymywała według schematu podanego powyżej w tabelce.


null


Opakowanie styropianowe ST 100 o pojemności 100 litrów służące za opakowanie zbiorcze oraz opakowanie BT-1 na 4 kg suchego lodu. Oba opakowania są dostępne w ofercie.


Transport gotowych posiłków w temperaturze 4ºC


Już w ciągu 10 minut temperatura wewnątrz opakowania zbiorczego spadnie do +4ºC i będzie się utrzymywała przez następne +12 godzin. Następnie temperatura będzie wzrastać przez następne 18 godzin do wartości +10ºC i po 48 godzinach osiągnie +12ºC. Ze względu na to, że dużo firm cateringowych kupuje u nas suchy lód oraz opakowania styropianowe wykorzystywane jako opakowania zbiorcze postanowiliśmy przetestować parę rozwiązań, które można wykorzystać do transportu potraw z restauracji do klienta.


  • Transport dań w stanie schłodzonym od 4ºC do 8ºC
  • Transport dań w temperaturze +10ºC

null

Transport dań w zmiennej atmosferze jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które podlegają kwarantannie. Należy pamiętać, że po otrzymaniu gotowego dania z restauracji należy posiłek podgrzać dla zachowania bezpieczeństwa mikrobiologicznego.

  • Zupę dobrze jest podgrzać do temperatury +75ºC,
  • Dania mięsne, drobiowe, z ryb powinny być podgrzane do temperatury +63ºC,
  • Napoje gorące +80ºC.

Suchy lód do restauracji lub firm cateringowych dostarczany jest na miejsce kurierem. Po wybraniu zestawu wysyłkowego zawierającego odpowiednia ilość suchego lodu zostanie on dostarczony w 24 godziny.