Suchy lód w warsztacie samochodowym

Opublikowano 11 września 2020 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Możliwości suchego lodu są tak duże, że ten komponent możecie spotkać na każdym kroku. Nie tylko w trakcie wesela czy imprezy w domu. Udając się do warsztatu samochodowego należy wiedzieć, że suchy lód jest w tej branży często stosowany. Właściwości suchego lodu pozwalają na zamrożenie a tym samym kurczenie metalu bez obawy, że skoroduje. Należy wiedzieć, że suchy lód nie składa się z zamrożonej wody. Produkowany jest z ciekłego dwutlenku węgla i w wyniku sublimacji ponownie przekształca się w gaz. Nie pozostaje po nim żaden ślad i nie a obawy, że tuleje, łożyska i inne metalowe części w samochodzie skorodują.

Suchy lód w warsztacie samochodowym

Montaż i demontaż łożysk w samochodzie


Zjawisko kurczenia i rozszerzania się metalu wykorzystywane jest w różnych gałęziach przemysłu. Tak samo w trakcie serwisu auta do demontażu starych łożysk są one podgrzewane, aby metal się rozszerzył. Dzięki temu nie trzeba używać dużej siły w trakcie zdejmowania łożysk. Suchy lód jest używany najczęściej w trakcie zakładania nowych łożysk. Łożysk tocznych, które muszą być równomiernie nałożone na półosi. Łożyska toczne wymieniane są podczas robót konserwacyjnych oraz prac serwisowych. Aby dobrze spasować łożysko, należy je podgrzać do określonej temperatury a drugi element schładzany jest suchym lodem. Dzięki temu, że suchy lód posiada temperaturę -78,5°C metal kurczy się bardzo szybko. Pozostaje teraz tylko nałożyć łożysko w odpowiednie miejsce i poczekać, aby oba elementy powoli uzyskały temperaturę pokojową.


null


Kurczenie metalu - właściwości suchego lodu można wykorzystać przy pasowaniu elementów metalowych na wcisk np. sworzeń-tuleja. Jeszcze nie tak dawno w warsztatach samochodowych do zdejmowania łożysk używany był młotek i kawałek rury. Obecnie nie jest to możliwe, ponieważ przy użyciu takiej siły w nowoczesnych samochodach mogą zostać uszkodzone bezpowrotnie oba elementy. Montaż łożysk na zimno w warsztatach samochodowych stosowany jest do małych i średnich łożysk.


Remont silnika


Jeszcze nie tak dawno jedyną metodą montażu suchych tulei w bloku silnika było użycie drewnianego klocka i wbijanie jej młotkiem. Może to kogoś śmieszyć, ale właśnie tak było, ponieważ luzy i inne niedociągnięcia nie były takie istotne. Obecnie taka procedura montażu nie może mieć miejsca, ponieważ każdy element silnika musi być dobrze spasowany. Warsztaty samochodowe musiały zmienić podejście do napraw, gdy pojawiły się nowoczesne auta. Zalecane jest obecnie, aby schłodzić tuleję suchym lodem, aby się skurczyła. Podgrzewając blok silnika do 50°C rozszerzą się otwory na tuleje, ułatwiając w ten sposób montaż.


null


Głębokie zamrożenie elementów metalowych - Suchy lód pozwala na głębokie zamrożenie każdego metalowego elementu. Dzięki niskiej temperaturze suchego lodu (-78.5°C) dochodzi do zmniejszenia się średnicy tulei o 0,05 mm. Podgrzewając blok silnika do 50°C rozszerzą się otwory na tuleje, ułatwiając w ten sposób remont silnika.


Usuwanie mat wygłuszających w aucie


Usuwanie starej gumy, mat wygłuszających z podwozia można przyśpieszyć poprzez zastosowanie suchego lodu. Niemal codziennie pojawiają się u nas pracownicy lub właściciele warsztatów samochodowych, aby kupić suchy lód. Nie zdawaliśmy sobie wcześniej sprawy z tego, że suchy lód jest częstym gościem w warsztatach samochodowych. Możliwości zamrożenia gumy, pianki uszczelniającej czy też mat bitumicznych są wykorzystywane nie tylko w naszym kraju. Okazuje się, że jest dość powszechne niemal w całej Unii Europejskiej. Po demontażu okładziny podłogowej suchy lód wysypywany jest bezpośrednio na matę wygłuszającą i przykrywany na godzinę zdemontowaną wcześniej okładziną. Po godzinie gęsta i ciągnąca się masa twardnieje i można ją usunąć przy pomocy młotka i szpachelki. Stwardniała masa wygłuszająca odpada płatami. Z tego, co nas zapewniali właściciele warsztatów samochodowych, cały proces trwa nie dłużej niż dwie godziny.

Jak widać, wykorzystując właściwości suchego lodu, można przyśpieszyć naprawę samochodu. Do zamrożenia i usunięcia maty wygłuszającej najczęściej jest kupowany na miejscu lub zamawiany online zestaw zawierający 10 kg suchego lodu. Do zdejmowania i zamrożenia łożysk, tulei itp. mniejszy zestaw o zawartości 7 kg suchego lodu.
Zważywszy na to że, 1 kg suchego lodu kosztuje 5,50 zł jest to mały koszt jaki musi ponieść właściciel warsztatu.