Zastosowanie suchego lodu w przemyśle przetwórczym

Opublikowano 01 września 2020 w dziale Zastosowanie suchego lodu

Suchy lód został dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z żywnością w 2003, dzięki czemu jego właściwości są wykorzystywane w przemyśle przetwórczym. Atutem suchego lodu jest niska temperatura, która wynosi -78,5°C oraz to, że nie jest komponentem uzyskiwanym poprzez zamrożenie wody. Suchy lód został dopuszczony do stosowania jako dodatek do żywności pod nazwą E 290 poprzez dyrektywę unijną nr 2002/82/EC oraz wynikające z niej Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23.12.2003 (Dz.U.03.59.530). Suchy lód nie wpływa negatywnie na smak i zapach gotowych już produktów, jak i żywności nieprzetworzonej. Innym atutem suchego lodu jest hamowanie rozwoju bakterii oraz grzybów dlatego bardzo często stosowany jest w gastronomi, oraz transporcie mięsa i wędlin w tak zwanej zmiennej atmosferze.

Zastosowanie suchego lodu w przemyśle przetwórczym

Dwutlenek węgla na co dzień


Dwutlenek węgla, z którego powstaje suchy lód towarzyszy nam, na co dzień. Dwutlenek węgla jest bezwonnym gazem, dlatego stosowany jest w trakcie przechowywania i transportu mięsa, wędlin i przetworów mięsnych. W przemyśle przetwórczym dwutlenek węgla stosowany jest po to, aby zachować jak najdłużej świeżość mięsa bez stosowania dodatków konserwujących. Do większości opakowań, które zawierają świeże mięso, wtłaczany jest dwutlenek węgla po to, aby powstrzymać jak najdłużej proces gnicia, fermentacji i starzenia się mięsa. Dwutlenek węgla jest bezwonnym gazem, dlatego nie zmienia on smaku i zapachu konserwowanego w ten sposób mięsa. Dzięki zastosowaniu dwutlenku węgla nie trzeba korzystać z chemicznych konserwantów, które przedłużają przydatność do spożycia żywności. Zachowanie świeżości produktów aż do momentu, gdy trafią one na stół konsumenta, jest obecnie bardzo ważne. Obecnie konsumenci, dbając o swoje zdrowie, chętnie kupują produkty świeże bez konserwantów, a to przekłada się na ilość sprzedawanych produktów. Zastąpienie powietrza w opakowaniu mieszanką azotu i tlenu przedłuża świeżość mięsa a tym samym, mniej żywność psuje się i „ląduje” w koszu. W modyfikowanej atmosferze opakowania bakterie, grzyby pleśniowe i drożdże nie mają szans na rozmnażanie się. Dzięki temu mięso i przetwory po wyjęciu z opakowania wyglądają naturalnie, zdrowo i można je od razu poddać obróbce cieplnej bez konieczności rozmrażania.


null


Świadomy konsument zwraca obecnie szczególną uwagę na świeżość wędlin, mięsa, drobiu oraz gotowych dań mięsnych. Dla producentów wyrobów mięsnych oznacza to zmianę sposobu transportu i przechowywania produktów świeżych. Zastosowanie odpowiedniej technologii zapewniającej utrzymanie świeżości produktów bez użycia chemicznych konserwantów.

Mieszanka gazów obecnych w opakowaniach przedłuża świeżość mięsa i przetworów. Azot powstrzymuje zachodzące w żywności reakcje chemiczne. Dwutlenek węgla spełnia funkcję środka bakteriostatycznego. Transport świeżych wędlin i mięsa odbywa się w opakowaniach, w których znajduje się tylko dwutlenek węgla lub mieszanka gazów: dwutlenek węgla i azot.


Suchy lód w przemyśle przetwórczym


Suchy lód jest doskonałym chłodziwem, ponieważ produkowany jest z ciekłego dwutlenku węgla, a nie wody poddanej zamrożeniu. Zmieniając swój stan skupienia, zamienia się w gaz, nie pozostawiając po sobie śladu. Wykorzystując suchy lód w przetwórstwie, można być pewnym, że mięso zostanie schłodzone bez jego nasączenia wodą pochodzącą z zamrożonej wody. Granulat suchego lodu dodawany jest w trakcie produkcji kiełbas do schłodzenia masy, aby w trakcie mieszania mięso się nie przegrzało. Zbyt wysoka temperatura w trakcie mieszania mięsa może spowodować zmianę zabarwienia. Mielone mięso staje się blade a tym samym, kiełbasa sprawia wrażenie nieświeżej. Dosypując w trakcie mieszania suchy lód, powstaje dwutlenek węgla, dzięki czemu powstrzymywany jest proces gnicia i starzenia się mięsa co bardzo korzystnie wpływa na świeżość kiełbasy.


null


Produkcja niektórych gatunków wędlin, np. parówek lub białej kiełbasy oparta jest na wydłużonym chłodzenia masy suchym lodem. Dzięki schładzaniu suchym lodem minimalizuje się lub całkowicie eliminuje się substancje konserwujące.


Chłodzenie mięsa mielonego przeznaczonego na kiełbasę przy pomocy suchego lodu jest procesem tanim i pozwala na uzyskanie stałej, optymalnej temperatury mieszania. Mięso mielone uzyskuje stałą temperaturę w kutrze, w której było mieszane. Proces mieszania mięsa mielonego z suchym lodem jest wykorzystywany do produkcji kiełbas, mięsa mielonego sprzedawanego na tackach lub kotletów mielonych sprzedawanych jako gotowy posiłek. Zimny dwutlenek węgla pozyskiwany z suchego lodu znacząco poprawia jakość mięsa mielonego. Niektóre firmy do chłodzenia mięsa w trakcie mieszania wykorzystują ciekły dwutlenek węgla lub azot.


Dostawa suchego lodu dla przemysłu przetwórczego


null


Dostawa suchego lodu do firm zajmujących się przetwórstwem realizowana w kontenerach o ładowności od 100 do 500 kilogramów. Najczęściej zamawiany jest granulat suchego lodu fi 16 mm lub mniejszy. Granulat suchego lodu jest wykorzystywany w przemyśle przetwórczym mięsa i cukiernictwie. Właściwości suchego lodu doceniają również firmy transportowe realizujące transport w suchym lodzie. Dostawa suchego lodu do firm w kontenerach realizowana jest w całym kraju. Po omówieniu dostaw z działem obsługi klienta, ilości oraz ceny granulatu suchy lód w zamówionej ilości trafia do firmy na zasadzie wymiany. Dostarczamy zamówioną ilość suchego lodu w kontenerze, odbierając pusty. Stałe dostawy suchego lodu do firm dostarczane są z uwzględnianiem ustalonego wcześniej harmonogramu. Granulat suchego lodu dostarczany jest bezpośrednio do firmy zamawiającej.