Wkłady chłodzące, żelpaki

Opublikowano 27 sierpnia 2018 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Wkłady chłodzące (żelpaki), od wielu lat stosowane są przez firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne na całym świecie do utrzymania zimnego łańcucha w trakcie transportu. Wkłady Medicool® wytwarzane są z nietoksycznego, opartego na bazie wody żelu który jest zamknięty w elastycznych i przetwarzanych woreczkach z polietylenu. Wkłady posiadają usztywnienie wewnętrzne pod postacią gąbki która jest zamknięta w woreczku z polietylenu. Wkłady Medicool® zostały tak zaprojektowane aby można je było użyć wielokrotnie. Wykorzystywane są w transporcie o kontrolowanej temperaturze. Kontrolowanej temperaturze transportu farmaceutyków i wilgotności.

  • Zaprojektowane do wielokrotnego użytku
  • Zastosowanie: transport produktów farmaceutycznych
  • Zakres temperatury transportu: 2°C do 8°C / 15°C do 25°C
null

Wkłady chłodzące, żelpaki

Przygotowanie wkładów Medicool


Wkłady Medicool powinny być zamrażane i przechowywane w lodówce do temperatury która wynika ze specyfikacji transportu produktów farmaceutycznych. Zamrożone wkłady Medicool® powinny być przechowywane do czasu normalizacji zgodnie z instrukcją w odpowiednio określony sposób w temperaturze -18°C (+/- 5°C), chyba że ustalono inaczej podczas badań oraz procesu walidacji opakowania a których będą transportowane farmaceutyki. Może okazać się konieczne, aby wkłady zamrożone Medicool® umieścić w kontrolowanej temperaturze pokojowej (+22°C, +/- 5°C) przed użyciem w systemach do transportu w temperaturze od 2°C do 8°C, aby uniknąć zamrożenia oraz oszronienia lub zmoczenia produktu przez około 10 minut, np. MC28.

Zalecane jest aby większe wkłady Medicool® przebywały w temperaturze pokojowej przez 60 minut, a mniejsze do 30 minut.


null


Zalecany sposób przechowywania wkładów


Wkłady Medicool® dostarczane są w opakowaniach zbiorczych, kartonowych. Aby odpowiednio przygotować wkłady do wysyłki należy przechowywać je na półkach tak, aby powietrze miało swobodny przepływ (minimum 50mm) pomiędzy kartonami .

Pojedyncze wkłady Medicool® powinny być ułożone płasko na półkach , ale nie więcej niż 4 szt. wkładów jeden na drugim, przy zachowaniu minimum 50 mm na swobodny przepływ powietrza między kolumnami.

Zaleca się następujący minimalny okres przechowywania wkładów Medicool :

  • Mrożone (-18°C, +/- 5°C) - 48 godzin.
  • W lodówce (+5°C, +/- 3°C) - 24 godzin.

Informacje te oparto na badaniach w warunkach laboratoryjnych.


null


Uwaga! Wkładów Medicool nie powinno się zamrażać do temperatury poniżej -40°C. Zamrożenie wkładów do tak niskiej temperatury może spowodować uszkodzenie wodoszczelnego poszycia wkładu który wykonany jest z polietylenu. Z wkładami Medicool® należy obchodzić się ostrożnie, zwłaszcza gdy są one zamrożone, aby uniknąć uszkodzenia, które mogły by spowodować ich niezdolność do użycia. W przypadku upuszczeniu wkładu na podłogę, kontaktu z ostrymi kantami lub narzędziami należy sprawdzić szczelność wkładu. W przypadku zauważenie wycieków płynu wkład nie nadaje się do użycia ponieważ poprzez wyciek płynów można doprowadzić do strat farmaceutyków które znajdują się w szczelnym opakowaniu transportowym. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli wkłady Medicool® będą zamrażane razem. Należy rozdzielić wkłady ręcznie i unikać stosowania jakiegokolwiek rodzaju ostrych przedmiotów, które mogłyby przebić woreczek polimerowy.


Ponowne użycie wkładu Medicool


Wkłady Medicool® są tak zaprojektowane że nadają się do wielokrotnego stosowania. Należy się jednak z wkładami obchodzić ostrożnie a będę służyły przez wiele lat. Przed ponownym użyciem należy sprawdzić na dwa sposoby czy wkład nie został uszkodzony.

  • Zalecana jest kontrola wizualna aby sprawdzić czy woreczek polimerowy nie został uszkodzony.
  • Zalecana jest również kontrola wagowa aby sprawdzić czy nie dochodzi do mikro wycieków płynu z woreczka.

Wkłady należy kontrolować bardzo dokładnie ponieważ ewentualne przebicia woreczka mogą być niewidoczne gdy płyn jest w stanie zamrożonym. Po stwierdzeniu ubytków płynu nie należy takiego wkładu używać. Należy poddać kontroli wkłady które mają być użyte do transportu produktów wrażliwych na wilgoć w izolowanych systemach transportowych.

Wkłady żelowe Medicool dostępne są w naszym sklepie => wkłady żelowe