Utylizacja suchego lodu

Opublikowano 18 września 2019 w dziale Nowości ze świata

Od czasu do czasu otrzymujemy zapytanie jak utylizować suchy lód, którego nadmiar pozostał po imprezie, weselu itp. Utylizacja suchego lodu jest bardzo prosta i nastręcza żadnych trudności. Wystarczy otworzyć opakowanie z suchym lodem, aby nastąpiła szybka sublimacja suchego lodu. W trakcie sublimacji suchy lód przekształca się ponownie w dwutlenek węgla, z którego suchy lód został wyprodukowany. Już po paru minutach lub godzinach (zależy to od ilości) dwutlenek węgla ulotni się do atmosfery. Jak widać, jest to bardzo proste, ale niestety nie dla wszystkich. Jak podają Wiadomości z Lublina i regionów w miejscowości Lublin po godzinie 19-tej przy ul. Chmielnej w toalecie Kliniki Okulistycznej ktoś wysypał do umywalki sporą ilość suchego lodu. Efekt był oczywisty do przewidzenia. Gęste obłoki ciężkiego dymu zaczęły się wydobywać z umywalki po odkręceniu kranu z wodą.

Utylizacja suchego lodu

Suchy lód w umywalce


Osoba korzystająca z toalety odkręciła kurek z wodą i w tym momencie z umywalki zaczął się wydobywać gęsty biały dym. Należy zrozumieć zaskoczenie osoby, które chciała tylko umyć ręce. Intensywne białe geste obłoki mogą przestraszyć na dobre. Należy wiedzieć, że im cieplejsza woda jest wlewana do suchego lodu, tym więcej białego dymu jest uzyskiwane. W pierwszym odruchu każdy z nas z pewnością by odkręcił jeszcze bardziej kurek z wodą. Efekt! Jeszcze więcej białej mgły, która wydobywa się z umywalki. Ze względu na to, że dwutlenek węgla wydobywający się w trakcie sublimacji jest cięższy od powietrza, zaczyna wypełniać łazienkę lub inne pomieszczenia sanitarne.

Uwaga! Dwutlenek węgla przy dużym stężeniu może być szkodliwy. Osoby, u której zaobserwowano: przyspieszony oddech, bóle głowy, nudności, niemożność poruszania się lub brak przytomności, należy wyprowadzić na świeże powietrze. W skrajnych przypadkach należy wezwać lekarza.


null


W podanym przypadku na miejsce zadysponowano aż trzy zastępy straży pożarnej, w tym pluton chemiczny. Na szczęście strażacy szybko zidentyfikowali substancję i zaczęli ją polewać wodą, aby przyśpieszyć proces sublimacji. Jednocześnie dokonali pomiarów stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu i przewietrzyli je. Tutaj jedna uwaga! Gdyby zaistniała podobna sytuacja w łazience domu (chociaż nie polecamy takiej utylizacji suchego lodu w mieszkaniu) należy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza. Przy dużym stężeniu dwutlenku węgla mogą pojawić się zawroty głowy, które mogą doprowadzić do zasłabnięcia. Gdy sublimacja suchego lodu ustanie, pomieszczenie należy dobrze przewietrzyć. Niestety nie jest to jedyne takie zdarzenie, ponieważ do naszego działu porad od czasu do czasu dzwonią szczęśliwi posiadacze suchego lodu, którzy w ten sposób chcą utylizować ten komponent. Dzwonią, bo nie wiedzą co z tym dalej zrobić, gdy cała łazienka zaczyna przypominać saunę zasnutą białym gęstym dymem. Należy pamiętać, że ciężki dym nie jest aż takim wielkim problemem. Większym zagrożeniem mogą być popękane rury odprowadzające wodę z umywalki lub wc. W trakcie sublimacji suchego lodu o temperaturze -78°C może dojść do tego, że popękają plastykowe rury kanalizacyjne. Najgorszym z możliwych scenariuszy jest wsypanie suchego lodu do wc i spuszczenie wody. Gromadzący się pod dużym ciśnieniem dwutlenek węgla może doprowadzić nie tylko do popękania, ale również rozsadzenie rur kanalizacyjnych, gdy CO2 nie znajdzie ujścia. Działania strażaków z Lublina trwały około godziny aż suchy lód całkowicie zniknął z umywalki.

Temat zaczerpnięty, Wiadomości z Lublina i regionów => Suchy lód w umywalce kliniki okulistycznej w łodzi.

Środki bezpieczeństwa i reguły postępowania z suchym lodem

Chcąc utylizować suchy lód, należy wiedzieć, że jest on produkowany z ciekłego dwutlenku węgla. Suchy lód się nie rozpuszcza, ponieważ nie jest to lód powstały z wody. Wystarczy resztki suchego lodu wystawić na słońce, aby pozbyć się resztek. Należy jednak wiedzieć, że temperatura suchego lodu jest bardzo niska i wynosi -78°C. Tak niska temperatura może doprowadzić do poparzenia naskórka, gdy będziecie nieumiejętnie obchodzić się z suchym lodem. Poniżej podajemy podstawowe środki bezpieczeństwa, jakie należy zachować:

Podczas kontaktu z suchym lodem należy pamiętać, aby go nie dotykać rękoma, bo może dojść do miejscowego odmrożenia. Nie jest ważne czy posiadacie granulat suchego lodu, plastry czy też płaty. W trakcie wsypywania suchego lodu, przekładania itp. najlepiej jest założyć rękawice ochronne, które zabezpieczą skórę dłoni.

Nie wolno spożywać suchego lodu pod żadną postacią. Należy tak zabezpieczyć opakowanie z suchym lodem, aby dzieci nie miały do niego dostępu. Ciekawskie dzieci widząc małe granulki suchego lodu wyciągają rączki, aby się nim pobawić lub co gorsza, mogą chcieć go połknąć. Połknięcie granulatu może skutkować poparzeniem przełyku. Gdy już do tego dojdzie, należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarza.

Suchego lodu nie można przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Może to doprowadzić do rozsadzenia pojemnika i obrażeń ciała. Suchy lód sprzedawany przez firmę Dry Ice Zone jest i dostarczany w opakowaniach styropianowych, z których bez problemu wydobywa się nadmiar dwutlenku węgla. Opakowania z suchym lodem są bezpieczne i można je przechowywać w domu.

Nie należy wsypywać suchego lodu do kanalizacji, ponieważ ciśnienie powstałe w wyniku sublimacji może doprowadzić do rozerwania rur kanalizacyjnych. Plastykowe rury mogą również popękać w tak ekstremalnych warunkach temperaturowych.