Transport żywności

Opublikowano 09 lipca 2018 w dziale Transport

Transport w suchym lodzie żywności rozwija się dynamicznie na całym świecie. Dzięki zestalonemu dwutlenkowi węgla Polska żywność jest znana na całym świecie. Mrożonki w suchym lodzie transportowane są w opakowaniach zbiorczych. Przysypane warstwowo granulatem suchego lodu mogą być transportowane zarówno transportem napowietrznym jak i drogowym. Do transportu w suchym lodzie stosowany jest granulat fi 16 mm. Firma Dry Ice Zone realizuje dostawy suchego lodu do firm transportowych w zestawach wysyłkowych lub kontenerach o zawartości: od 100 kg do 500 kg granulatu suchego lodu. Dostawy kurierskie suchego lodu obejmują cały kraj.

Transport żywności

Transport żywności w suchym lodzie


null


Suchy lód do transportu jest wykorzystywany od dekad ze względu na jego właściwości. Część suchego lodu jest wykorzystywana do transportu w suchym lodzie produktów spożywczych a inna do transportu w modyfikowanej atmosferze. Transport w suchy lodzie żywności wykorzystuje niską temperaturę zestalonego dwutlenku węgla, która wynosi -78.5°C. Tak niska temperatura suchego lodu pozwala na transport mięsa, przetworów, drobiu oraz ryb w stanie zamrożonym lub w stanie głębokiego zamrożenia. Czyli poniżej - 60 °C. Dodatek suchego lodu w opakowaniu z żywnością pozwala na transport w dalekie trasy, zarówno wykorzystując do tego celu, transport drogowy jak i transport lotniczy. Żywność jest obecnie transportowana drogą napowietrzną i zważywszy na to, że musi ona przebyć długą drogę, chłodziwem jest suchy lód.


Zastosowanie suchego lodu w transporcie żywności


null


Zastosowanie suchego lodu w transporcie żywności stanowi wygodny i ekonomiczny sposób zapewnienia nieprzerwanego łańcucha chłodniczego. Jest przy tym przyjazny dla środowiska sposób transportu. Suchy lód prócz właściwości chłodniczych suchego lodu posiada jeszcze jedną właściwość, która jest wykorzystywana do transportu w modyfikowanej atmosferze. A mianowicie w temperaturze pokojowej sublimuje, czyli przekształca się ponownie w dwutlenek węgla, z którego jest wyprodukowany. Dwutlenek węgla pochodzący z sublimacji suchego lodu ma zdolność do hamowania rozwoju bakterii i grzybów. W atmosferze modyfikowanej również można transportować żywność na długie trasy, niemniej jednak jest ona przeznaczona nie do magazynowania a do wystawienia od razu na półki sklepowe. Transport w suchym lodzie pozwala na przewiezienie żywności w stanie zamrożonym, do hurtowni lub magazynu sklepu, w którym będzie przechowywany. Stan głębokiego zamrożenia pozwala na długie przechowywanie żywności. Im niższa temperatura, tym dłużej można przechowywać żywność, jeżeli nie zostanie naruszony zimny łańcuch chłodniczy.


Granulat suchego lodu do transportu żywności


null


Jeszcze nie tak dawno do transportu żywności w suchym lodzie były wykorzystywane plastry lub bloki suchego lodu. Obecnie najpopularniejszy do transportu jest granulat suchego lodu fi 16 mm. Suchy lód w formie granulatu fi 16 mm może być wsypany bezpośrednio do dowolnego rodzaju opakowania. Produkty żywnościowe znajdujące się w opakowaniu mogą być także przesypywane suchym lodem lub przysypywana może być każda warstwa żywności oddzielnie. Plastry suchego lodu lub bloki nie pozwalały na takie dokładne „obłożenie” suchym lodem produktów znajdujących się w opakowaniu. Zastosowanie suchego lodu w opakowaniach nie wymaga stosowania innych urządzeń chłodniczych, jeżeli zostanie dokładniej ustalona ilość granulatu w opakowaniu. Aby policzyć dokładnie ile suchego lodu potrzeba w trakcie całego transportu, należy przeprowadzić walidację opakowania. Trzeba również dokładnie wiedzieć, jak długa ma być podróż i jakim środkiem transportu zostanie przesyłka dostarczona na miejsce przeznaczenia. Suchego lodu musi starczyć na całej trasie, aby nie został przerwany zimny łańcuch chłodniczy. Produkty spożywcze w tym mięso, ryby czy drób nie mogą podczas transportu być rozmrożone, ponieważ później nie nadają się do ponownego zamrożenia. Do takiej sytuacji nie można dopuścić. Suchy lód do chłodzenia żywności nadaje się doskonale, lecz należy pamiętać o tym, że w niższej temperaturze niż on sam podlega procesowi sublimacji, czyli zamianie ciała stałego w gaz, którym jest dwutlenek węgla.


Właściwości fizyczne suchego lodu


null


Suchy lód został dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności pod nazwą E 290 przez dyrektywę unijną nr 2002/82/EC oraz wynikające z niej Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23.12.2003 (Dz.U.03.59.530). Dzięki temu suchy lód może być z powodzeniem stosowany do zamrażania żywności lub utrzymywania niskiej temperatury bez zamrażania. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba utrzymania niskiej temperatury. Gęstość granulatu suchego lodu wynosi ok. 1300 kg/m3. Gęstość suchego lodu zależy w głównej mierze od sposobu jego wytwarzania. Temperatura suchego lodu wynosi -78,5°C. Suchy lód zarówno w formie granulatu, jak i bloków oraz płatów nie posiada smaku ani zapachu. Dwutlenek węgla uwalniany podczas sublimacji ma właściwości bakteriostatyczne i usuwa tlen z opakowania, w których jest transportowana żywność. Bardzo ważną właściwością suchego lodu jest to, że nie pozostaje po nim wilgoć. Podczas sublimacji nie rozpuszcza się i nie zamienia w wodę, tak jak ma to miejsc w przypadku lodu z zamrożonej wody. Zamienia się w gaz dlatego jego nazwa: suchy lód.


Transport innych produktów w suchym lodzie


null


Rozwijający się przemysł oraz rolnictwo spowodował większe niż do tej pory zapotrzebowanie na suchy lód. Rolnicy coraz częściej szukają rynków zbytu swoich płodów rolnych poza granicami naszego kraju. Bardzo popularne poza granicami naszego kraju stały się mrożonki, które dostarczane są w coraz większej ilości do takich krajów jak: Chiny, Holandia, a nawet Japonia. Przesyłki w suchym lodzie transportowane są transportem napowietrznym w dużych opakowaniach zbiorczych. Najczęściej są to opakowania styropianowe wypełnione mrożonkami, które są warstwowo przysypywane granulatem suchego lodu. Przy szybko rozwijającym się transporcie lotniczym przesyłki w suchym lodzie dostarczane są nawet w 48/h. Międzynarodowy transport mrożonek rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu nasze rodzime mrożonki są znane na całym świecie i to dzięki świetnemu komponentowi, jakim jest suchy lód.


Oferta opakowań do transportu żywności, które posiadamy w ciągłej sprzedaży => opakowania styropianowe